Na izložbi koja će trajati do 8. juna, a koja će biti dostupna u i  Noći muzeja 7. juna, prikazani su i brojni istorijski dokumenti vezani za Slobodno zidarstvo u Srbiji i svetu, na panoima su prikazani velikani srpske istorije koji su pripadali loži, ali i dokazi o progonu masona tokom Drugog Svetskog rata u Beogradu.

Regularna velika loža Srbije, koja je i organizator izložbe,  prikazuje slike svojih najznačajnijih članova, od Vuka Kradžića i Dositeja Obradovića, do kralja Petra i kneza Pavla.

Kao veliki srpski masoni prikazani su i Đorđe Vajfert, Mihajlo Pupin, Stevan Mokranjac, Stanislav Binički, kralj Aleksandar,  knez Mihailo, vojvoda Živojin Mišić, Stevan Sremac, Jovan Dučić, Branislav Nušić, Ivo Andrić i Slobodan Jovanović...

U  muzeju je prikazan originalni masonski hram Velike regularne lože sa Vračara, kao ii masonske regalije iz lože u ulici Svetozara Markovića.

"To je minijatura hrama kako on izgleda i u kom se rade radovi slobodnih zidara. On treba da predstavlja svet u kom se nalaze tri stuba - jedan je mudrost, drugi lepota, a treći snaga", kaže za MONDO autor i organizator izložbe Bata Stamenković.

Izložena  je i  Medalja prve srpske lože iz 1891. godine, koja je rađena u Pragu, zatim Konstitucija Velike lože Kraljevine SHS iz 1919. godine i nova Konstitucija Velike regularne lože Srbije iz 2008. godine.

Zanimljiv deo izložbe posvećen je i spomenicima masonima u Srbiji, kao i masonskim simbolima na građevinama u Srbiji.

Tu su i originalni dokumenti  sa Antimasonske izložbe u pokorenom Beogradu iz 1941. godine - plakati sa osudom Jevreja i masona, razglednice i poštanske marke koje su štampane u vreme vladavine nacista.

Izložen je i spisak pod oznakom "strogo poverljivo" gde se na požutelom papiru nalaze imena članova slobodno-zidarskih loža u Beogradu iz jula 1945. godine...

Stamenković  ističe da je ideja izložbe da se javnosti u Srbiji predstavi šta znači slobodno zidarstvo u Srbiji, kako se razvijalo i koja su njegova dostignuća u zemlji i svetu.

Cilj je, kaže i da se razbiju predrasude o slobodnom zidarstvu kao organizaciji koja ima neku naročitu moć i vlada svetom.

"U slobodnom zidarstvu više ne postoje velike tajne. Mnogo štošta i što je bilo tajna više to nije i može da se pronađe na bilo kom sajtu organizacija sa detaljima o svemu što masoni rade", navodi Stamenković.

Glavna tajna, kako kaže, je to što se ljudi uključeni u slobodno zidarstvo kroz radionice vaspitavaju i preobražavaju od dobrih ka još boljim ljudima.

"Ideja slobodnih zidara je da kroz dobre i normalne ljude koji nastoje da sebe i najbližu okolinu učine boljim, poprave svet", navodi Stamenković.

On naglašava da je na fotografijama izložen samo deo najznačajnijih Srba članova lože i ukazuje da su neka od najbitnijih istorijskih dostignuća vezana upravo za njih. Tako su, kaže on, srpski masoni zaslužni za donošenje Sretenjskog ustava, ili pak u organizaciju i učešće u Prvom srpskom ustanku.

Na izložbi, ipak nema informacija o sadašnjim članovima Regularne velike lože Srbije.

"U okviru lože koja je jedina međunarodno  priznata ima oko 1.200 slobodnih zidara, a ukupno ima 32 slobodne zidarske lože", kaže Stamenković za MONDO i ističe da u Srbiji ima i masonskih organizacija koje nisu  priznate i čiji rad ne podržava Regularna velika loža Srbije.

U Etnografskom muzeju za MONDO kažu da je masonski pokret neraskidivi deo srpske istorije i kulture i da su zbog toga i odlučili da otvore vrata jednoj ovakvoj, neobičnoj izložbi.

Ako želite da proniknete u taj, za mnoge misteriozni svet, imate još šanse da posetite Etnografski muzej. Tajna ili ne, imaćete priliku da na kratko postanete njegov deo.