Nakon ubistva instruktora u Arizoni koga je upucala devojčicamnogi su počeli da se pitaju kako to da deca mogu da imaju oružje.
U SAD zakoni za izdavanje zahteva za posedovanje oružja prilično su blagi. Zakonom je zabrenjeno da neko ima pištolj, a ima ispod 18 godina, ali i tu ima izuzetaka. Međutim, to ne važi i za sačmarice.
Dvadeset država, uključujući i distrikt Kolumbije, utvrdili su minimalnu starosnu granicu. Kreće se od 14 godina u Montani do 21 godine u Ilionoisu, a u preostalih 30 država tehnički je legalno da deca poseduju oružje.
Međutim, to ne znači da dete slobodno može da ušeta u radnju i kupi pušku. “Postoje savezni zakoni za minimalnu starosnu granicu za kupovinu oružja”, rekao je Danijel Vebster iz Centra za oružanu politiku i istraživanja.
“Tehnički, svaki prodavac oružja bi trebalo da kupcu traži starosnu potvrdu da ima više od 18 godina”, dodao je Vebster.
Problem je u tome što roditelji daju deci oružje.
“Ako tata želi sinu da pokloni pušku ili sačmaru za 13 ili 14 rođendan, može to da uradi legalno u većini američkih država”, kazao je Vebster.
U mnogim američkim državama je legalno da deca pucaju na strelištima, ali uz prisustvo instruktora ili nekog odroslog, piše "Hafington post".
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona