Na vanrednim parlamentarnim izborima u Srbiji na birališta je do 19 časova izašlo 50,3 odsto građana upisanih u birački spisak, saopštio je Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID).
Izvršni direktor CeSID-a Marko Blagojević rekao je da je po regionima najviše građana sa pravom glasa izašlo na izbore u centralnoj Srbiji - 52,3 odsto, zatim u Beogradu - 47,6 odsto i u Vojvodini - 49,2 odsto.
Na prethodnim parlamentarnim izborima 2012. godine na birališta je do 19 časova izašlo 53,6 odsto odsto upisanih birača, 2008. godine 54,2 odsto i 2007. godine 56,7 odsto birača.
Upitan zašto je manja izlaznost u poređenju sa 2012. Blagojević je odgovorio da, najpre mora da vidi rezultate, posebno koliko je koja stranka dobila, ali je rekao da se to delom može pripisati činjenici da su birači opozicionih partija, pre svega DS, bili manje zainteresovani da izađu na birališta.
"Na to će vrlo jasno ukazati izborni rezultati", poručio je on.
Ovi izbori su, prema njegovim rečima, protekli u skladu sa domaćim zakonodavstvom i međunarodnim standardima, a nepravilnosti po težini nisu bile takve da bi mogao da bude doveden u pitanje integritet izbornog postupka.
Blagojević je najavio da će prve preliminarne rezultate saopštiti posle 21 sat, a da će konačna procena biti predstavljena tek sutra, jer se tokom noći očekuju rezultati sa Kosova i Metohije.
Prema poslednjim podacima Republičke izborne komisije (RIK), do 18 sati biračko pravo iskoristilo je 45,67 odsto upisanih u birački spisak.
Prema očekivanjima RIK, izlaznost bi mogla da bude između 53 i 55 odsto.
Predsednik GIK-a Zoran Lukić rekao je da je u svim beogradskim opštinama otprilike slična izlasnost bez obizra da li su rubne ili centralne, kao i da je ukupan procenat izlaznosti sličan onome sa prethodnih izbora 2012. godine.
Predsednik RIK-a Dejan Đurđević je istakao da je izborni proces protekao u najboljem redu te da jutros samo jedno biračko mesto u Novom Pazaru nije bilo otvoreno.
Đurđević je, na konferenciji za novinare, rekao da su se događali sitni incidenti koji su u hodu rešavani.
Predsednik RIK-a je objasnio izbornu proceduru posle 20 sati, kada birališta budu zatvorena, i rekao da će RIK od 22 sata početi sa objavljivanjem preliminarnih rezultata.
On je naglasio da Komisija ne objavljuje podatke dobijene na uzorku, već da je reč o čistom matematičkom rezultatu.
Đurđević je najavio još tri konferencije za novinare u 22, 23 i 24 sata istakavši da je glasanje obavljeno u SAD i Velikoj Britaniji zbog razlike u vremenskoj zoni, ali da će oni, kao i rezultati sa biračkih mesta iz Zavoda za izvršenje zavodskih sankcija biti objavljeni posle 20 sati.
On je precizirao da su u Zavodima zatvorena neka biračka mesta ranije jer su svi birači koji su tamo imali mogućnost da glasaju iskoristili svoje biračko pravo.
Đurđević je rekao da rezultate izlaznosti po regionima nema, a da je izlaznost u odnosu na 2012. godinu u prvom krugu predsedničkih i parlamentarnih izbora nešto manja, a veća nego u drugom krugu predsedničkih izbora te godine.
Kako je objasnio Blagojević glasovi sa Kosova mogli bi da utiču na krajnji rezultat u smislu da li će neke stranke preći cenzus ili ne.
Prema podacima koje prenose "Južne vesti" rekord u izlaznosti drži Dimitrovgrad gde je do 18 časova glasalo 68,40 odsto birača. Od 23 biračka mesta, najveća izlaznost zabeležena je u prigradskom naselju Lukavica i iznosi 86,8 odsto, javljaju "Južne vesti".
