Većina od 298 putnika i članova posade boinga 777 avio kompanije "Malezija erlajns", na letu Amsterdam-Kuala Lumpur, koji su poginuli 17. jula kada je avion oboren raketom, bili su Holanđani, 28 su bili australijski državljani, a devet je imalo stalne boravišne dozvole u Australiji.

Ebot šalje 190 pripadnika australijske federalne policije i manji broj pripadnika Australijskih odbrambenih snaga (ADF) koji će učetstvovati u operaciji obezbeđivanja mesta nesreće koju će predvoditi Holanđani.

"Australijski zvaničnici su juče ponovo imali pristup mestu nesreće. Tamo ima još tela. I upravo zbog toga je važnije nego ikad da tamo bude poslat međunarodni tim", izjavio je Ebot.

On je objasnio da će Australija učestvovati samo u obezbeđivanju ostataka i pružanju pomoći u istrazi i da se neće mešati u sukobe i politiku u Ukrajini, navodi AFP.

"Želim da istaknem da se radi o humanitarnoj misiji. Ostali mogu učestvovati u politici istočne Evrope ako to žele, ali naša jedina briga je da pokupimo tela svojih državljana i da ih vratimo kući", istakao je premijer Ebot.

"Kada je u pitanju ovako velika humanitarna operacija normalno je i prirodno da vojska pruži pomoć i mnoge zemlje su već poslale svoje vojnike", kazao je Ebot, dodajući da se to, pre svega, odnosi na holandske i malezijske vojnike.

On je rekao da sa svakim danom kada mesto nesreće nije obezbeđeno postoji veći rizik od propadanja tela zbog izloženosti raznim elementima.

"Zato hoćemo to da obavimo što je brže moguće i zato sada istražujemo sve opcije u Ukrajini", dodao je Ebot.