• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Kini ima 200 "gradova duhova"?

Izvor Tanjug

Procenjuje se da u Kini ima više od 60 miliona stanova bez stanara u oko 200 "fantomskih" gradova u 12 različitih provincija.

Kako prenosi kanadski list Pres, zvaničnih podataka o broju nenaseljenih stanova u kineskim "fantomskim" gradovima ili u potpuno praznim kvartovima udaljenim od centra grada - nema.

"Tokom krize 2008, kada je drastično opao izvoz, težište pažnje centralne kineske vlade je preusmereno na razvoj unutrašnjosti zemlje", objašnjavaju analitičari konsultantske kuće Stratfor global intelidžens.

"Kineska vlada je tada imala jedan jedini prioritet - uposliti radnike koji su otpušteni iz fabrika. Najbolji način za to je bilo investiranje u izgradnju stambenih zgrada u kojima niko nikada neće živeti", tvrde Stratforovi analitičari.

Tokom nekoliko kriznih godina, u Kini je izgrađeno na milione novih stanova u regijama u kojima se ne pamti takav intenzitet urbanizacije.

U velikom broju slučajeva, ti novi gradovi zajedno sa pratećom infrastrukturom izgrađeni su zahvaljući bankarskom sistemu iz senke, u kome kreditne manipulacije nisu nikakva retkost.

Još jedna učestala tendencija prisutna je u poslednje vreme u Kini, a to je, kako piše kanadski list, izgradnja replika poznatih svetskih gradova. Međutim, i oni su postali "gradovi duhova".
Kineska vlada podržava izgradnji sve većeg broja gradova koji su urbanističke i arhitektonske replike globalno poznatih evropskih metropola, kao što su Pariz i London.

Iako su atraktivni, zbog visokih cena nekretnina i oni su postali "gradovi duhova".

"Mali Pariz", sagrađen u Tijandučengu u provinciji Šangaj, samo je jedan u nizu kineskih "gradova duhova", koji otkrivaju ozbiljan problem "balona" nekretnina, budući da im je cena za kratko vreme dosegla vrtoglave visine, a sada naglo pada sve niže.

Populacija Tijandučenga broji dve hiljade ljudi, mada bi grad mogao da primi i 100.000 stanovnika. Uzrok nenaseljenosti leži u tome što samo retki mogu da priušte stanovanje u ovom gradu-replici. Većinu francuskih apartmana sada naseljavaju radnici koji rade na izgradnji naselja.

Pomama za gradnjom gradova-replika leži u pospešivanje bruto društvenog proizvoda i promociji pozitivnih aspekata života, a zvanični Peking ove gradove koristi u marketinške svrhe, navodi kanadski Pres.

Sličnan projekat, vredan 940 miliona dolara, koji je finansirao jedan od lokalnih tajkuna, pojavio se i u kineskoj provinciji Guangdong. Tamo je sagrađena idealna replika Halštata, koji godišnje poseti preko 80.000 turista.

Kineski analitičari, međutim, ističu da treba imati na umu da u Kini trenutno tek 50 odsto populacije živi u gradovima, i da će ubrzani proces urbanizacije popuniti i ove za sada nenaseljene gradove "fantome".

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image