Blagojević je posle zvaničnog saopštavanja podataka o izlaznosti do14 časova rekao novinarima da CeSID ostaje pri proceni da će odziv birača na ovim parlamentarnim izborima biti oko 55 odsto.
On je kazao da se procenjuje da će odziv biti između 53 i 57 odsto, kao i da je sasvim sigurno da će se odziv kretati u tom okviru.
Do 18 časova na Kosovu je glasalo 28.416 glasača i nisu zabeleženi nikakvi incidenti, izjavio je večeras Portparol OEBS-a Nikola Gaon.
Gaon je rekao da je od ovog broja 11.552 birača glasalo na severu Kosova.
Pravo glasa na parlamentarnim izborima na Kosovu i Metohiji ima 107.958 birača koji svoju građansku dužnost mogu da ostvare na na ukupno deset birackih centara i petnaest ogranaka.
Biračka mesta na Kosovu i Metohiji biće zatvorena u 20 časova, a prebrojavanje glasova neće biti organizovano u pokrajini već će glasački material biti transportovan za Rašku i Vranje.
Na području opština Novi Pazar, Sjenica i Tutin izlaznost građana na vanredne parlamentarne izbore u granicama je republičkog proseka, izjavili su članovi radnih tela u tim opštinama.
Preseci sa reprezentativnih uzoraka pokazuju da je u 18 časova, dva sata pre kraja glasanja, najveći odaziv u Sjenici, gde je svoje biračko pravo već iskoristilo oko 60 odsto građana, rečeno je agenciji Beta.
Uzorkovana biračka mesta u Tutinu ukazuju da je do 18 sati na birališta izašlo 46,4 građana sa pravom glasa.
Najmanja izlaznost u 18 časova na području tri sandžačke opštine zabeležena je u Novom Pazaru. Članica radnog tela RIK-a u Novom Pazaru Zora Mijaljević rekla je da je na glasanje izašlo 41 odsto građana.
Na teritorijama tri sandžačke opštine pravo glasa ukupno ima 136.880 građana.
U Novom Pazaru pravo glasa ima 82.017, u Tutinu 29.030, a u Sjenici 25.833 građana.
Glasanje na vanrednim parlamentarnim izborima u Čačku, Leskovcu, Subotici, Boru, Užicu, Sevojnu i Kragujevcu protiče bez problema
Procenat izlasnosti, u zavisnosti od svakog mesta pojedinačno kreće se, u 18 sati u rasponu od 42, 91 odsto do 52, 68 odsto od broja upisanih glasača.
U Kragujevcu je do 18 časova glasalo 45,60 odsto birača, izjavio je član radnog tela RIK-a Nebojša Bukumirović, precizirajući da se radi o reprezentativnom uzorku sa šest biračkih mesta.
Prema podacima Gradske izborne komisije, u Užicu je do 18 sati svoje biračko pravo iskoristilo 46,98 odsto glasača.
U Sevojnu, gde se pored parlamentarnih održavaju i lokalni izbori, na pet biračkih mesta do 18 sati glasalo je 52,68 odsto od ukupno 6003 građanina sa pravom glasa, potvrđeno je u Gradskoj izbornoj komisiji.
Osim manjih tehničkih problema na biračkim mestima nije bilo propusta koji bi uticali na regularnost izbora, a nema ni podnetih prigovora stranaka na kršenje izborne procedure.
U Čačku je do 18 sati glasalo 42, 98 odsto birača, od ukupno njih 101.055 s pravom glasa, izjavio je član Republičke izborne komisije Ljubodrag Petković.
Član radnog tela za sprovođenje izbora u Subotici Nenad Kozomora izjavio je da je na osnovu uzorka sa sedam biračkih mesta, od ukupno upisanih 8.914 glasača do 18 časova glasalo njih 42,91 odsto.
Prema podacima gradskog radnog tela na području Leskovca, do 18 sati glasalo je 50,87 odsto od ukupno 122.740 upisanih birača.
Na pojedinim glasačkim mestima u gradu Leskovčani čekaju i više od pola sata kako bi glasali.
U ostalih pet opština Jablaničkog okuga, Vlasotincu, Lebanu, Medveđi, Bojniku i Crnoj Travi izlaznost je takođe veća od 50 odsto.
Prema podacima Opstinske izborne komisije u Boru, sa obrađenih svih 47 birackih mesta, do 17 sati pravo glasa na republickim i lokalnim izborima iskoristilo je 20.205 biraca, odnosno 45 odsto od 45.188 upisanih u biracki spisak.
Otvaranje pojedinih biračkih mesta u kasnilo je iz više razloga, jedno biračko mesto je čak i zatvoreno, na Kosovu je bilo problema sa biračkim spiskovima, a i pojedine stranke su ukazale na nepravilnosti.
Glasa se za 19 stranaka
Pravo glasa na današnjim izborima ima 6.767.324 građana.
Na zbirnom izbornom listiću je 19 lista stranka koalicija i grupa građana, od toga sedam manjinskih, na kojima je ukupno 3.020 kandidata za poslanika.
Na Kosovu i Metohiji pravo glasa ima 107.958 birača koji svoju građansku dužnost mogu da ostvare na ukupno deset birackih centara i petnaest ogranaka.
Glasaće se i na 35 biračkih mesta u 20 država.
Građani danas, 16. marta, biraju između 19 lista:
1."Aleksandar Vučić - Budućnost u koju verujemo",
2. "Ivica Dačić - SPS-PUPS-JS",
3. DSS Vojislav Koštunica,
4. Čedomir Jovanović – Liberalno demokratska partija, Bošnjačka demokratska zajednica Sandžaka, Socijaldemokratska unija
5. Savez vojvođanskih Mađara – Ištvan Pastor
6. SRS, dr Vojislav Šešelj
7. URS, Mlađan Dinkić
8. " Sa Demokratskom strankom za demokratsku Srbiju – Demokratska stranka,
9. "Dveri - Boško Obradović",
10. SDA Sandžaka - dr Sulejman Ugljanin.
11. Boris Tadić – Nova demokratska stranka – Zeleni, LSV – Nenad Čanak, Zajedno za Srbiju, VMDK, Zajedno za Vojvodinu, Demokratska levica Roma
12. "Treća Srbija", Za sve vredne ljude
13. Crnogorska partija, Josip Broz
14. "Lista nacionalnih zajednica" --BDZ-MPSZ-DZH-MRM-MEP-Emir Elfić
15. "Dosta je bilo" - Saša Radulović,
16. "Koalicija građana svih naroda i narodnosti (RDS - SDS)", 17. Grupa građana "Patriotski front - Dr Borislav Pelević",
18. Ruska stranka– Slobodan Nikolić
19. "Partije za demokratsko delovanje - Riza Halimi".
Od 19 lista sedam su manjinske, a od ukupno 3.020 kandidata za poslanika 1.087 ili 36 odsto čine žene, što je i zakonski propisano.
Odštampano je ukupno 6.801.161 listića, što čini i obaveznu rezervu od 0,5 odsto od utvrđenog broja birača, a listići su na 32 jezičke varijante, pored srpskog i na jezicima nacionalnih manjina.
Birački listić je svetlo plave boje, na A4 formatu, a kontrolni svetlo ljubičaste boje.
Oni koji su u službi u Vojsci Srbije glasaju na 26 biračkih mesta u Mladenovcu, Beočinu, Loznici, Valjevu, Jagodini, Sjenici, čajetini, Raškoj, Tutinu, Brusu, Nišu, Kuršumliji, Prokuplju, Lebanu, Medveđi, Vranju, Vladičinom Hanu, Bujanovcu i Preševu.
U inostranstvu 35 biračkih mesta
Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je danas da građani Srbije mogu da glasaju na 35 biračkih mesta u 20 zemalja i da pravo glasa ima 6.808 prijavljenih srpskih građana.
