• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Parastos za Srbe stradale u akciji "Bljesak"

Izvor Tanjug

Parastosom u crkvi Svetog Marka u Beogradu danas je obeležena 19. godišnjica stradanja srpskih civila u akciji hrvatskih snaga na područje zapadne Slavonije poznatoj pod nazivom "Bljesak".

Parastosu nije prisustvovao niko od zvaničnika Srbije, a predstavnici više udruženja porodica nestalih i poginulih položili su u Tašmajdanskom parku venac na spomen ploču stradalim Srbima.

Predsednik Dokumentacionog centra Veritas Savo Štrbac rekao je novinarima ispred crkve Svetog Marka da su i danas, 19. godina nakon te akcije, na delu dvostruki aršini i da se postavlja pitanje ko odlučuje o tome čije su žrtve više, a čije manje vredne.

"Ispada da srpske žrtve nisu vredne", kazao je Štrbac govoreći o sudskim postupcima koji su vođeni za ratne zločine nad Srbima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, kao i na Kosovu.

Prema njegovoj oceni, za te zločine su pred domaćim ali i sudom u Hagu izricane uglavnom oslobađajuće presude, a tamo gde je i bilo osuđujućih, te presude su bile minimalne i "uvreda su za žrtve".

On je kazao da Srbija mora da utiče da se holivudska slika o Srbima kao "lošim momcima" popravi, ocenjujući da je dobar potez u tom pravcu kontratužba u sporu sa Hrvatskom pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

"Kakva god bila presuda Međunarodnog suda, postigli smo cilj da iznesemo naše dokaze i činjenice", istakao je Štrbac, navodeći da su kontratužbom Srbije obuhvaćene akcije "Bljesak", "Oluja", "Maslenica", "Medački džep" i "Miljevački plato".

U dvodnevnoj operaciji "Bljesak", koja je počela 1. maja 1995. godine oko pet sati ujutro artiljerijskim napadom na Pakrac, hrvatska vojska preuzela je kontrolu nad zapadnom Slavonijom.

U toj akciji stradao je veliki broj srpskih civila, a više hiljada njih je napustilo to područje.

Na evidenciji Veritasa nalaze se imena 283 poginulih i nestalih Srba iz te akcije, od kojih su 104 civila i 11 pripadnika policije. Među žrtvama je, prema podacima Veritasa, 55 žena, 11 odsoba mlađih od 18 godina i 73 osobe starije od 60.

Kako navodi Veritas, u poslednje četiri godine ekshumirano je 145 posmrtnih ostataka iz grupnih i pojedinačnih grobnica, od čega je 79 identifikovano.

Na evidenciji Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih sa prostora bivše Jugoslavije, više od 1.800 ljudi srpske nacionalnosti u Hrvatskoj vodi se kao nestalo.

Prema izveštaju Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava (HHO), koji je predstavljen 24. jula 2003, u akciji "Bljesak" pripadnici hrvatske vojske ubili su ukupno 83 srpska civila. Od tog broja, njih 30 ubijeno je u napadima na izbegličke kolone, a 53 osobe su ubijene  u svojim kućama.

U maju 2013. Tužilaštvo za ratne zločine Srbije je saopštilo datesno sarađuje sa Tužilaštvom Hrvatske na rasvetljavanju ubistva 21 srpskog civila prvog dana akcije "Bljesak".

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vilenjak

Vidim ubismo se od komentara na ovu vest.Vazno da smo u parkovima,na Avali od ranog jutra i gde sve po izletistima sirom Srbije.Svaka nam cast!

special image