Putin je podvukao da proizvođači u raznim zemljama treba da budu u jednakom konkurentskom okruženju, što odgovara, između ostalog, interesima nacionalne bezbednosti, a i pravilima Svetske trgovinske organizacije (STO).
"Znamo da je tamo znatno viši nivo protekcionizma. Sve to uznemirava. Naravno (biznismeni) postavljaju pitanja, konkretno gde je STO, gde su ti propisi i zašto se ne osigurava pravdna konkurencija", rekao je Gordejev.
Agencija RIA Novosti podseća da SAD i EU ne priznaju pristupanje Krima Rusiji i optužuju Moskvu za mešanje u unutrašnje stvari Ukrajine, što Rusija poriče i naziva te optužbe neprihvatljivim.
Zapadne zemlje od marta su već u nekoliko navrata uvodili sankcije ruskim političarima, biznismenima i kompanijama, preteći da će takve mere pojačavati.
EU je i 30. jula objavila spisak sankcija na kom su uključene osam osoba i tri pravna lica, a vlasti Unije zabranile su, između ostalog, investitorima da prodaju i isporučuju ključne opreme i tehnologija radi stvaranja, kupovine ili razvoja infrastrukturnih projekata u nekoliko grana privrede na Krimu i u Sevastopolju.
Ministarstvo finansija SAD je dan ranije saopštilo da se uvode sankcije Moskovskoj banci, VTB i Ros seljhozbanci, kao i ruskoj Objedinjenoj brodogradilišnoj korporaciji.
ZATVARA SE NEBO ZA EVROPSKE AVIOKOMPANIJE?
Pozivajući se na izvor upoznat s tom temom, list piše da ruske vlasti razmatraju to moguće ograničenje još od kada su Evropska unija i Sjedinjene Američke Države donele prve sankcije protiv Moskve zbog njene uloge u ukrajinskom krizi.
Razmatranje uvođenja te zabrane je sada podstaknuto time što je Zapad u nedelju uvedeo sankcije i protiv niskotarifne podružnice ruskog "Aeroflota", avio-kompanije "Dobrolet" koja održava veze između Moskve i Simferopolja, na Krimu koji je Rusija proletos anektirala.
Po listu, ruska ministarstva saobraćaja i spoljnih poslova razmatraju to pitanje, ali odluke još nema.
Ne iznoseći pojedinosti, premijer Dmitrij Medvedev izjavio je u utorak da Rusija treba da počne da razmišlja o mogućim merama kao odgovoru na sankcije Zapada. Medvedev je to rekao na sastanku s ministrom saobraćaja i rukovodstvom "Aeroflota", prenela je zvanična novinska agencija Itar-Tass
Aeroflot je odbio bilo kakav komentar vesti o mogućoj zabrani letova stranih kompanija.
Avio-kompanije za letove iz Evrope u Aziju koriste koridor iznad Sbira jer je najkraći i najekonomičniji. Naknada za te prelete godišnje iznosi skoro 300 miliona dolara, objavio je Aeroflot.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija