• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština "pretresla" medijske zakone

Izvor MONDO/Agencije

Skupština Srbije završila je raspravu o setu medijskih zakona, a rad će nastaviti sutra pretresom amandmana na privredne zakone.

Tokom rasprave o predlozima zakona o javnom informisanju, o elektronskim medijima i o javnim medijskim servisima, ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac rekao je da se njima obezbeđuje pravovremeno, istinito, potpuno i nepristrasno informisanje i izlazak države iz medija do sredine iduće godine.

Zakon o javnom informisanju i medijima je krovni zakon, rekao je Tasovac i naglasio da ti zakoni garantuju slobodu medija u skladu sa evropskim standardima, navodeći njegove ciljeve.

"Ciljevi su stvaranje uslova za profesionlane medije, uspostavljenje okvira koji garantuje slobodan protok ideja i mišljenja, bez mešanja države koje bi bilo ograničavajuće i jasno je definisan javni interes, finansiranje, zaštita prava urednika, novinara i podsticanje novinarskog udruživanja, zaštita maloletnika, zabrana govora mržnje...”, rekao je ministar.

Poslanici većine istakli su značaj izlaska države iz medija i obezbeđivanje transparentnosti vlasništva, a jedna od retkih zamerki opozicije bila je što se o setu medijskih zakona raspravlja za manje od 24 sata, od kako su ušli u skupštinsku proceduru.

Ministar je ukazao i na prednosti ovih novih zakona:

- Garantuje se "slobodan protok ideja, bez mešanja države", uz transparentnost vlasništva i sistema finansiranja.

- Privatizacija treba da bude odložena do 1. jula 2015. godine, a obaveza medija je kada se privatizuje da pet godina zadrži istu delatnost. Ukoliko do privatizacije ne dođe, ponudiće se akcije zaposlenima, a ukoliko oni to odbiju, medij se briše iz registra i prestaje da postoji.

- Zakon o javnom informisanju ima za cilj da stvori uslove za slobodan razvoj nezavisnih, profesionalnih medija i medijskog sistema koji treba da omogući i najšire zadovoljavanje potreba građana Srbije, bez diskriminacije.

- Njime se garantuje poštovanje autorskih i srodnih prava, zabranjuje govor mržnje, štite prava osoba sa invaliditetom i maloletnici.

- Zakona o javnim medijskim servisima predviđa postojanje dva javna servisa - Radio-televiziju Srbije (RTS) i Radio-televiziju Vojvodine (RTV), koji će imati po dva televizijska kanala i tri radijska.

- Javni servisi se osnivaju radi ostvarivanja javnog interesa, komercijalna delatnost ne sme ugroziti osnovu delatnost. Moraju da informišu istinito, nepristrasno, potpuno i blagovremeno, uz poštovanje osnovnih ljudskih prava i sloboda.

- Prestaje da važi pretplata i uvodi se obavezujuća taksa koju će građani plaćati od 2016. godine. Javni medijski servisi vodiće evidenciju plaćanja taksi, a ona će se plaćati na dva odvojena računa - RTS i RTV, s tim što će 30 odsto sredstava sa računa RTV-a ići RTS-u. Do početka plaćanja takse, javni servisi će se finansirati iz budžeta.

- Javnim servisima će kao i do sada upravljati tri tela: Upravni odbor, generalni direktor i Programski savet.

- Predlog Zakona o elektronskim medijimaje bitan zbog tehnološkog razvoja društva i predviđa formiranje novog Regulatornog tela umesto Republičke radiodifuzne agencije (RRA).

- Novo regulatorno telo će propisivati pravila, kontrolisati rad i izricati kazne pružiocima medijskih usluga, a o svom radu podnosiće godišnje izveštaje Skupštini Srbije. 

DA LI JE PREMIJER POZVAO DA SE PRETPLATA NE PLAĆA

Šef poslaničkog kluba Srpske napredne stranke (SNS) u Skuštini Srbije Zoran Babić danas je burno reagovao na podsećanje šefa poslaničke grupe Nove demokratske stranke (NDS) Marka Đurišića da je (premijer) Aleksandar Vučić prošle godine o ukidanju pretplate obavestio građanje preko Facebook profila.

Đurišić je u Skupstini Srbije, gde je u toku rasprava o setu medijskih zakona, kazao da je taksa ili pretplata dobar način finansiranja javnih servisa, i dodao da su građani prestali da plaćaju pretplatu kada je Vučić prošle godine sa pozicije potpredsednika vlade pozvao na "neplaćanje pretplate".

"Možda je neformalno ukidanje pretplate bilo 23. maja 2013. godine, kada je Aleksandar Vučić rekao na Facebook profilu da se pretplata ukida. Može da se napravi analiza koliko je građana posle toga prestalo da plaća pretplatu", kazao je Đurišić.

Dodao je da će građanima 2016. godine biti problem da plaćaju taksu, jer će ima plate i penzije biti manje.

"Građane ne zanima da li se to zove taksa ili pretplata, jer će plate i penzije biti manje za 10 odsto, a ako očvrsne srce premijera, možda još manje", rekao je poslanik NDS-a.

Na to je replicirao Zoran Babić, koji je kazao da Vučić nije pozvao na neplaćanje pretplate i poručio Đurišiću da prestane da plaši građane s time šta bi bilo kad bi bilo i dodao da je za vreme prošle vlasti 400.000 građana ostalo bez posla.

"Svi znamo i statistika pokazuje da je 400.000 ljudi pod režimom Borisa Tadića ostalo bez posla. Bio bih srećan da ste se odgovornije ponašali u vremenima krize, da ste pred građanima iskrenije nastupali i nisam srećan što nam je račun za tu neodgovornu politiku stigao sada, ali mi smo spremni da se borimo i da pred građane ne izlazimo populistički", rekao je Babić.

On je dodao da je SNS spreman da podigne Srbiju.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image