"Očekujemo razumevanje vladajućih struktura i o tome smo već razgovarali sa prvim potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučiće, sa premijerom Ivicom Dačićem i predstavnicima nekih partija levice", rekao je Orbović novinarima tokom rasprave o Radnoj verziji nacrta o izmenama i dopunama Zakona o radu.

Uprkos tome što su juče UGS NEzavisnost i SSSS doneli odluku da istupe iz pregovora o izmenama i dopunama Zakona o radu, Orbović se danas pojavio na raspravi o Radnoj verziji nacrta o izmenama i dopunama Zakona o radu, jer je ona, kako je rekao, ranije bila zakazana.

Orbović je rekao "da neće biti tako jednostavno" usvojiti sadašnje predloge i da ne vidi kako partije, koje predstavljaju levicu, sebe vide u budućnosti ukoliko pristanu na ponuđena rešenja.

"Sila Boga ne moli", naveo je Orbović i dodao da se Samostalni sindikat sprema da eventualno uz 30.000 potpisa ponudi svoju verziju Zakona o radu.

Orbović je dodao da ono što se događa sa predlozima za izmenu i dopunu Zakona o radu "nije bila politika kojom su dobijeni izbori", niti ona kada je došlo do rekonstrukcije vlade, i da zbog toga Savez samostalnih sindikata u tome ne želi da učestvuje.

"Ne kažemo da se nećemo vratiti ako se principi budu promenili", dodao je Orbović i naglasio da sindikati nisu imali problem sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, ali jesu sa Ministarstvom privrede i predlozima koji su stizali iz tog ministarstva.

Državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Zoran Martinović je izrazio žaljenje što su dva sindikata (Savez samostalnih sindikata i UGS "Nezavisnost") napustili rad na izmenama i dopunama Zakona o radu, jer su mnoga pitanja bila usaglašena.

"Mi ćemo svakako zaokružiti ovaj proces i izneti jedan kompletan dokument na najširu javnu raspravu", kazao je Martinović novinarima.

On je napomenuo da su najspornija pitanja ona koja predviđaju zapošljavanje preko agencija, da nema saglasnosti po pitanju rada na određeno vreme, o otpremninama i načinu utvrđivanja zarada, ali da u ministarstvu pokušavaju da nađu ravnotežu između suprostavljenih interesa zaposlenih i poslodavaca.

Prema rečima Martinovića, rad na izmenama i dopunama biće završen do kraja godine, ali da ovakav sistemski zakon ne treba donositi brzo, da iza njega ostaju mnoga nezadovoljstva.

Osnovne primedbe sindikata odnose se na smanjenje prava radnika i to što je "najavljeno fleksibilno zapošljavanje zapravo fleksibilno otpuštanje bez najave", a prema njihovim proračunima, zarade zaposlenih bile bi smanjene od četiri do osam odsto u odnosu na sadašnji nivo.

Predsednik Gradskog veća Saveza samostalnih sindikata u Nišu Miodrag Ranđelović napomenuo je da "vlast manipuliše sa Udruženjem poslodavaca jer je reč o udruženju koje ne okuplja većinu i da mnogi poslodavci u Nišu nisu upoznati da se radi na izmenama i dopunama Zakona o radu".