• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pečurke opet truju po Srbiji

Izvor Tanjug

Zbog trovanja gljivama, jedna osoba iz Ćuprije sa teškim oštećenjem bubrega upućena je u Vojno medicinsku akademiju (VMA) u Beogradu.

Druga osoba, iz Smederevske Palanke, nalazi se na lečenju na Infektivnom odeljenju Opšte bolnice u Ćupriji.

Na VMA je upućen čovek koji se otrovao pre deset dana, a gljive je konzumirao sa članovima porodice suprugom i ocem, koji su oni imali lakše oblike trovanja i leče se albulantno, rekao je danas Tanjugu klinički tokisikolog Opšte bolnice u Ćupriji dr Slobodan Gajić.

On je rekao da se najverovatnije radi o "zelenoj pupavki" najotrovnijoj gljivi na našim, prostorima i da su pacijentu otkazali bubrezi i on se nalazi na hemodijalizi na VMA.

Gajić je dodao da je bilo više trovanja gljivama ovog leta ali "lakših oblika".

Poslednji otrovani gljivama na Infektivno odelenje Opšte bolnice u Ćupriji primljen je 25. jula, a reč je o muškarcu Smederevske Palanke koju je brao gljive u okolini sela Plana, kod Parćina, izjavila je Tanjugu epidemiolog Infektivnog odelenja dr Dragana Todorović - Ilić.
Stanje pacijenta je stabilno, pratimo ga i očekujemo da neće biti nekih pogoršanja, dodala je Todorović Ilić.

Pacijent je sa suprugom, koja je dobro, jeo gljive, napomenula je Todorović Ilić.

Kišno leto i proleće pogodovalo je rastu pečuraka a sa njima i broja otrovanih, a doktori Gajić i Ilić savetuju da se "ne konzumiraju gljive iz prirode".

"Da ih ne beru i konzumiraju, posebno oni koji ih dobro ne poznaju. Nikada se ne zna, i najiskusniji berači i gljivari, ponekad pogreše", kažu lekari.

U prirodi, pored jestivih rastu i otrovnice, i onda se dogodi da se ubere i neka otrovna gljiva.

Lekari podsećaju da su prvi simptomi trovanja, mučnina, gađenje, povraćanje, dijareja, bolovi u trbuhu i javljaju se šest do 24 sata posle konzumiranja. Obično se otruje cela porodica, odnosno svi koji jedu spremljene gljive, neko teže a neko lakše "zavisno od količine toksične supstance koje su uneli".

Bolest često ima smrtni ishod.

Kada je reč o najotrovnijoj "zelenoj pupavki" njena toksičnost se ne smanjuje termičkom obradom, (kuvanjem ili pečenjem) a niti dužim držanjem u zamrzivaču.

Lekari Opšte bolnice u Ćupriji, najveće zdravstvene ustanove u Pomoravskom okrugu, i najveće između Beograda i Niša, očekuju da će i dalje, ovog leta, dobijati otrovane gljivama.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nikola

OTRUJU SE KAD NEMAMO INSPEKCIJE I KONTROLE PO PIJACAMA NA NJIMA MOZES SVE DA PRODAJES U LOZNICI NA ZELENOJ PRODAJU I GACE,VC PAPIR TO NEMA NIGDE

special image