I Kina i Rusija su već dugo na meti kritike SAD zbog svojih autokratskih političkih sistema, a agencija AP ocenjuje da su im događaji u Fergusonu dobro došli da uzvrate istom merom.
Smrt 18-godišnjeg crnca Majkla Brauna 9. avgusta, koga je ubio policajac belac, izazvala je rasne tenzije u prevashodno crnačkom Fergusonu, u kojem su policajci uglavnom belci.
U sukobima policije i demonstranata korišćeni su "molotovljevi kokteli", šok bombe i suzavac.
U jučerašnjem uvodniku u kineskom listu Global tajms (Global Times) navodi se da "nevidiljivi jaz" još razdvaja bele i crne Amerikance, kao i da zemlje treba da se bave rešavanjem svojih problema na svoj način, bez kritikovanja drugih.
"Ironično je da SAD, sa svojim brutalnim načinom asimilovanja manjina, nikad nisu propustile da optuže Kinu i slične zemlje za kršenje prava manjina", piše popularni list Komunističke partije, Pipls dejli (People's Daily).
Novinska agencija Sinhua ima slične komentare, ukazujući na problem neistrebljenog rasizma u SAD, špijuniranje Nacionalne bezbednosne agencije i napade bespilotnim letelicama u inostranstvu.
"Očigledno, ono što SAD treba da rade je da se koncentrišu na rešavanje vlastitih problema, a ne da upiru prstom u druge", navodi Sinhua.
U Rusiji, državna televizijska stanica Rosija ističe policijsku upotrebu sile da bi bili zauzdani protesti u Fergusonu, šaljući latentnu poruku Rusima da bezbednosne snage na demokratskom Zapadu nisu manje brutalne ili netolerantne kada se radi o demonstracijama od Rusije, ocenjuje agencija AP.
"Sve je izgledalo kao da se radi o vojnoj intervenciji negde u Avganistanu ili Iraku. Policija je polako napredovala, raščišćavajući ulice, a ljudi su se spasavali bežeći u zgrade", izvestio je o neredima u Fergusonu reporter Rosije.
Kanal Raša tudej (Rušia Today) emitovao je intervjuu sa američkim profesorom i kritičarem vlade Markom Mejsonom, koji je proteste u Fergusonu ocenio kao znak rasta finansijske nejednakosti i militarizacije američke policije.
"Policija štiti bankare na Vol stritu, koji su vlasnici Gradske skupštine, Gradskog saveta, Kongresa i federalne vlade i predsednika SAD", rekao je Mejson za RT.
AP navode da takođe postoje razlike između ruskog i kineskog praćenja događaja u SAD, koje su odraz zabrinutosti na domaćem terenu i njihovih odnosa sa Vašingtonom.
Dok se Rusija i SAD javno i oštro prepucavaju, Peking traži način da razvija stabilan odnos sa Vašingtonom u kojem je tretiran kao ravnopravan partner, navodi AP.
Za razliku od Rusije, kineska javnost se divi SAD, koje su na vrhu njenog izbora kada se radi o obrazovanju, investicijama i emigraciji.
Mada Kina, kako podseća AP, ima zvaničan stav da se ne meša u unutrašnja pitanja drugih zemalja, suviše oštro izveštavanje o Fergusonu moglo bi da ugrozi tu poziciju.
Pitanja rasizma i socijalnih nemira su takođe veoma osetljiva pitanja za Kinu, koja ima slične probleme u Sinđijangu, gde radikalna ujgurska manjina želi da se otcepi, navodi AP.
Agencija dodaje da bi suviše otvorena kritika SAD po tom pitanju mogla da stvori prostor za kritičniji stav kineskih građana prema vlastitoj vladi, naročito kada se radi o njenom odnosu prema manjinama.
"Oni (vlada) žele da izbegnu kampanju nenamernog obrazovanja javnosti", ocenio je stručnjak za kinesku politiku na hongkonškom Univerzitetu nauke i tehnologije, Ding Sjelijang.
On dodaje da je vlada iz Pekinga svesna da je potrebno da priguši svoj stav o Fergusonu kako bi izbegla poređenje sa Sinđijangom.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Sloboda Mićalović ima povrede glave: Otkriveno stanje poznate glumice nakon tuče u Zemunu