Građani Srbije mogu da glasaju u Austriji, Nemačkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Turskoj, Hrvatskoj, BiH, Crnoj Gori, Makedoniji, SAD, UAE, Libiji, Norveškoj, Holandiji, Sloveniji, Švajcarskoj, Belgiji, Italiji, Rusiji i Češkoj.
Glasanje se obavlja u ambasadama i konzulatima Srbije, osim u Vićenci (Italija), gde je, zbog velikog broja prijavljenih glasača, organizovano glasanje u prostorijama gradske administracije.
Na parlamentarnim izborima pravo glasanja u inostranstvu ostvaruje 6.808 prijavljenih srpskih građana, što je neznatno povećanje u odnosu na parlamentarne izbore 2012. godine, kada je bilo upisano 6.019 glasača u inostranstvu.
Državljani Srbije koji žive u Velikoj Britaniiji i SAD, zbog druge vremenske zone, glasali su juče, 15. marta, a rezultati glasanja na biračkim mestima u inostranstvu ne smeju da budu objavljeni pre završetka glasanja u Srbiji.
Ko sve prati izbore
Vanredne parlamentarne izbore prate domaći i strani posmatrači. Centar za slobodne izbore i demokratiju - Cesid jedina je domaća organizacija koja je od RIK tražila i dobila akreditaciju za posmatranje vanrednih parlamentarnih izbora, dok je interesovanje stranih posmatrača znatno veće.
Kada je reč o međunarodnim organizacijama u kojima je Srbija član, posmatrači će biti iz OEBS/ODIHR (OEBS/KDILJP), Parlamentarne skupštine OEBS, Misije OEBS u Srbiji, Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.
Posmatrači dolaze i iz centralnih izbornih komisija Albanije i Ruske Federacije.
Međunarodna organizacije u kojima Srbija nije član, a RIK je dao akreditacije njihovim delegacijama je Interparlamentarna skupština Zajednice nezavisnih država - IPS ZND.
Kada je reč o međunarodnim nevladinim organizacijama, izbore u Srbiji će pratiti Zajednička mreža međunarodnih volontera iz Japana.
I tri ambasade su zatražile i dobile akreditaciju kako bi njihove diplomate pratile izbore - Britanska ambasada, Ambasada Bugarske i Ambasada SAD. Troškove praćenja izbora snose podnosioci prijave čiji posmatrači prate izbore.
Prvi rezultati u 21 sat
CeSID će u 20 časova reći koliki je odziv bio do 19 časova i daće okvirnu procenu odziva do zatvaranje biračkih mesta.
Do 21 sat će CeSID dati prve preliminarne procene konačnog ishoda glasanja i podele mesta u Skupštini Srbije, najavio je izvršni direktor CeSID-a Marko Blagojević.
On je rekao da će to biti uslovna procena, jer CeSID neće imati informacije kako su glasali sugradjani na Kosovu i Metohiji, gde se glasa na 90 biračkih mesta, na 20 lokacija.
Rezultati glasanja će biti utvrdjeni naknadno, pošto se neće brojati glasovi na biračkim mestima već će glasački materijal sa svih tih mesta biti skupljen i prebačen u Rašku i Vranje, u centar za brojanje i naknadno će biti utvrdjeni kako su glasali gradjani na KiM, naveo je Blagojevičh dodajući da će CeSID tek kada bude imao te podatke moći da da konačne procene.
Ovo je Partizan! Crno-beli pokazali snagu i srušili i moćni Olimpijakos!
Milutinov se oglasio posle uvreda u Areni: Ovako je reagovao na psovku navijača Partizana!
"Obavestili smo Evroligu da nam je trener napadnut u Areni": Olimpijakos se oglasio posle meča sa Partizanom
Partizan je u velikom naletu, opet srušio crveno-bele! Pogledajte kako sada stoji na tabeli Evrolige
"Željkov asistent nas psovao, a navijač Partizana me gurnuo": Trener Olimpijakosa o incidentu u Beogradskoj areni