• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ubicu ošamarila majka žrtve i spasila ga vešanja

Izvor mondo.rs

Jedan ubica u Iranu je već imao nataknutu omču oko vrata na gubilištu, kada je pristupila majka njegove žrtve, udarila mu šamar i spasila mu život oprostivši mu ubistvo.

Kada je osetio omču oko vrama Balal je verovatno mislio o tome da mu sledi poslednji udah vazduha. Minut ranije okupljena masa je gledala kako ga straža sprovodi na poprište još jedne egzekucije u Islamskoj Republici Iran, piše londonski "Gardijan".

Sedam godina ranije Balal, danas u svojim dvadesetim, izbo je osamnaestogodišnjeg Abdulaha Hoseinsadeha tokom ulične tuče u malom gradu Rojanu u severnoj provinciji Mazandaran.

Prema šerijatskom pravu odmazde, porodica žrtve ima pravo da učestvuje u izvršenjeu kazne. U Balalovom slučaju to se svodilo na izmicanje stoličice ispod njegovih nogu tokom vešanja.

Ali ono što se dalje dogodili izuzetna je retkost u javnim egzekucijama u Iranu, zemlji od koje u svetu više izvršenja smrtne kazne ima samo u Kini. Prišla je žrtvna majka, ošamarila osuđenika i odlučila sa oprosti ubici njenog sina. Otac ubijenog je smakao omču ubici i Balalov život je pošteđen.

Fotografije Araša Kamušija iz poluzvanične državne agencije Isna pokazale su svu dramatiku događaja. Balalova majka potom grli ožalošćenu majku čijeg je sina ubilo njeno dete.

Postupak Heseinsadehovih je još neobičniji kada se zna činjenica da im ovo nije prvi sin koga su izgubili. Njihovo mlađe dete, sin Amihosein, poginulo je u motociklističkoj nesreći sa 11 godina. Od troje dece ostala im je samo kćerka.

"Moj osamnaestogodišnji sin Abdulah se šetao bazarom sa prijateljima kada mu se preprečio Balal. On se uvredio i šutnuo Balala a ubica je potegao kuhinjski nož iz nogavica", kaže žrtvin otac Abdolgani Hoseinsadeh, koji ne smatra da mu je Balal namerno ubio sina, već da je tu pre reč od nesrećnom sklopu okolnosti.

Balal je pobegao s mesta ubistva ali je ubrzo uhapšen i posle šest godina na sudu osuđen na smrtnu kaznu. Familija žrtve je nekoliko puta odlagala izvršenje ali nije dala oprost.

Preokret se dogodio kao na filmu -zbog jednog sna.

"Pre tri dana moja žena je u snu videla starijeg sina kako joj govori da je on na dobrom mestu i da se ne treba svetiti. To je smirilo i ona je odlučila da razmisli još malo da dana izvršenja", kaže Abdolgani.

Kako se ne radi o kriminalu već o porodičnoj tragediji, mnoge iranske javne ličnosti uključujući i popularnog TV sportskog voditelja Adela Ferdosipura, apelovali su na roditelje da oproste život ubici.

Mna kraju je tako i bilo ali, naravno, Balal neće biti oslobođen. Po iranskom zakonu, familija žrtve ima reč samo kada se radi o smrnoj kazni, dok se zatvorskom kaznom bavi sud.

Poslednjih godina Iran se suočava sa kritikama aktivista za ljudska prava zbog visoke stope egzekucija smrtne kazne. Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun optužio je predsednika Hasana Rohanija da premalo radi na popravljanju stanja ljudskih prava, posebno po pitanju srtne kazne.

Vešanja "kao na traci"

Do prethodne nedelje 199 egzekucija je izvršeno u Iranu samo ove godine, što je gotovo dve dnevno, tvrdi Amnesti internešenel. Prošle godine Iran i Irak su bili odgovorni za dve trećine svih egzekucija u svetu, isključujući Kinu. Samo u Iranu izvršeno ih je 369 javno, ali Amnesti tvrdi da je još nekoliko stotina ljudi "glavu izgubilo" tajno pa je stvaran broj približniji 700.

Velike zamerke su i što se kazna izvršava "na trgu", pa su u prošlosti takovom događaju mogla da prisustvuju i deca a fotografima je dozvoljeno da dokumentuju događaj.

Bahareh Dejvid iz Amnesti internešenela, pozdravlja Balalovo spasavanje ali kaže da se u Iranu krže međunarodne obaveze time što osuđeni na smrtnu kaznu ne mogu da traže oproštaj ili pomilovanje od sudskog autoriteta već moraju da pitaju porodicu žrtve.

Amnesti posebno uznemirava to smrtna kazna nastavlja da bude široko primenjeno "rešenje" za kriminal u Iranu.

"Smrtna kazna ne samo da je ultimativno okrutna, nehumana i degradirajuća kazna, već nema nikav poseban zastrašujući uticaj na buduće prestupnike a javno izvršavanje ubistva održava kulturu prihvatanja nasilja", kaže Dejvid.

U oktobru prošle godine jednom zatvorniku koji je preživeo egzekuciju smrtne kazne oživevši u mrtvačnici, ona je oproštena. Njegova familija je rekla da je pritom izgubio mentalno stabilnost ali je morao da ostane u zatvoru.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ana

Pa ni oni nisu bili sigurni. Presudio je san...

stariedtegam anz

Svaka čast roditeljima ubijenog.Ja nisam siguran za sebe da bih mogao tako postupiti!

Dejan

Ovo treba uvesti i kod nas pa bi logicno bilo mnogo manje ubica, silovatelja itd. Ovako im nas zakon omogucava da se pozovu na neuracunljivost,strpaju ih u ludaru i boli ih uvo,20 godina nista teze od kasike ne dignu a pre toga pobili pola sela ili silovali pa ubili nekog...

special image