Uhapšene osobe su iz Prištine, Peći, Gnjilana, Uroševca, Prizrena i Kosovske Mitrovice, a osumnjičeni su lišeni slobode nakon procene da njihovo delovanje ugrožava nacionalnu bezbednost i zaštitu ustavnog poretka.

 U saopštenju se navodi da su uhapšeni lišeni slobode na ukupno 60 lokacija širom Kosova pod sumnjom da su počinili krivično delo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Kosova.

U policijskoj akciji zaplenjen je određeni dokazni materijal uključujući eksplozivna sredstva i oružje.

Osumnjičeni teroristi Islamske države Irak i Levant (ISIL), kao i Fronta Al Nusra, koji je ogranak Al Kaide u Siriji, planirali su, između ostalog, da izvedu napad na jednom većem kulturnom događaju na Kosovu, piše "Ekspres", ali ta saznanja prištinskog dnevnika policija nije želela da komentariše.

U ratovima na teritoriji Sirije i Iraka do sada je život izgubilo 16 osoba sa Kosova, boreći se na strani ISIL-a i Al-Nusrata.

Odobravanje u Prištini

Hapšenje pripadnika terorističkih grupacija naišlo je na odobravanje u Prištini.

Odlazeći ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi je, povodom hapšenja 40 osumnjičenih terorista, izjavio za RTV 21 da ta akcija sprovedena nakon višemesečne istrage.
Prema njegovim rečima, to ukazuje na spremnost prištinskih institucija da reaguju i znači da Kosovo nece biti lak teren za radikalne verske ekstremiste. Redžepi je dodao da se 40 uhapšenih ispituje i da se akcija nastavlja.

 Istim povodom, oglasio se i odlazeći premijer Hašim Tači koji je na svojoj fejsbuk stranici napisao: "Kao što sam najavio prošle nedelje, državni organi su počeli širu akciju protiv osumnjičenih za učešće u ratu u Siriji i Iraku. Četrdeset lica je uhapšeno pod sumnjom za uscešće u ratovima u inostranstvu, čime ugrožavaju našu i nacionalnu bezbednost i ustavni poredak".

"Mi smo odlučni da zaustavimo ovo zlo i nećemo se na ovome zaustaviti. Ponavljam, Kosovo neće biti plodna zemlja za neprijatelje evro-atlantskih vrednosti Kosova, ljudskih sloboda, potpunih verskih sloboda i ustavnog sekularnog sistema", napisao Tači.

Presednica Atifete Jahjaga dala je visoku ocenu akciji bezbednonosnih struktura Kosova prema osumnjičenima za terorizam i učešće u ratovima u Siriji i Iraku, kao i zaustavljanje delatnosti koje se povezuju sa podstrekivanjem ekstremističkog nasilja i mržnje.

U saopštenju iz Jahjaghinog kabineta, pohvaljuje se preduzeta operacija u kojoj je uhapšen veliki broj osumnjičenih i pretresene su mnoge lokacije, čime je sprečeva ilegalnu delatnost koja ima za cilj uvlačenje građana Kosova u terorističke vode.

O istoj operaciji kosovske policije oglasila se i Alijansa za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, koji je u kontinuitetu bio najoštriji u svojim nastupima protiv albanskih džihadista i terorista koji sa Kosova idu u ratove u Siriji i Iraku, nazivajući ih "fekalijama kosovskog društva".

Generalni sekretar ABK Burim Ramadani je hapšenja 40 džihadista okarakterisao neophodnim da bi se sprečila bilo kakva opasnost po nacionalnu bezbednost, život i imovonu građana Kosova.

Ramadani je dodao da je ovakve operacije trebalo preduzeti mnogo ranije, ali je konstatovao da je bolje ikad nego nikad i pozdravio tu policijsku operaciju, javljaju prištinski mediji.

VELIKA PETORKA POZDRAVLJA AKCIJU

Ambasade zemalja velike petorke na Kosovu - Francuska, Nemačka, Italija, Britanija i SAD - pozdravile su nedavnu akciju Kosovske policije u kojoj su uhapšeni osumnjičeni za terorizam i pozvale na oprez od nasilnog ekstremizma.

"Borba u sprečavanju širenja ideologije ekstremizma zahteva zalaganje svih segmenata kosovskog društva, uključujući snažnu međunarodnu saradnju. Posvećeni smo da sarađujemo s kosovskim vlastima dok one vrše svoju dužnost u obezbeđivanju javne bezbednosti u okviru vladavine zakona", piše u izjavi.

Ambasade zemalja velike petorke pozivaju sve relevantne kosovske institucije da osnaže pravne instrumente koje imaju na raspolaganju kako bi se suočili s takvim bezbednosnim izazovima.