Dan sećanja na žrtve stradale u NATO bombardovanju 1999. godine obeležen je nizom komemorativnih skupova i pomena. U Crkvi Svetog Marka patrijarh Irinej s arhijerejima služio je parastos žrtvama NATO agresije.

Članovi porodica, predstavnici gradske vlasti i javnog medijskog servisa položili su vence na spomen obeležju "Zašto", podignutom u spomen na poginule radnike RTS-a.

Majka jednog od poginulih radnika RTS-a Žanka Stojanović izjavila je Tanjugu da niko u Srbiji nema odgovor na pitanje zašto su i kome bile potrebne hiljade žrtava, uključujući one koje su stradale u bombardovanju tadašnje državne televizije.

Stojanovićeva, ipak, gaji nadu da će odgovorni za smrt radnika RTS-a biti jednoga dana procesuirani, kako oni koji su znali da je ta zgrada obeležena kao vojni cilj, tako i oni koji su je bombardovali.

Član Privremenog veća Andreja Mladenović, koji je poližio venac u ime gradske vlasti, rekao je da je Srbija uspela da obnovi veći deo uništene infrastrukture, ali da se nikada ne mogu nadoknaditi životi.

Predstavnici grada Beograda položili su venac i na grob devojčice Milice Rakić na Batajničkom groblju, a tom prilikom je Andreja Mladenović rekao da je "Milica simbol nevinih žrtava NATO agresije na našu zemlju".

Predsednik Tomislav Nikolić položio je venac kod spomenika stradalima u Varvarinu.

On je istakao da do sada "nismo čuli iskreno izvinjenje" za to bezobzirno raketiranje mosta na verski praznik.

"Od mene ne očekujte da zaboravim šta se dešavalo za vreme agresije na Srbiju, 78 dana i noći, od 24. marta do 9. juna 1999. godine. Ni to, da su vazdušne snage NATO u nedelju, 30. maja iste godine, na dan verskog praznika Svete trojice i velike nedeljne pijace, oko 13 časova sa četiri projektila bombardovali most na Velikoj Moravi", rekao je Nikolić.

On je dodao da većina nas nije zaboravila i oprostila, a možda bi neko to i učinio, "ali nismo čuli iskreno izvinjenje".

Nikolić je podsetio da je tada poginulo desetoro ljudi, da je 17 teško, a više desetina lakše ranjeno.

"Svih ovih godina nabrajamo žrtve ostvarivanja političkih ciljeva silnika. Kada bismo uz imena hiljada nevinih žrtava koje pominjemo i žalimo svi, a ne samo porodica, saznali ime makar jednog kažnjenog dželata, naredbodavca ili izvršioca, bilo bi nam lakše. Čudan smo narod mi Srbi, možda bismo većini i oprostili ", istakao je Nikolić.

Predsednik Srbije je prokomentarisao da se bezdušno nazvana akcija "Milosrdni anđeo" obrušila uglavnom na nedužne i da su avioni 18 zemalja članica NATO, kao u virtuelnim igrama, bacali bombe uništavajući civilne ciljeve, decu i stare, a propagandna mašinerija ih je nazivala kolateralnom štetom.

"Naša je obaveza da nikada ne bude zaboravljena nepravda koja je okončala život svih nevinih koji su stradali na području Srbije i koju je nemoguće ispraviti za čitavu večnost", rekao je Nikolić.

Premijer Ivica Dačić položio je venac na spomen-obeležje na brdu Straževica u Rakovici.

Dačić je rekao da se danas, 15 godina posle NATO bombardovanja, tek sada u međunarodnoj javnosti sve više pominje da pravnog osnova za to nije bilo. "Moramo da čuvamo sećanja na sve one koji su branili svoju zemlju, to su sve nedužne žrtve", rekao je Dačić.

Vence na spomenik su položili predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović i porodice ubijenih pripadnika 210. bataljon veze Vojske Jugoslavije zastavnika Vlastimira Lazarevića i Vladimira Vujovića.

Ceremoniji su prisustvovali i ministar saobraćaja Aleksandar Antić i zdravlja Slavica Đukić Dejanović.

Kod Spomen-obeležja poginulim vojnicima, policajcima i građanima Vranja i okoline venac je položio ministar odbrane Nebojša Rodić.

Članovi porodica, predstavnici gradske vlasti i javnog medijskog servisa položili su vence na spomen obeležju "Zašto", podignutom u spomen na poginule radnike Radio-televizije Srbije.

