Ako već nema kandidata za mesto ambasadora, kako je izjavio šef diplomatije Ivan Mrkić, Čavić je spreman da se angažuje.

"Korisniji sam vam u Srbiji, ali ako nastave stvari ovako u Kragujevcu, možete mene poslati ministre Mrkiću", napisao je Čavić na Twitteru.

— Milorad Cavic (@Milorad_Cavic) November 19, 2013

Milorad Čavić rođen je u kalifornijskom gradu Anahajmu, a od pre nekoliko godina uglavnom živi u Srbiji, odnosno u Kragujevcu gde vodi Plivačku akademiju.

Ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić izjavio je da trenutno ne vidi nijednu osobu koja bi mogla da bude ambasador Srbije u SAD, Kini i Nemačkoj.

"Treba da bude dobra ličnost, obrazovana, da zna savršeno jezik, da voli SAD, ali ne toliko da zaboravi na svoju zemlju. Ja to ovde nemam", rekao je Mrkić povodom ambasadorskog mesta u Vašingtonu, navodeći da je isto i za Peking.

"Javio se" i Marko Karadžić

I bivši državni sekretar za ljudska i manjinska prava Marko Karadžić uputio je ovim povodom pismo ministru Mrkiću, u kome navodi da poznaje američku politiku i da želi da doprinese poboljšanju odnosa Srbije i SAD. U pismu ministru, uz koje je dostavio i biografiju na engleskom jeziku, Karadžić podseća da je radio u Beogradskom centru za ljudska prava, Liberalno demokratskoj partiji, Savetu za prava deteta Vlade Srbije, Skupštini Srbije i da je od 2008. do 2010. godine bio državni sekretar za ljudska i manjinska prava.

Predsednik Spoljnopolitičkog odbora Demokratske stranke i smenjeni ambasador Srbije u Turskoj, Dušan Spasojević, kaže da zbog višemesečnog neupućivanja ambasadora u najvažnije svetske centre, Srbija gubi kredibiltet, što ima efekta i na pozicioniranje zemlje na međunarodnom planu, brzinu evrointegracija i vodi ka redukovanju interesovanja investitora.

Povodom tvrdnji koje je izneo ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić, Spasojević je u pisanoj izjavi koju prenosi Fonet rekao da bez obzira na lošu kadrovsku politiku koja se duži vremenski period vodila i vodi u Ministarstvu spoljnih poslova nema sumnje da u Srbiji postoje ljudi koji svojim profesionalnim i ličnim kvalitetima ispunjavaju zahteve potrebne za dostojno prezentovanje i zaštitu naših interesa u najvažnijim svetskim centrima.

I u Ministarstvu spoljnih poslova, prema oceni Spasojevića, u ovom trenutku ima dovoljno ozbiljnih profesionalnih diplomata koji ispunjavaju ove visoke kriterijume.

Spasojević je zaključio da su brojni su faktori koji su doveli do dramatično lošeg stanja u srpskoj diplomatiji.

"Ono što je najevidentnije jeste kadrovski deficit u redovima vladajućeg establišmenta, ne samo na polju diplomatije, već i u drugim sferama društvenog, političkog i ekonomskog života", ukazao je Spasojević.

On smatra da je izjava ministra Mrkića krunski dokaz da je krajnje vreme za ozbiljnu reorganizaciju Ministarstva spoljnih poslova i promenu dosadašnjeg preovlađujućeg odnosa prema poslu i radne etike u našoj diplomatiji.

Nažalost, ocenio je Spasojević, naša se diplomatija dugo ponašala kao izolovana elita, navikla da uživa u prinadležnostima sa vrlo diskutabilnim odnosom prema obavezama i zadacima koji se pred diplomatski servis postavljaju.