• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rekordne temperature u Srbiji, živa i na 45!

Temperatura od 43 stepena izmerena u utorak u Beogradu predstavlja najvišu temperaturu od kada postoje merenja u glavnom gradu, podaci su RHMZ-a.

Sa 45 stepeni Celzijusa oko 15 sati Zaječar je bio najtopliji u Srbiji. U Beogradu je zvanično izmereno 43 stepena, prema podacima Republičkog hidrometerološkog zavoda, ali su termometri u centru grada pokazivali više od 46 stepeni (ponegde i oko 50!).

Temperatura izmerena u Zaječaru apsolutni temperaturni maksimum, od kada se vrše merenja. Do sada je apsolutni rekord u visini temperature držalo Kraljevo, u kojem je 22. jula 1939. godine zabeležena temperatura od 44,3 stepena.

Toj temperaturi su se veoma približili Niš, Kragujevac i Smedervska Palanka, gde su u 15 sati izmerena 44 stepena Celzijusa. U Beogradu su izmerena 43 stepena, što za glavni grad predstavlja rekord od kada postoje merenja.

Apsolutni maksimum temperature vazduha u Beogradu prethodno je zabeležen 4. jula 2000. godine, kada je izmereno 40,5 stepeni Celzijusa.

Prema poslednjim merenjima temperatura vazduha od 43 stepena izmerena je u Kragujevcu, Kuršumliji, Nišu i Kraljevu.

Stepen niže su temperature u Velikom Gradištu i Leskovcu, gde je u 15 časova bilo 42 stepena.

Najsvežije u Srbiji je na Kopaoniku, gde je izmereno 29 stepeni.

U Srbiji je već u prvim poslepodnevnim satima premašena maksimalna najavljivana temperatura za Srbiju za utorak.

Osveženje se, prema prognozama, može očekivati tek krajem dana, za kada je najavljen pad temperature praćen pojačanim severozapadnim vetrom i redjim lokalnim pljuskovima i grmljavinom.

Prema prognozi Hidrometeorološkog zavoda, osveženje će najpre zahvatiti severne i zapadne krajeve, tokom noći i ostale. Osetno svežije biće u sredu i četvrtak, ali već od petka temperature će opet biti iznad prosečnih vrednosti za ovo doba godine.

Ekipe beogradske službe hitne pomoći zbog ekstremno visoke temperature su reagovale na veliki broj poziva pretežno srčanih bolesnika.

"Današnji dan posebno je težak za srčane bolesnike, javilo nam se dosta pacijenata koji su se žalili na srčane smetnje i bol u grudima", rekla je za agenciju Beta lekar Hitne pomoći Nada Macura.

Ekipe beogradske hitne pomoći do 16.00 časova imale su 88 intervencija, od tog broja 35 intervencija bilo je na javnim mestima.

Česte posledice ekstremno visoke temperautere bili su kolapsi.

Nada Macura podseća da je na izuzetno visokim temperaturama neophodno uzimanje velike količine tečnosti. Najbolje je što više vremena provoditi u klimatizovanom prostoru.

"Ako već morate da izdadjete na ulicu i zateknete se, na primer, na autobskoj stanici nemojte stajati ukopani u mestu, krećite se", poručila je Macura.

Ljajić: Preporuka se poštuje

Ministar za rad i socijalnu politiku Srbije Rasim Ljajić izjavio je da se oko 90 odsto poslodavaca pridržava preporuke da zbog visokih temperatura rad na otvorenom bude obustavljen izmedju 11 i 16 časova.

Ljajić je prilikom obilaska jednog od pogona beogradskog Javnog komunalnog predužeća "Gradska čistoća" podsetio da je reč o preporuci Ministarstva za rad i socijalnu politiku, a ne o zabrani rada, pošto za to ne postoje zakonski uslovi.

"Da bismo neku radikalniju meru primenili, morali smo imati konsensuz i sindikata i poslodavaca", napomenuo je Ljajić.

Prema njegovim rečima, Republičkoj inspekciji rada prethodnih dana javilo se dosta poslodavaca, ali i zaposlenih koji traže objašnjenja i sugestije za sprovodjenje mera koje treba preduzeti pri radu na ekstremno visokim tempearturama.

"Inspekcija rada izlazi na teren, dežura, daje preporuke, a tamo gde je potrebno primenjuje i odredjene mere", kazao je Ljajić.

Direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Vera Božić-Trefalt podsetila je da za nepoštovanje preporuke ministrarstva ne postoje sankcije.

"Pojedini poslodavci nisu u mogućnosti da zbog svog procesa rada ispoštuju preporuku ministarstva i u potpunosti obustave rad na otvorenom izmedju 11.00 i 16.00, kazala je Božić-Trefalt.

Ona, ipak, napominje da su poslodavci dužni da primene neke druge preventivne mere, u suprotnom protiv njih će biti pokrenut prekršajni postupak.

"Poslodavci su dužni da radnicima na ovako visokim temperaturama obezbede češće pauze, smenski rad, korišćenje dosta tečnosti, ili neke druge mere koje su u cijlju zaštite zdravlja na radu na ovako visokim temperaturama", poručila je Vera Božić-Trefalt.

Direktor beogradskog Javnog komunalnog preduzeća "Gradska čistoća"
Dragan Ignjatović rekao je da se ta gradska služba u potpunosti prilagodila radu na visokim temperaturama.

"Poštujemo preporuku ministarstva, pa naši radnici na čišćenju ne rade izmedju 11.00 i 16.00. Oko 70 odso naših vozila je sa klima uradjajima, pa se u njima bez problema izdržava visoka temperatura", kazao je Ignjatović.

Prema podacima Republičke inspekcije rada, u periodu od 19. do 23. jula bilo je 11 teških povreda na radu. Za 10 je utvrdjeno da nisu povezane sa ekstremno visokim temperaturama, dok se za jednu povredu još odredjuje uzrok.

(MONDO/Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image