Izglasano je da se primena ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina u Vukovaru u potpunosti odgodi dok se za to ne ispune uslovi, prenosi "Dnevnik.hr."

To zapravo znači da u Vukovaru neće moći da budu postavljene dvojezične table.

Promenu Statuta inicirali su većnici koalicije Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i Hrvatske stranke prava dr Ante Starčević.

Inače, danas je dvojezična tabla skinuta i u Varaždinu i to sa zgrade u kojoj se nalazi Veće srpske nacionalne manjine.

Gradonačelnik Varaždina Goran Habuš oštro je osudio taj čin i istakao da ne veruje da je to učinio neki Varaždinac.

Tablu, sa latiničnim i ćiriličnim natpisom, nepoznati počinitelj uklonio je u nedelju poslepodne, potvrdila je portparol varaždinske Policijske uprave Marina Kolarić.

Predsednik Veća srpske nacionalne manjine Mile Sekulić rekao je  agenciji Hina da u Varaždinu dosad nije bilo izgreda usmerenih protiv srpske manjine. U Veću su zgroženi tim događajem jer, naglasio je, iako u tom gradu Hrvati čine 98 odsto stanovništva, radi se o sredini koja je oduvek smatrana otvorenom i multietničkom.

Gradonačelnik Varaždina Goran Habuš danas je rekao novinarima da je neprijatno iznenađen tim činom.

"Varaždin koji za sebe smatra da je građanski, evropski grad, koji poštuje raznolikosti, ne može sebi ovako nešto da dopusti. Oštro osuđujemo ovaj čin i teško mi je da verujem da ga je počinio neko od Varaždinaca", kaže Habuš.

On ne veruje da se "Vukovar preselio u Varaždin", već da je "neko kroz medijsku pompu i sve što se događa u Vukovaru, iz obesti, u trenutku slabosti, učinio nešto za šta nema potrebe, bar ne u Varaždinu".

U Varaždinu živi 380 pripadnika srpske nacionalne manjine.

SDP: Izmene vukovarskog statuta neustavne

Odbornik Socijaldemokratske partije (SDP) u Gradskom veću Vukovara Goran Bošnjak ocenio je danas da je odluka o proglašenju Vukovara gradom posebnog pijeteta samo deklarativna, a izuzimanje dvojezičnosti iz službene upotrebe -protivustavno.

"Proglašavanje Vukovara mestom posebnog pijeteta samo je deklarativno jer toga nema nigde u zakonu. Isto tako nijedan statut ne može derogirati bilo koji zakon, posebno ne Ustavni zakon (o pravima nacionalnih manjina"), ukazao je Bošnjak na sednici Gradskog veća, preneli su lokalni mediji.

Predsednik Gradskog veća Željko Pinjuh izjavio je da je ugrađivanje "pijeteta" u Statut samo deklarativno i dodao da očekuje da će Sabor doneti posebnu uredbu o proglašenju Vukovara mestom posebnog pijeteta.

On je objasnio da odluka Gradskog veća znači da se dvojezičnost ubuduće neće primenjivati na mestima koja su u nadležnosti grada, dok bi i dalje ostale na zgradama državnim institucijama jer su one u nadležnosti države.

Za izmenu i dopunu Statuta grada Vukovara glasalo je 13 odbornika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i Hrvatske stranke prava "Ante Starčević" (HSP AS) koji su ih i predložili, kao i jedan nezavisni odbornik.

Protiv su bila tri odbornika Samostalne demokratske srpske stranke  (SDSS), dok je osam odbornika Socijaldemokratske partije (SDP) bilo uzdržano.