• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nepouzdana informacija o rangu našeg Univerziteta

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladimir Bumbaširević izneo sumnje u organizaciju koja je rangirala Univerzitete, kao i u pouzdanost informacija koje su objavili o BU.

 Nepouzdana informacija o rangu našeg Univerziteta Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović


Bumbaširević je danas, povodom objavljivanja liste Centra za rangiranje svetskih univerziteta iz Saudijske Arabije, prema kojoj je beogradski univerzitet na 809. mestu od 1.000 visokoškolskih ustanova, rekao da je tvorac te liste mlada i nepoznata organizacija koja se, uz to, služila i nejasnom metodologijom za rangiranje.

Podsetivši da se najstarija srpska visokoškolska ustanova prilično visoko rangira na prestižnoj Šangajskoj listi najboljih svetskih univerziteta,

Bumbaširević je na sednici Senata beogradskog univerziteta rekao da je pomenuti Centar iz Saudijske Arabije ove godine prvi put rangirao hiljadu univerziteta, a da je u protekle dve godine pravio liste samo stotinu najboljih univerziteta.

"Ne znam odakle im podaci. Metodologija je dosta nejasna i netransparentna, jer ne vidi se na primer koji se period posmatra. To je jako važno kada se, recimo, posmatra citiranost, jer ako se ona meri u dužem periodu, uključujući period kada smo bili pod sankcijama, ne stojimo dobro, ali ako se u obzir uzima poslednjih nekoliko godina stojimo mnogo bolje", rekao je Bumbaširević.

On je, međutim rekao da, čak i da je lista Centra za rangiranje svetskih univerziteta iz Saudijske Arabije relevantna, treba uzeti u obzir da u svetu postoji oko 20.000 univerziteta i da biti među pet odsto najboljih uopšte nije loš rezultat.

Na listi koju je uradio ovaj Centar ljubljanski univerzitet nalazi se na 525., a Sveučilište u Zagrebu na 564. mestu. Beogradski univerzitet bolji je od univerziteta u Sofiji i Bukureštu, koji su zauzeli 826. i 957. poziciju.

Među prvih deset univerziteta na svetu osam je iz Sjedinjenih Američkih Država, a dva su iz Velike Britanije.

Među kriterijumima kojima se Centar služio pri rangiranju su broj diplomaca i profesora koji su osvojili značajne međunarodne nagrade, priznanja i medalje, srazmerno veličini univerziteta, kao i broj publikacija u stručnim izdanjima.

Takođe je uzet u obzir broj svršenih studenata koji zauzimaju čelne funkcije u najvećim svetskim kompanijama.

Senat Univerziteta u Beogradu danas je razmotrio informaciju o upisu studenata u prvom upisnom roku za školsku 2014/2015. godinu, a prema nepotpunim podacima koji treba da budu provereni sa svakim fakultetom pojedinačno, slobodno je ostalo 790 mesta za osnovne i integrisane studije i 115 za strukovne strukovne.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

komentator

Po kojoj god knjizi da spremas,ako spremis dobro,polozices.Prica od ove jece je- sve sam znala ali mrzi me profesor.I verujem da bi BU bio medju prvih 10 samo kad bi ona imala kapacitet da uci a manje da kuka kako je ne pustaju ...I Saudi Arabiji zene ne mogu ni da studiraju toliko o toj grupi,ups ne mogu zene ni da voze,ni same na ulicu da izadju ups,jecika upisi serijatsko pravo u Rijadu i ne smaraj tuznim "ne mogu da naucim"pricama

Loki

Ma da. Njima nista nije jasno.

jeca

Ne razumem sta im nije jasno? Pa i jesmo najgori. Svi su korumpirani, prodaju diplome, profesori i docenti maltretiraju studente. Na pravnom svaki profesor ima svoju knjigu, nema prakse ne postuju Bolonju.... sta jos hocete...

special image