"Zato ćemo mi sutra podneti krivičnu prijavu protiv ministra Bačevića, jer ne može da neko da rešenje bez pitanja stanovnika i građana koji ove zive. Preduzećmo sve moguće pravne korake da sprečimo istraživanje nikla na našoj teritoriji", kazao je Aleksić.
On je podsetio da je Srbija nikl ranije obavestio opštinu da će danas, 17. novembra, početi istaražne radnje na području Trstenika, te da rešenje na osnovu koga će to raditi opština ni do danas nije dobila, iako je od resornog ministrastva zvanično tražila uvid u dokumentaciju.
Predsednik Opštine Trstenik je kazao i da se predstavnici te firme u prepodnevnim satima nisu pojavili na terenu, a da nisu došli ni na tribinu, kao ni predstvnici resornog ministarstva, koji su takođe bili pozvani.
"Ovde je jasna stvar, 15 profesora, akademika i predstavnika stručne javnosti koji danas govore imaju nepodeljeno mišljenje po pitanju eksploatacije rude nikla na području opštine, a sa druge strane imamo interesne grupe kojima je jedini interes profit", kazao je Aleksić.
On je upitao ko u državi danas "sme i ima interes da iseli 8.000 ljudi iz 12 sela", koja se nalaze na teritoriji eksploatacionog polja za koje je rešenje dato, koje je u vazdušnoj liniji na manje od dva kilometra od centra grada, u opštini u kojoj se 50 odsto stanovnika bavi poljoprivredom.
Aleksić je ranije najavio da Srbija nikl neće moći da koristi lokalnu infrastrukturu, kao i da će na teren izaći nadležne inspekcije službe ako kompanija pokuša da počne radove.
Akademik i geolog Vidojko Jović rekao je da bi eksploatacija siromašne rude nikla kod Trstenika nanela nenadokandivu štetu, a ne bi donela veliku korist.
"Postavlja se pitanje gde ćemo deponovati jalovinu, a najviše brine koliko će to uticati na životnu sredinu i ljudsko zdravlje, jer nikl može da bude kancerogen i alergen", rekao je Jović govoreći o ovoj temi na skupu "Zdravlje ili nikl" u Trsteniku.
Jović je naveo da se kod Trstenika nalazi ruda sa niskim sadržajem nikla, i istakao da je nepojmljivo tako lep kraj pretvoriti u rudarsko jalovište.
Akademik je objasnio da istraživanje nije mnogo opasno po životnu sredinu ali da, pošto je poznato da tu ima manje od jednog procenta nikla, nema razgloga za istraživanje, osim ako ne usledi eksploatacija koja nije ekonomična niti mnogo logična.
Maja Radosavljević iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije rekla je da je Zavod ranije davao uslove za istražno pravo "Srbija nikla" i da je jedan od veoma jasnih uslova bio da se bez saglasnosti lokalne samouprave ne može ulaziti u takve postupke.
Skupština opštine je prošlog septembra donela odluku kojom su zabranjene sve istražne radnje na području te opštine koje se odnose na nikl i prateće elemente.
Na današnjoj tribini "Zdravlje ili nikl" učestvuju narodni poslanici Skupštine Srbije, profesori Tehnološko metalurškog fakulteta i Rudarsko geološkog fakulteta iz Beograda, Tehnološkog fakulteta iz Bora, Zavoda za zastitu priprode Srbije, predstavnici opština Topola i Vrnjačka Banja te Stranke zelenih.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji