Izostankom lidera Liberalno  demokratske partije i uvidom u pisanu dokumentaciju predmeta danas je u Specijalnom sudu u Beogradu nastavljeno suđenje osmorici pripadnika Jedinice za specijalne  operacije optuženih za oružanu pobunu 2001.

Jovanović, koji je u vreme spornog događaja bio visoki funkcioner  vladajuće koalicije DOS, i koji je do sada tri puta svedočio u ovom  postupku, nije se danas pojavio u Specijalnom sudu.

Prema rečima predsednika sudskog veća Vladimira Vučinića  Jovanović nije izneo konkrente razloge današnjeg nedolaska, dodavši  da će te razloge bliže obrazložiti prilikom sledećeg pojavljivanja pred sudom.

Vučinić je dodao i da je za 1. novembar planirano da svedoči  zamenik tadašnjeg resora Državne bezbednosti Zoran Mijatović.

Jovanović je tokom tri dana svedočenja na suđenju odgovarao je na  pitanja tužilaštva, suda, optuženih i njihovih advokata.

Lider LDP je u svedočenju tvrdio da je pobuna JSO bila politički  motivisana kako bi se ponizio tadašnji premijer Srbije Zoran  Đinđić i njegova vlada, kao i da su njeni pripadnici izašli na  ulice u koordinaciji sa Vojislavom Koštunicom.

Prema Jovanovićevim rečima, pobuna JSO bila je uvod u destabilizaciju  države koja je, kako je istakao, dovela do Đinđićevog ubistva.

Na optuženičkoj klupi su bivši komandanti JSO Milorad Ulemek,  Zvezdan Jovanović i Dušan Maričić, koji su dovedeni iz  požarevačkog zatvora u kojem izdržavaju maksimalne kazne zbog  najtežih krivičnih dela, među kojima je i ubistvo premijera  Đinđića.

Petorica optuženih Veselin Lečić, Dragoslav Krsmanović, Dragiša  Radić, Vladimir Pocić i Mića Petraković u Specijalni sud došli su  sa slobode, jer su krajem novembra prošle godine pušteni iz  pritvora.

Optuženi se terete da su počinili krivično delo oružana pobuna iz  tada važećeg Krivičnog zakona Savezne Republike Jugoslavije.

U optužnici se navodi da je od 9. do 17. novembra 2001. JSO otkazala  poslušnost komandi, povukla svoje pripadnike u centar u Kuli,  prekinula komunikacije s komandom i u više navrata odbila zahteve da  se prekine sa pobunom koje su joj uputili načelnik resora, ministar  unutrašnjih poslova i premijer Đinđić.

Istovremeno, operativni deo JSO borbenim vozilima i naoružanim  ljudstvom u dva navrata je blokirao auto-put, prvi put auto-put Novi  Sad-Subotica. 10. novembra u blizini Vrbasa, a drugi put 12. novembra  kod Centra Sava u Beogradu.

Kako se navodi u optužnici na taj način je vrlo jasno iskazana  spremnost JSO za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni  ultimativni zahtevi za smenu tadašnjeg ministra policije Dušana  Mihajlovića, načelnika resora DB Gorana Petrovića i njegovog  zamenika Zorana Mijatovića.

Takvim postupanjem JSO neposredno su bili ugroženi bezbednost i  ustavni poredak zemlje, navodi se u optužnici.