"Građani nemaju razlog za zabrinutost, jer će zbog mnogo većeg protoka Drine i Save koncentracija biti i 100 puta manja od one utvrđene u Jadru", kazao je agenciji Beta zamenik direktora Agencije Dejan Lekić.

Prema njegovim rečima, analiza uzoraka vode uzetih 17. jula, koje je Agencija uradila pet kilometara ispod ušća reke Korenite u Jadar, pokazala je da je zahtevan kvalitet vode u reci Jadar prekoračen po više parametara.

Lekić je kazao da je utvrđeno da vrednost rastvorenog kadmijuma odgovara trećoj i četvrtoj klasi kvaliteta voda, vrednost mangana i arsena četvrtoj, a vrednost gvožđa odgovara petoj klasi kvaliteta voda, što predstavlja maksimalno zagađenje.

"Prema stručnim procenama, zagađenje može minimalno uticati na ljudsko zdravlje u nizvodnim vodotokovima, odnosno na Drinu i Savu, jer će deo ovih materija da se slegne u korito Jadra. Proticaj reke Drine 25 puta je veći nego proticaj Jadra, a proticaj Save četiri puta veći od proticaja Drine, što će razblažiti koncentraciju teških metala", rekao je Lekić.

 On je istakao da će Drina i Sava, bez obzira na izlivanje otrovne jalovine, ostati u zahtevanoj drugoj kategoriji po kvalitetu vode.

Peredstavnik Agencije za zaštitu životne sredine je naglasio da su o čitavoj situaciji obavešteni zavodi za javno zdravlje i vodovodi u gradovima nizvodno od Jadra koji rade stalne analize vode.

"Zbog zagađenja postoji opasnost za opstanak biljnog i životinskog sveta, ali koliko znam, za sada nijie bilo pomora ribe", rekao je Lekić, navodeći da bi tek trebalo uraditi posebnu studiju o uticaju zagađenja na Kostajnik i Jadar.

Lekić je podsetio da je inspekcija za zaštitu životne sredine već izdala nalog za sanaciju posledica izlivanja mulja iz jalovišta, kao i da ministarstva zaštite životne sredine i rudarstva zajedno rade na rešavanju problema sanacije zagađenja.

Istakao je i da će o svim analizama i daljim potezima Agencije građani biti blagovremeno informisani.

Izlivanje toksične jalovine iz odlagališta prerađene rude antimona iz nekadašnjeg rudnika "Stolice", počelo je nakon majskih poplava kada je došlo do oštećenja brane na jalovištu.

Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je tada da je incident na jalovištu "Stolice" najveći iz oblasti zaštite životne sredine koji je nastao kao posledica majskih poplava, navodeći da se u oštećenom jalovištu nalazi više stotina hiljada metara kubnih jalovine, opasnog rudarskog otpada sa značajnim koncentracijama arsena, antimona i olova.

Procenjena šteta na jalovištu je ušla i u zvanični Vladin izveštaj koji je korišćen i za briselsku donatorsku konferenciju za Srbiju i BiH nakon što su pogođene poplavama.