O špijuniranju kancelarke javnost je obavestio njen portparol Štefan Zajbert.

"Kancelarka je danas telefonirala predsedniku SAD Baraku Obami i jasno stavila do znanja da se nedvosmisleno protivi ovakvoj praksi, i da, ukoliko bi se potvrdilo da je to tačno, to bi bilo potpuno neprihvatljivo", navodi se u saopštenju Zajberta, preneo je AFP.

U međuvremenu, Obama je pružio Merkelovoj uveravanja da SAD ne nadziru njene komunikacije, ali Bela kuća nije negirala izveštaje da su američke obaveštajne službe prisluškivale njen mobilni telefon u prošlosti, javio je AFP.

"Predsednik je dao uveravanja kancelarki da SAD ne prisluškuju njene komunikacije i neće to činiti", rekao je portparol Bele kuće Džej Karni.

Direktor američke Nacionalne obaveštajne službe Džejms Klaper izjavio je juče da članci o špijunskim aktivnostima SAD u inostranstvu, koje je objavio francuski dnevni list "Mond", sadrže netačne informacije koje navode na pogrešne zaključke.

Klaper je istakao da navodi "Monda" da je Nacionalna agencija za bezbednost (NSA) tajno prisluškivala i snimila više od 70 miliona "telefonskih poziva francuskih građana" nisu tačni, prenela je agencija AFP.

Povodom sve učestalijih inforamcijama o obaveštajnoj aktivosti SAD u prijateljskoj Evropi ponovo se oglasio i Evropski parlament.

Parlament EU je zatražio od Evropske komisije da suspenduje sporazum sa SAD o transferu bankarskih podataka, reagujući tako na špijunažu američke NSA.

Sporazum, nazvan TFTP, potpisan je 2010. godine i odnosi se na nadgledanje finansiranja terorizma.

TFTP predviđa transfer finansijskih podataka Evropske unije Sjedinjenim Američkim Državama, ali se strogo navodi da se ti podaci mogu koristiti samo u borbi protiv terorizma.

Međutim, prema otkrićima bivšeg saradnika NSA Edvarda Snoudena, ta krovna američka bezbednosna agencija je nadgledala mrežu Svift, koja sadrži te bankarske podatke, a čije je sedište u Belgiji.

Evropski parlament je usvojio rezoluciju da Evropska komisija ne dozvoli moguće kršenje tog sporazuma sa SAD i da ga suspenduje.

Parlament je zatražio i tehničku istragu kako bi se proverili navodi o špijunaži.

Evropska komisija, kkoja predstavlja svojevrsnu vladu EU, već je zatražila objašnjenje od SAD, ali je navela u nekoliko navrata da još nema dovoljno dokaza za suspendovanje tog sporazuma TFTP.