• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EPS : Nije bilo malverzacija u trgovini strujom

Izvor MONDO/Agencije

Savet za borbu protiv korupcije utvrdio je velike razlike u količinama električne energije koju je Elektroprivreda Srbije uvezla i izvezla od 2010. do 2012. godine.EPS demantuje da jhe bilo malverzacija u trgovini strujom.

Elektroprivreda Srbije (EPS) demantovala je da je bilo malverzacija u trgovini strujom od 2010. do 2012. godine i naglasila da su podaci koji je javno preduzeće dalo tom telu Vlade Srbije apsolutno tačni.

EPS u saopštenju ističe se da stav Saveta da su ostvarili manje prihode za oko 30 miliona evra zbog razlike u ceni nije relevantan niti precizan, "jer razlika u ceni nije ostvarena pri kupovini i prodaji u istim tržišnim periodima".

Negira se i stav Saveta da je razlika u ceni omogućila licenciranim trgovcima prihod od 49.436.019 evra, jer "nije im EPS omogućio razliku u ceni, već tržište struje i činjenica da su trgovci prodavali EPS kada je imala manjkove i kada je cena bila veća, a kupovali od EPS kada je imao viškove i kada je cena na tržištu manja".

Kako je objašnjeno, potrošnja u Srbiji je značajno veća tokom grejne sezone i prevazilazi proizvodne mogućnosti elektrana, pa tada EPS mora da je kupuje, a van sezone prozvodni kapaciteti imaju višak i struja se mora prodavati na tržištu ili se preliva voda na hidroelektranama.

Struju je EPS kupovao na tržištu u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama a što je potvrđeno prilikom kontrole Državne revizorske institucije za 2011. i 2012. godinu, navodi se u saopštenju.

Finansijski gubitak za period od 2010. do 2012. godine je, kako navode u EPS, nastao zbog činjenice da proizvodni sektor EPS ne može da odgovori potrebama za strujom tokom grejne sezone, a ne zbog poslovnih odluka za kupovinu iprodaju energije.

Razlike u podacima o količinama struje iz Saopštenja Saveta su, navodi EPS, nastale usled netačnog tumačenja podataka iz tabela koje su dostavili EPS, Elektromreža Srbije (EMS) i Uprava carina, "zato što se brojke u tabelama ne odnose na iste pojmove".

"Zbog toga su i brojke o izvozu i uvozu sasvim različite. Direktnim poređenjem ovih brojki nije moguće uraditi tačnu analizu i zato izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije nije tačan", zaključuje EPS.

To javno preduzeće ukazuje da tvrdnja Saveta da se podaci EPS i EMS ne slažu posledica toga što podaci EMS sadrže pored podataka o prekograničnom uvozu i izvozu i podatke o količinama koje je EPS uvezao i izvezao po ugovorima sa elektroprivredama Crne Gore i Republike Srpske koji nisu komercijalnog već tehničkog karaktera.

Agencija je ranije saopštila da su analizom dobijenih podataka od Elektroprivrede Srbije, Elektromreže Srbije i Uprave carina, uočene velike razlike u količinama električne energije koju je uvezao i izvezao EPS u periodu od 2010. do 2012, iako bi ovi podaci, shodno Instrukciji Ministarstva finansija od 6. avgusta 2009. trebalo da budu istovetni, saopštio je danas taj Savet.

Kako je precizirano, prema podacima EPS-a, uvoz struje je bio 35.245 megavat-časova ( MWh), izvoz 35.140 MWh, dok prema podacima EMS uvoz iznosi 527.584 MWh a izvoz 3.668.887 MWh. Podaci Uprave carina, pak govore da je uvoz bio 2.994.539 MWh, izvoz 3.887.804 MWh.

"Pored višestrukih neslaganja u količinama, Savet je uočio i velike razlike između cene uvezene i izvezene električne energije, pa je Elektroprivreda Srbije zbog razlika u ceni u periodu od 2010. do 2012. godine ostvarila manje prihode za oko 30 miliona evra. U istom periodu prema podacima Uprave carine drugi licencirani trgovci električnom energijom ostvarili su dobit", navedeno je u saopštenju.

Savet za borbu protiv korupcije u saopštenju objašnjava da je primio predstavku građana u kojoj se ukazuje na nezakonitosti u trgovini električnom energijom na tržištu Srbije, te da je radi analize prikupio podatke od svih relevantnih institucija.

Među tim institucijama su Agencija za energetiku, JP Elektromreža Srbije, JP Elektroprivreda Srbije, Uprava carine i Poreska uprava.

Prikupljeni podaci se odnose na regulativu i zakonski okvir na osnovu koga posluju navedene institucije u vezi trgovine električnom energijom, kao i na promet električnom energijom među licenciranim trgovcima na području Republike Srbije.

Promet je izražen u megavat satima i to: uvoz, izvoz, tranzit, kao i kupovina i prodaja električne energije na tržištu Republike Srbije, navedeno je u saopštenju Saveta za borbu protiv korupcije.

Pored prometa električne energije, Uprava carine je Savetu dostavila podatke o vrednostima uvezenih i izvezenih količina električne energije izraženih u evrima, kao i iznos obračunatog PDV-a na uvoz električne energije izražen u dinarima u periodu 2010.-2012.godina.

Podatke od navedenih institucija Savet je dobio za sve licencirane trgovce, među kojima je i JP Elektroprivreda Srbije i o tome sačinio Izveštaj koji je prosledio Vladi Srbije 3. aprila, i drugim nadležnim institucijama, navedeno je u saopštenju.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image