Venac su u ime RTS-a položili vršilac dužnosti generalnog direktora javnog servisa Nikola Mirkov i urednici redakcija te televizije.

U Domu Vojske Srbije u Beogradu održan je koncert Umetničkog ansambla
Ministarstva odbrane "Stanislav Binički" povodom godišnjice početka NATO bombardovanja Srbije.

Koncertu su prisustvovali ministar odbrane Nebojša Rodić, državni sekretar Zoran Đorđević, pomoćnici ministra odbrane i članovi kolegijuma ministra odbrane i načelnika Generalštaba Vojske Srbije.

Predstavnici institucija lokalne samouprave Kosovske Mitrovice i Zvečana i Društva srpsko-ruskog prijateljstva danas su polaganjem venaca na Spomenik Istine kod glavnog Ibarskog mosta i na Trgu Braće Milić u Kosovskoj Mitrovici obeležili godišnjicu NATO bombardovanja.

Predsednik privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Aleksandar Spirić istakao je da posledice NATO bombardovanja 1999. osećamo i danas.

Predsednik privremenog organa opštine Zvečan Dragan Nedeljković naglasio je da se današnji dan mora pamtiti, a načelnik kosovskomitrovačkog okruga Vasa Jelić rekao je da je sve što se dogodilo tokom bombardovanja 1999.godine nešto što se nikada niti može niti sme zaboraviti.

Polaganjem venaca na spomen obeležja na Univerzitetskom trgu u Nišu odata je pošta žrtvama NATO bombardovanja u kome je poginulo 56 a ranjeno više od 200 Nišlija.

U Jagodini je polaganjem cveća na spomen-ploču osmorici poginulih policajca u zgradi Policijske uprave i na spomen bistu potpukovniku Vojske Jugoslavije pripadniku 63. padobranske brigade Goranu Ostojiću počelo obeležavanje 15. godišnjice početka NATO bombardovanja SR Jugoslavije.

Predstavnici lokalne samouprave, Vojske Srbije, MUP, porodica žrtava bombardovanja, boračkih udruženja, civilnih organizacija i političkih stranaka, položili su danas vence na spomenik stradalim Smederevcima.

Polaganjem venaca kraj Spomen-obeležja ''Herojima 37. motorizovane brigade'' u kasarni ''Stefan Nemanja'' danas je u Raškoj obeležen "Dan sećanja" na poginule u NATO bombardovanju 1999. godine.

Venac je položio i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković istakavši da je "u to vreme stradanja, veza vojske i naroda pokazala svoju čvrstinu i neraskidivost".

On je istakao i da je "vojska hrabro branila svoj narod, a narod se sa svojom Vojskom srodio", navelo je Ministarstvo odbrane na svom sajtu.

U kasarni "Jugovićevo" u Novom Sadu danas je održan komemorativni skup i položeni venci na spomenik nastradalima povodom obeležavanja 24. marta.

Vence su položili gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, predsednik novosadskog parlamenta Siniša Sević, delegacije oficira Vojske Srbije na čelu sa komandantom Prve brigade brigadnim generalom Stojanom Batinićem, rezervnih vojnih starešina, Udruženja padobranaca Vojvodine i pokrajinskog udruženja porodica poginulih u NATO bombardovanju.

Parastosom i polaganjem cveća na Spomenik palih ratnika u Prvom svetskom ratu i u Gračanici je obeležena 15. godišnjica početka napada NATO na Saveznu Republiku Jugoslaviju 1999. godine.

Gradonačelnik Gračanice Branimir Stojanović kazao je u govoru da je danas "dan sećanja na nepravdu koja i danas boli".

"Čekamo pravdu za one koji su nevini stradali, kako na ovaj današnji datum, tako i na druge datume - od Starog Grackog, Goraždevca, Livadica i nekih drugih mesta gde su stradali Srbi", kazao je Stojanović.

Parastos u crkvi Manastira Gračanica služio je sekretar Eparhije raško-prizrenske i kosovsko-metohijske, Sava Smigić koji je rekao da žrtve kojima je danas odata počast, svedoče "čija je ovo zemlja".

Godišnjica bombardovanja obeležena je i u Banjaluci. Sveštenici Eparhije banjalučke služili su danas u Sabornom hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci parastos za poginule u NATO bombardovanju