Ispred ulaza Kombank arene bila je gužva još pre početka nastupa domaće predgrupe Pop Star, a pevač Ijan Gilan, gitarista Stiv Mors, klavijaturista Don Ejri, basista Rodžer Glover i bubnjar Ijan Pejs izašli su pred prepunu Arenu sa petnaestak minuta zakašnjenja.

Dva sata odlične svirke pokazala su da ovi vremešni Britanci ne planiraju nikada da se zaustave, baš kao ni Stonsi! Od početka do kraja koncerta, Deep Purple držao je energiju na zavidnom nivou, a masa je čas đuskala, čas bez disanja upijala svaki ton koji je dolazio sa bine.

Deep Purple je zajedno sa Led Zeppelin i Black Sabbath "sveto trojstvo" žestokog britanskog zvuka sedamdesetih. Bend je davne 1975. ušao u "Ginisovu knjigu rekorda" kao najglasniji na svetu, a tada je prvi put nastupio i u srpskoj prestonici, dok su ih Beograđani slušali još 2003. i 2006. godine.

U karijeri dugoj četiri i po decenije prodao je više od 100 miliona primeraka albuma. Mogu da se pohvale i jednim od najvećih tiraža u istoriji muzike, sa 19 studijskih, 34 koncertna albuma i 27 kompilacija najvećih hitova. "Now what" je njihova 28. turneja, ukupno ima devet delova i obuhvata 78 svirki.

Sa novog albuma "Now what", čuli smo "Apres vous", "Vincent Price", "Hell to pay", ali i "Above and beyond", posvećenu Džonu Lordu (1941-2012), jednom od osnivača ovog izvanrednog benda, poznatom po korišćenju "Hamonda" u trenutku kada je ceo svet prelazio na sintisajzere.

Tek kada vidite ovakav bend na bini, shvatite da je moderna muzika možda previše otišla u "evrovizijski" recept. Tri minuta pesme, samo da sve šljašti i pršti, kostimi, koreografije... Ali Deep Purple nas je podsetio na doba kada je koncert bio samo stvar muzike, koja se pažljivo slušala i poštovala. Beogradska publika, istina raznovrsne starosti, nije ovo zaboravila ili zanemarila, pa je srdačno ispratila svaki poduži solo svakog člana benda.

Gilan je bio više nego ležeran pred punom Arenom, pa je nosio običnu majicu, trenerku i "patofne" koje su izgledale kao da je samo u čarapama na bini!

"Hvala vam na neverovatnoj energiji", rekao je on.

Najstarija pesma koju smo čuli bila je obrada Bilija Džoa Rojala, "Hush", iz 1968, godine kada je bend osnovan, a primetno su izostale numere koje je Deep Purple snimio devedesetih. Zato je setlista sadržala probrano iz ranijih decenija, kao što su pesme "Hard lovin man", "Lazy", "Space truckin", "Black night", "Strange kind of woman" i druge. Izostale su, ipak, "Child in time", "Stormbringer", "Burn", "Mistreated"...

Za sam kraj koncerta Ijan Gilan i ekipa sačuvali su "Smoke on the water", bezvremeni hit koji je čak i predsednika Srbije naterao da ustane i "razmrda" se.

Bis je obuhvatio tri pesme, a nakon toga se Deep Purple oprostio od Beograda, sa kojim se "družio" četvrti put. Ime novog albuma je "Now what", pa se i mi pitamo - šta sad? Gilan je u više navrata izjavio da je stalno nastupanje najbitnija stvar koja ih održava vitalnim, spremnim za nove izazove i povratak starim momentima, tako da na to pitanje možemo jednostavno da odgovorimo. Šta sad - sad čekamo peti dolazak u Beograd.