• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crvi i alge i na Sušičkim vrelima, Užice bez vode

Izvor MONDO/Agencije

Rezultati bioloških analiza vode sa izvorišta Sušička vrela odakle se Užičani snabdevaju vodom za piće, pokazala su prisustvo algi i nematoda i na ovom izvorištu, saopštio je večeras Zavod za javno zdravlje Užice.

U saopštenju se navodi da je analizom ustanovljeno da je prisustvo algi 90 ćelija u mililitaru vode, dok je brojnost nematoda, valjkastih crva, 35 na pet litara vode.

Biološka ispitivanja vode iz gradskog vodovoda pokazala su značajno smanjenje broja ćelija algi i nematoda.

Toksikološka ispitivanja vode u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd su u toku, saopšteno je iz Zavoda za javno zdravlje Užice.

U najtoplijem danu ovog leta Užičani su se danas pijaćom vodom snabdevali iz 15 pokretnih cisterni u gradu. 

U Užicu je već treći dan na snazi zabrana korišćenja vode za piće i kuvanje zbog pojave algi  i nematode.

"Za sada su na ulicama grada samo pokretne cisterne sa pijaćom vodom, jer još nisu gotove analize ispravnosti za 15 stacionarnih cisterni. Pekara Sreten Gudurić ima svoju cisternu sa vodom i proizvodi hleb nesmetano i u količinama koje su potrebne gradu", rekao je za Tanjug zamenik gradonačelnika Užica Vidoje Drndarević.

U Opštoj bolnici Užice osim hemodijalize, rade se sve vrste dijagnostike i operacije, izjavila je za Tanjug direktorka ove zdravstvene ustanove Jelena Raković Radivojević.

"Pacijente za hemodijalizu upućujemo u Prijepolje, Loznicu i Čačak dok ne obezbedimo dovoljan broj cisterni, koje bi priključili na dijalizu. Pacijenti i osoblje bolnice snabdeveni su dovoljnim količinama flaširane vode za piće, kao i za pripremanje hrane", kaže Radivojevićeva.

Gradski bazen u Užicu ima svoj sistem za prečišćavanje vode i radi, tako da Užičani rashlađenje mogu potražiti na njemu, jer voda na Gradskoj plaži na Đetinji nije za kupanje.

Užičani koji se posle šest meseci ponovo pijaćom vodom snabdevaju sa cisterni ogorčeni su što se ponovo suočavaju sa ovim problemom.

Od nedelje je u Užicu zbog ponovne pojave algi i nematoda u vodi za piće proglašena vanredna situacija.

Načelnica Centra za higijenu Instituta Batut Zorica Jovanovski izjavila je danas da se u užičkom vodovodu analizira voda od izvora do potrošača kako bi se lokalizovalo gde je problem nastao i preduzele odgovarajuće mere.

Jovanovski je rekla Tanjugu da postoji sumnja da je u dovodnom sistemu popustio ventil zbog čega je u fabriku vode dospela voda iz akumulacije Vrutci, koja se inače od februara ne koristi zbog prisustva algi.

"Situacija je slična kao što je bila zimus, isključen je vodovod zbog prisustva cijano bakterije koja je nepoželjna i može da ugrozi zdravlje ljudi. Osim alge pronađen je veliki broj valjkastih crva", podsetila je načelnica Centra za higijenu Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović - Batut.

Ona Užičanima savetuje da koriste samo vodu iz cisterni za kuvanje i piće i flaširanu vodu, a vodovod i gradska vlast, kako kaže, treba da preduzmu neophodne mere i uvedu možda jače metode prečišćavanja, poput ozoniranja vode kojim alge mogu da se unište.

"Ove metode su, na žalost, skupe i nisu ekonomski isplative, a vodovodi su uglavnom preduzeća koja nisu bogata. Takođe, kako voda kod nas nije skupa ove se metode teško primenjuju", naglašava Jovanovski.

Ona je podsetila da za kvalitet vode odgovara vodovod kao proizvođač po Zakonu o bezbednosti hrane, dok instituti i zavodi za javno zdravlje sprovode samo ispitivanje njene higijenske ispravnosti.

Naša sagovornica je dodala da je Zavod u Užicu non-stop u koordinaciji i kontaktu s Batutom i svaka mera koja se predlaže i preduzima zajednički se donosi.

Govoreći o kontroli vode ona je rekla da se voda u Srbiji redovno i savesno kontroliše i da "tu nema nikakvih mahinacija".

Osim u Užicu problemi sa vodom imaju i Vojvođani gde je zbog velike količine arsena vodovod u Zrenjaninu isključen još od 2004. godine, a zbog povećane koncentracije nitrata trajno je isključena voda za piće i u Ćićevcu i Žabarima.

"U našoj zemlji godinama je voda konstantnog kvaliteta, ali su zato regionalne razlike velike. Vojvodina poseduje najlošiju vodu za piće dok Moravički okrug i Kolubarski okrug imaju odličnu vodu gde je potrebno vrlo malo prerade da bi mogla da se koristi", naglašava Jovanovski.

Ona pojašnjava da problemi sa vodom za piće u Vojvodini postoje zbog sastava zemljišta i da voda akumulira sastojke zemljišta koji nisu poželjni kao parametri u većoj koncentracij.

"I ovde je problem što nedostaje odgovarajući tretman. Kada bismo uveli odgovarajući treretman i ta bi voda mogla da bude zdravstveno ispravna i da se koristi za piće", kaže Jovanovski.

Tagovi

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

zlopamtilo

Meni je prva asocijacija na Uzice: zlatiborac.

Zr

Zrenjaninci se navikli vec na neispravnu vodu ! Zasto da protestvujemo lakse je ovako sedeti i cekati da mutiramo u neka cudovista

Uzicanka

Stvarno strasno,pre 6 meseci smo bili bez vode pa sada opet.Do kada bre vise taj problem sa vodom?!Ko zna do kada ce ovo trajati.Prvo alge u vodi,sada crvi,sta je sledece?!

special image