Meštani koji su odlučili da blokiraju deponiju smeća od koje zavisi normalan život a i zdravlje većeg dela Beograda, jer su nezadovoljni zbog blizine izgradnje dalekovoda za trafostanicu Beograd 20, danas su blokadi obustavili kada je došla interventna policija.

Incideneta nije bilo, prenosti RTS vesti iz policije, jer su se građani po dolasku Interventne jedinice sami pomerili sa ulaza oko 17:30 i već pola sata kasnije deponija je počela da normalno prima smeće.

Vredni radnici "Gradske čistoće" nisu čekaki deblokadu već su iz šireg centra grada u toku prošle noći uglavnom odneli smeće koje se nagomilalo tokom vikenda.

Međutim, na Novom Beogradu, Voždovcu u Kotežu i drugim prigradskim naseljima slika je bila sramotna.

Kako su nadležni u JKP "Gradska čistoća" objasnili gostujući u Jutarnjem programu RTS, pronađeno je alternativno rešenje za odvoženje smeća. Naime, vozači kamiona čistoće na deponiju u Vinči ne ulaze na glavni ulaz koji su blokirali građani, već alternatinim putem.

Problem sa "alternativom" je što je taj put vrlo uzak, pa dva kamiona ne mogu da se mimoiđu. Zato raščišćavanje grada od smeća traje malo duže.

Gradska čistoća odnela je veći deo nagomilanog smeća sa beogradskih ulica na alternativne deponije, ali problem i dalje postoji i jedino je rešenje bilo da se ulaz u deponiju "Vinča" odblokora.

Nekoliko kamiona gradske čistoće probilo se do deponije u Vinči alternativnim pravcem, zemljanim putem preko Velikog sela, ali je kiša onemogućila da se ovom trasom nastavi transport.

"Vozili smo smeće na alternativne deponije u Obrenovcu, Pančevu, Rumi, Jakovu. Međutim, to nije rešenje, jer su one manjeg kapacijeta a samo iz Beograda dnevno vozi se tonu i po smeća", rekla je Tanjugu portparolka tog komunalnog preduzeća Mirjana Karić.

Ona kaže da je tokom jučerašnjeg dana odnet veći deo nagomilanog smeća, ali da su stvorene nove količine tokom popodneva, noći i jutra, tako da ukoliko se problem hitno ne reši Beograd će imati ozbiljan komunalni problem.

Deponiju u Vinči već peti dan blokiraju građani koji se protive izgradnji dalekovoda tvrdeći da će životi njihove dece biti ugroženi.

U Elektromreži Srbije napominju da imaju sve dozvole za gradnju., da je dalekovod bezbedan i da će trećina prestonice ostati bez struje ako grad ne dobije novu trafostanicu.

PROTEST NASTAVLJEN I DANAS

Meštani Vinče i Radmilovca nastavili su i danas protest na ulazu u deponiju Vinča zahtevajući od Elektromreže Srbije da izmesti planiranu trasu dalekovoda na bezbednu udaljenost od njihovih kuća, škole, vrtića.

Učesnik protesta Dejan Milovanović rekao je Tanjugu da ih niko od nadležnih za ovih pet dana nije kontaktirao i da rešenje problema nije na vidiku.

"Direktor gradske čistoće je dao izjavu za medije da su pregovori o toku. Ne znam sa kim oni pregovaraju, nama se niko nije obratio", navodi Milovanović.

On kaže da će protest biti nastavljen dok se ne pronađe rešenje i ne ispuni njihov jedini zahtev da se dalekovod preseli na bezbednu udaljenost od kuća, škole, vrtića.

''Nismo protiv izgradnje dalekovada. Mi smo za to da se on izgradi jer je to od interesa za sve grdajane, ali smatramo da mora da se izgradi na bezbednom mestu'', rekao je Milovanović dodajući da dalekovod može da se izgradi i sa druge strane Dunava gde se nalaze njive.

Milovanović je rekao da su blokirali ulaz u deponiju u Vinči zato što su, kako tvrdi, na sve zakonske načine pokušali da dođu do rešenja problema, ali su svi ostali gluvi za njihov problem.

''Dolazili su ljudi iz EMS-a koji nam se nisu obratili sa rešenjem nego su nam govorili kako izgradnja dalekovoda nema nikakvog uticaja na život ljudi'', rekao je Milovanović dodajući da im se iz Gradske čistoće niko zvanično nije obratio.

Navodeći da će nastaviti protest dok se ne nađe rešenje, on je ukazao da se ''puštaju'' građani koji žive u kućama kod ulaza u deponiju, kao i zaposleni radnici, kao i da je u znak dobre vollje pušteno da prođe i nekoliko kamiona Gradske čistoće.

Milovanović je izvinio građanima Beograda zbog đubreta i punih kontejnera.