Zakon je usvojen sa 86 glasova "za", 44 "protiv", dok se 12 poslanika uzdržalo od glasanja, preneo je AFP.
Taj propis podrazumeva da bi deca mogla da zatraže eutanaziju ako je njihova bolest neizlečiva, ako trpe jake bolove i nema mogućnosti lečenja i ublažavanja njihove patnje.
Zakon su već podržali Senat i Pravosudni odbor parlamenta, a da bi stupio na snagu treba da ga potpiše kralj.
Ako se to dogodi, Belgija će biti prva zemlja na svetu koja je ukinula starosnu granicu za eutanaziju. Analitičari smatraju da je potpis kralja Filipa formalnost.
Predlog zakona je već savladao niz pravnih prepreka i izgleda da ima veliku podršku javnog mnjenja širom Belgije.
U Belgiji je zakon o eutanaziji za terminalno obolele pacijente starije od 18 godina usvojen 2002. godine.
Uoči očekivanog glasanja u parlamentu je vođena žestoka debata.
Protivnici eutanazije za maloletne osobe rekli su da će obolela deca biti dovedena u rizičnu situaciju zato što nisu u stanju da donesu tako tešku odluku.
Pristalice, međutim, tvrde da bi to omogućilo smrtno oboleloj deci da se oslobode patnje u vidu neprekidnih bolova.
Zakonom je predvijeno nekoliko uslova za eutanaziju: pacijent mora biti svestan odluke koju donosi i razumeti značenje eutanazije, zahtev za eutanaziju moraju odobriti roditelji i lekari deteta, bolest od koje boluju mora biti terminalna i moraju imati teške bolove bez mogućnosti da se oni ublaže.
"Tu se ne radi o donošenju odluke o tome da li dete treba ili ne treba da umre. Smrt će u svakom slučaju nastupiti brzo. Zato je neophodo dozvoliti detetu da izrazi svoje mišljenje o okončanju života, o načinu smrti", kaže za londonski "Gardijan" poslanik Danijel Bakelen koji podržava novi zakon i po struci je lekar.
Šesnaest pedijatara u novembru su u otvorenom pismu apelovali na poslanike u Belgiji da usvoje zakon.
"Iskustvo je pokazalo da u slučajevima teške bolesti i neizbežnog smrtnog ishoda maloletne osobe vrlo brzo sazrevaju do te mere da su često u stanju da racionalnije razmišljaju o životu od zdravih ljudi", napisali su ti pedijatri.
Grupa od 160 pedijatara koji su protiv eutanazije, kažu da u praksi ne postoji objektivan metod kojim se može utvrditi da li je dete u stanju da racionalno rasuđuje i da se tu, zapravo, radi o subjektivnoj proceni koja je podložna uticajima.
Žučna debata o tom pitanju podelila je lekare, pravnike i političare. Katolička crkva u znak protesta organizuje bdenja i molitve, a stručnjaci za palijativno zbrinjavanje u principu su protiv.
Ankete pokazuju da velika većina javnog mnjenja podržava ovaj radikalni potez. Pedijatri su tražili odlaganje usvajanja zakona i nastavak debate.
U Belgiji su 2012. zabeležena 1.432 slučaja eutanazije, 25 odsto više nego 2011. Većina odraslih koji su se opredelili za eutanaziju bili su stariji od 60 godina i bolovali su od neizlečivih vrsta raka.
Belgija je jedna od samo tri zemlje koje su legalizovale eutanaziju -druge dve su Luksemburg i Holandija. U Holandiji je eutanazija dozvoljena i za maloletnike od 12. godine.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija