Predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta je u izjavi Tanjugu rekao da je srpska policija 6. avgusta uhapsila Lađevića prilikom ulaska iz BiH u Srbiju, a po poternici koju je 22. jula raspisao biro Interpola u Zagrebu.

Srpska policija je, dodao je Linta, na osnovu sporazuma Interpola, obavezna da postupi po poternici jedne članice Interpola, u konkretnom slučaju Hrvatske.

Prema njegovim rečima, postupak protiv Lađevića, koji je državljanin BiH, vodi se pred sudom u Sisku zbog krivičnog dela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.

Međutim, kako smatra Linta, Hrvatska na taj način krši Sporazum o saradnji državnih tužilaštava koje je potpisala sa Srbijom i BiH, a na osnovu kojih je obavezna da uruči pozive osumnjičenima na adresi na kojoj žive.

"Na taj način bi se sprečila iznenadna hapšenja lica koja, prema sadašnjoj statistici uhapšenih Srba, u najvećem broju slučajeva nemaju nikakve veze sa krivičnim delima zbog kojih se terete", rekao je Linta.

Kako tvrdi, hapšenje Lađevića predstavlja "samo nastavak hrvatske politike zastrašivanja proteranih Srba kako se ne bi vraćali u svoje domove ili slobodno putovali izvan Srbije".

"Insistiramo da Hrvatska poštuje te Sporazume državnih tužilaštava tri države i da uruči pozive ljudima. Ona je Lađeviću, koji živi u distriktu Brčko, trebalo da uruči poziv da se javi na saslušanje, a tek ako se ne bi javio onda bi mogao ići mehanizam hapšenja, odnosno poternice", naveo je Linta.

Lađević je trenutno u istražnom zatvoru u Beogradu, a prema rečima Linte, koji je razgovarao sa njegovim advokatom, Hrvatska treba da dostavi dokumentaciju na osnovu koje je raspisala poternicu.

"Međutim, po ovome što je dostavila, a prema informacijama advokata, istražni sudija smatra da tu nema elemenata da se Lađević isporuči Hrvatskoj", istakao je Linta.

Inače, krajem jula, na ulasku iz Makedonije u Grčku, grčka policija je uhapsila Srbina Bogunović Djuku (48), po međunarodnoj poternici koju je raspisao Biro Interpola uZagrebu zbog navodno počinjenog ratnog zločina na području Banije, a on je pušten posle osam dana, zahvaljujući angažovanju Vlade Srbije.