Đuka Bogunović (48), koji je rođen u Glini, u Hrvatskoj, uhapšen je u sredu prilikom ulaska iz Makedonije u Grčku, na graničnom prelazu Dojran, sa pasošem Srbije, čiji je državljanin, saopštio je Dokumentaciono-informativni centar "Veritas.
Ovu informaciju "Veritas" je danas dobio od Bogunovićeve supruge, koja je zajedno sa njihove dvoje maloletne dece bila prisutna prilikom njegovog hapšenja.
Supruga je rekla da je Đuka pre rata radio kao čuvar u Kazneno-popravnom domu za malojetnike u Glini, da je u avgustu 1995. godine izbegao u Srbiju i da je zaposlen kao policajac u Kazneno-popravnom zavodu Padinska Skela.
Prilikom zadržavanja na graničnom prelazu Bogunović je pokazao da je ranija hrvatska presuda protiv njega stavljena van snage i odbijene optužbe, a grčka granična policija je odmah poslala upit u Hrvatsku zbog čega nije povučena i poternica.
Iz Interpola u Zagrebu, umesto zahteva za povlačenje poternice, na grčku granicu poslali su novu poternicu uz obrazloženje da se protiv Bogunovića vodi još jedna istraga za krivično delo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.
"Veritas" je došao do podataka da se u ovoj novoj istrazi Bogunović tereti da je od septembra do decembra 1991. godine u zatvoru u Glini maltretirao jednog zarobljenog hrvatskog policajca.
Grčka granična policija je prilikom zadržavanja, kako se navodi, tešila Bogunovića da je ovaj postupak Hrvatske protivan Evropskoj konvenciji o ekstradiciji i da će ga grčki sudija nakon saslušanja odmah pustiti, ali grčki sudija u Solunu doneo je odluku da ga zadrži u ekstradicionom pritvoru sve dok ne dobije dokumentaciju od nadležnog suda iz Hrvatske.
Bogunović i još 11 Srba sa područja Banije osuđeni su još 1993. godine u odsustvu pred sudom u Sisku na jedinstvenu kaznu od 20 godina zatvora, zbog navodnog maltretiranja zarobljenih pripadnika hrvatske jedinice "Zenge" i civila u zatvoru u Glini, a za njima je raspisana i međunarodna poternica.
Kasnije je državno tužilaštvo u Sisku u februaru 2009. godine, po službenoj dužnosti, zatražilo obnovu krivičnog postupka protiv Đuke i njegove grupe, ali do novog suđenja nije ni došlo pošto je nadležni sud u toku obnove postupka, nakon odustanka tužitelja od optužbe, stavio van snage raniju osuđujuću presudu i odbio optužbu.
Ime Đuke Bogunovića nalazi se na najnovijem spisku Državnog tužilaštva Hrvatske procesuiranih za ratne zločine pred hrvatskim pravosuđem, koji je prošle godine dostavljen i Ministarstvu pravde Srbije.
U tom dokumentu, pored njegovog imena, stoji da je istraga protiv njega i još dvadeset lica srpske nacionalnosti sa područja Banije otvorena 18. juna 2002. godine zbog krivičnog dela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i da je samo nedelju dana kasnije stavljena u prekid, a u toj fazi se i danas nalazi.
Bogunović je 13. uhapšeni Srbin iz Hrvatske od početka ove godine po hrvatskim poternicama za krivično delo ratnih zločina.
Na osnovu međunarodnih poternica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom sveta je do sada uhapšen 141 Srbin iz Hrvatske i bivših pripadnika JNA, od kojih su 41 izručeni Hrvatskoj.
Od tog broja, do sada je protiv 18-orice postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije dela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posledicu gubitak obeštećenja za vreme provedeno u pritvoru.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte