Hiljada žitelja Suve Reke i Male Kruše su danas prisustvovale sahranama ostataka tela 47 civila albanske nacionalnosti, koja su posle kosovskog rata nađena u masovnoj grobnici u Batajnici, kod Beograda, prenose mediji u Prištini.

U Maloj Krusi su sahranjeni ostaci 19 tela, a u Suvoj Reci 27.

Od suhorečačkih zrtava, 24 su iz porodice Beriša, ubijene pre tačno petnaest godina, 26 marta 1999.

Sahranama su prisustvovali i visoki kosovski zvaničnici.

Premijer Tači je rekao da "masakri koji su se dogodili u Maloj Kruši i Suvoj Reci potvrđuju da su srpske vojne i paravojne formacije izvršile genocid na Kosovu".

Dodao je da još nije razjašnjena sudbina oko 1.700 lica nestalih u ratu i da ce Evropski parlament ubrzo posebnom rezolucijom zatražiti od Srbije da ispita sva mesta na kojima se sumnja da su sakriveni posmrtni ostaci žrtava rata na Kosovu.

Kako se navodi u saopštenju, Odeljenje za sudsku medicinu (OSM) Euleksa  je ove sedmice predalo posmrtne ostatke njihovim porodicama.

U saopštenju se precizira da su posmrtni ostaci 27 osoba predati u ponedeljak, porodicama Beriša i Bitiči iz Suve Reke, dok su narednog dana posmrtni ostaci 19 osoba, predati porodicama iz sela Mala Kruša.

Posmrtni ostaci nestalih lica iz Male Kruše pronađeni su 2003. godine u selu Široko u Suvoj Reci, i 2012. godine, tokom operacija OSM sprovedenih na terenu, na strelištu Ljubižde u opštini Prizren.

Do danas je OSM sproveo 445 operacija na terenu, tokom kojih je pronađeno 247 osoba. Posmrtni ostaci 361 osobe predate su njihovim porodicama, od kojih se 269 lica vodi kao nestalo, navedeno je u saopštenju.

Jahjaga za okončanje sukoba

Kosovska predsednica Atifete Jahjaga izjavila je danas da je vreme da "Kosovo jednom za sva vremena okonča sukob sa Srbijom", ocenivši da je dijalog jedini način za rešavanje otvorenih pitanja, što je i preduslov za učlanjenje u EU.

"Ja sam podržala dijalog kao jedinu mogućnost rešavanja otvorenih pitanja i kako bi se time doprinelo normalizaciji odnosa kao preduslovu za uclanjenje u EU", rekla je Jahjaga u intrevjuu prištinskom listu Ekspres.

Navodeći da je Beograd "preko ilegalnih struktura" 15 godina držao srpske građane i razvoj tog dela Kosova "kao taoce", Jahjaga je ocenila da je time naneta šteta imidžu Kosova i održavana tenzija.

"Duboko sam ubeđena da za prevazilaženje stanja koje je ostalo od 1999. godine u opštinama na severu Kosova nije bilo druge alternative izuzev dijaloga dve ravnopravne države koje imaju za cilj prevazilazanje problema i stabilizaciju i normalizaciju odnosa kao i otvaranje perspektive za region," rekla je Jahjaga.

Upitana da komentariše odluku kosovskog premijera Hašima Tačija da osnuje oružane snage i dilemu kako će se one zvati - Oružane snage Kosova ili Oružane snage Republike Kosovo, Jahjaga je rekla da je odlučeno da će se zvati Oružane snage Kosova.

A kad je reč o inicijativi za osnivanje tribunala za Kosovo koji bi se bavio zločinima navedenim u izveštaju Dika Martija, Jahjaga je rekla da je Priština "tražila pravdu za sve" i da je opredeljena za saradnju sa međunarodnim pravosuđem.