To je drugi veliki grad koji je pao u ruke ekstremista iz organizacije Islamska država Iraka i Levanta nakon što je ona juče zauzela Mosul.

Tikrit se nalazi 150 kilometara severno od Bagdada.

Irački premijer Nuri el Maliki obećao je da će džihadistima uzvratiti udarac i kazniti one u bezbednosnim snagama koji su pobegli pruživši ekstremistima malo, ili nimalo otpora.

Više od 500.000 civila napustilo je Mosul, drugi grad po veličini u Iraku, koji su zauzeli ekstremisti, saopštila je danas Međunarodna organizacija za migracije.

Pripadnici Islamske država Iraka i Levanta od jutros patroliraju Mosulom i pozivaju zaposlene da idu na posao. Uprkos tom relativnom miru, civili i dalje beže iz grada.

Ekstremisti su pored Mosula zauzeli celu provinciju Niniva, a kasnije i više oblasti u blizini Kirkuka, na severu zemlje.

Preuzeli su kontrolu i nad dva sektora provincije Selahedin, zapadno od Bagdada.

Posle zauzimanja Ninive, šiitska vlada Nurija el Malikija odlučila je da naoruža građane spremne da se bore protiv pobunjenika.

Islamska država Iraka i Levanta nastala je iz Al Kaide u sunitskom delu Iraka, gde napada šiite.

To je jedna od najsnažnijih pobunjeničkih grupa u Iraku, ali deluje i u Siriji i Libanu.

Predstavnici NATO, održali su danas, na zahtev Turske, hitan sastanak o bezbednosnoj situaciji u Iraku. Sastanak je organizovan pošto su pobunjenici oteli 80 turskih državljana, dok su SAD saopštile da su u stanju pripravnosti da priteknu u pomoć Bagdadu u potiskivanju ofanzive džihadista.

Tursko Ministarstvo spoljnih poslova zatražilo je hitan sastanak, pošto su sunitski pobunjenici, pripadnici Islamske države u Iraku i Levantu (ISIL), zauzeli Tikrit i zatvorili se u najvećoj iračkoj rafineriji nafte, u nameri da nastave da ruše šiitsku vladu.

U međuvremenu, portparolka Stejt departmenta Džen Psaki, rekla je da je Vašington spreman da "sarađuje s iračkom vladom i liderima širom Iraka, kako bi podržao zajednički pristup u borbi s upornom agresijom ISIL-a".

Vašington će, takođe, pokušati da obezbedi pomoć za gotovo pola miliona ljudi, koji beže zbog žestokih borbi u Iraku, najavio je budući izaslanik SAD u Bagdadu, Stjuart Džouns.

Ocenivši da je Islamska država u Iraku i Levantu "jedna od najopasnijih terorističkih grupa na svetu", Džouns je u obraćanju poslanicima, istakao da će SAD "nastaviti da pomno prate situaciju" i da će sarađivati s međunarodnim partnerima da pomognu raseljenima.

Ranije danas, podršku Iraku u borbi protiv terorizma ponudio je i Iran.

Ovo je prva reakcija Irana, na kampanju Islamske države u Iraku i Levantu, koja, takođe, pokušava da svrgne s vlasti bliskog saveznika Teherana, sirijskog predsednika Bašara al-Asada.