• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Selaković: Beležnici će rasteretiti sudove

Izvor Tanjug

Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je danas će javni beležnici, koji će početi sa radom 1. septembra, doprineti rasterećenju sudova, a da time neće biti narušena pravna sigurnost.

Skupština Srbije završila je danas raspravu o tri zakonska rešenja, neophodna kako bi javni beležnici u ponedeljak, 1. septembra, stupili na dužnost, a rad će nastaviti sutra raspravom o izmenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti.

Resorni ministar Selaković je, obrazlažući predloge zakona o prometu nepokretnosti, o overavanju potpisa, rukopisa i prepisa i izmene Zakona o sudskim taksama u Skupštini Srbije, rekao da njihovo donošenje neophodno zbog uvođenja javno-beležničke delatnosti u pravni sistem.

Ministar je rekao da je Zakon o javnom beležništvu donet 2011. godine, ali da je više puta odlagan početak njegove primene, jer nije bilo dovoljno kandidata za te funkcije, a da je poslednjom izmenom zakona u proleće 2013. predviđeno da primena počne 1. septembra ove godine.

"Imenovan je dovoljan broj javnih beležnika i stvoreni su uslovi da se zakon primenjuje u roku koji je predviđen", rekao je Selaković i dodao da je za punu primenu Zakona potrebno usvojiti i predložena zakonska rešenja.

Govoreći o Predlogu zakona o overavanju potpisa, rukopisa i prepisa, Selaković je rekao da je važeći zakon donet 1993. godine, na osnovu ranijeg Ustava, i da je sada potrebno uskladiti ga sa važećim Ustavom i Zakonom o javnom beležništvu.

Kako je naveo, predloženim zakonom predviđeno je da javni beležnik obavlja poslove sastavljanja i overavanja javnih i privatnih isprava umesto osnovnih sudova ili organa lokalne samouprave.

"Jedan od najvažnijih poslova javnih beležnika doprineće rasterećenju sudova od poslova koji ne predstavljaju suđenja, a da se ne narušava pravna sigurnost", rekao je Selaković.

Govoreći o predloženom Zakonu o prometu nepokretnosti, Selaković je rekao da je, između ostalog, predviđeno da se ugovori o raspolaganju nepokretnostima sačinjavaju u obliku javnobeležničkog zapisa, kao i da su za te poslove isključivo nadležni javni beležnici.

Selaković je istakao i da se ranijim Zakonom o prometu nepokretnosti predviđalo da ugovore o prometu nepokretnosti sačinjavaju same stranke, a sud potvrđuje da su potpisali ugovor, bez ulaska u njegovu sadržinu.

"Zakonskim rešenjem se ide ka tome da se sačuva pravna sigurnost i izbegnu eventualne sporne situacije koje mogu da nastanu kada strane same sačivaju ugovore", rekao je Selaković i dodao da je profesionalna i materijalna odgovornost, ako se pojave nedostaci u javnobeležničkom zapisu, na javnom beležniku.

Kada je reč o izmenama Zakona o sudskim taksama, Selaković je rekao da će u opštinama u kojima nisu imenovani javni beležnici, njihov posao do izbora će obavljati osnovni sudovi, zbog čega je potrebno doneti izmene navedenog zakona.

Selaković je rekao i da se zakonskim rešenjem predviđa umanjenje sudske takse kada je u pitanju ugovor o poklonu između roditelja i deteta.

Poslanici su danas završili objedinjenu raspravu o predlozima zakona o prometu nepokretnosti i o overavanju potpisa, rukopisa i prepisa, kao i o izmenama Zakona o sudskim taksama.

Raspravu su obeležile kritike opozicionih DS i Nove stranke, čiji predstavnici tvrde da je tokom konkursa za javne beležnike bilo neregularnosti, odnosno da su oni birani po partijskoj ili rodbinskoj liniji.

Ministar je odbacio takve navode, ističući da je Ministarstvo pravde konkurs obavilo po zakonu i da državni službenik ne sme da zna za partijski interes.

Podršku navedenim zakonima najavila je vladajuća većina, kao i poslanička grupa SDA Sandžaka, dok su poslanici NDS, DS i Nove stranke kritikovali što se zakoni donose po hitnoj proceduri bez javne rasprave i, kako smatraju, “navrat nanos”.

NDS je najavila da neće podržati predložene zakone ako ne budu usvojeni njihovi amandmani, dok je šef poslaničke grupe DS Borislav Stefanović kritikovao što se predloženim zakonima oduzimaju ovlašćenja, kao i prihodi lokalnim samoupravama, koje više neće moći da overavaju određena dokumenta.

Stefanović je ocenio i da se ne zna u kojim opštinama će biti javni beležnici, odnosno gde će građani moći da ostvare svoje pravne poslove.

Kritikama se pridružio i lider Nove stranke Zoran Živković koji, između ostalog, tvrdi da su sudske takse povećane skoro duplo u odnosu na ono što je bilo ranije.

Parlament će rad nastaviti sutra raspravom o izmenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojima je predviđeno lakše usavršavanje lekara.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image