• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sve muke obrenovačkih đaka

 Lana Stošić
Autor Lana Stošić
Izvor mondo.rs

Obrenovački đaci dočekali su 1. septembar u svojim školama, ali ne i u svojim učionicama. Graja se čuje samo na višim spratovima, dok u prizemljima majstori užurbano lupaju čekićima kako bi što pre sanirali poplavljene prostorije.

Učionice u prizemlju su uništene - parket podignut, zidovi popucali, puni vlage i buđi, uništene klupe i stolice, ruinirani dnevni boravci i sale za fizičko, uništene sprave za vežbanje, razbijeni prozori, odvaljena vrata...

Reporteri Monda obišli su nekoliko škola u Obrenovcu kako bi se uverili da se posle razornih poplava u maju život ipak vratio u ovu beogradsku opštinu, ali, kako nam se čini, izgleda da će još dosta posla morati da se završi dok sve dođe na svoje.

SEDE NA FIZIČKOM, JER NEMAJU LOPTU

Grupu od 20 đaka zatekli smo kako sedi u školskom dvorištu Poljoprivredno-hemijske škole na času fizičkog vaspitanja. To nije bio uobičajeni čas fizičkog, jer su svi sedeli na zidiću - i to sa razlogom.

Na pitanje zašto ne koriste koševe koji su u školskom dvorištu i "opiče" basket, već samo sede, svi su u isti glas odgovorili da nemaju loptu sa kojom bi to mogli da rade, jer je kompletna školska sportska oprema uništena u poplavama.

"Poplave je jedino preživela mreža za odbojku, koja nam bez lopte ništa ne znači", rekao je učenik Bojan Mitrović.

Đaci sa kojima smo razgovarali ispred Poljoprivredno-hemijske škole pomalo su skeptični i ne veruju da će im škola biti renovirana do 15. oktobra, kako nadležni obećavaju, a kako kažu, jedino dobro je što su tokom poplava "naučili zanat".

Gimnazija u Obrenovcu koja ima oko 430 učenika pretrpela je najviše štete od svih školskih ustanova u ovoj beogradskoj opštini.

Direktor Ivica Protić proveo nas je kroz opustošene školske prostorije u prizemlju.

Prizor katastrofalan. Popucali zidovi, ulegli podovi i potpuno uništeni 13 učionica, fiskulturna sala i kompletna stolarija. Direktor kaže da im veliki problem predstavlja to što je uništena i biblioteka, jer knjiga za lektiru više nemaju.

obrenovac
Izvor: MONDO

Iako je škola u katastrofalnom stanju i spolja i unutra, osim na višim spratovima, direktor Protić rekao je da roditelji i đaci ne treba da brinu, jer su temelji "čvrsti i bezbedni".

"Trenutno se rade geodetska ispitivanja, nakon čega ćemo krenuti sa radovima i rekonstrukcijom kompletnog prizemlja u čemu će nam pomoći EU. Više od 2.000 kvadrata škole bilo je potopljeno, a voda je negde bila viša i od dva metra", rekao je Protić.

ĐACI NA RASPUSTU MORALI DA RADE

Iako deca širom Srbije odmorna kreću u nove školske poduhvate, obrenovački đaci imali su prilično naporno leto. Neki su naučili majstorske zanate – kako se gletuje, kreči, obijaju zidovi, menjaju crepovi, ali ne zato što su to silno želeli, već zato što su morali.

Učenik obrenovačke gimnazije Nikola Ristevski rekao nam je da radovi na obnovi njegove kuće još uvek traju, a na sreću njegova soba nije bila poplavljena tako da misli da ga radovi neće mnogo ometati u školskim obavezama.

Ristevski je većinu leta proveo u vikendici u Makedoniji, ali je u međuvremenu pomogao porodici da kuću u kojoj žive što pre dovedu u red.

"Nije nam samo kuća uništena, već i poljoprivredna apoteka i automobil", rekao je ovaj srednjoškolac koga smo zatekli ispred učionice na prvom spratu obrenovačke gimnazije.

Njegov drugar K.M, koji je učenik treće godine obrenovačke gimazije, požalio nam se da je celo leto morao da radi i pomaže roditeljima, jer mu je u poplavama oštećena kuća.

"Evo kako je izgledao moj dan na raspustu. Ustanem u šest ujutro i radim do 20 sati, odnosno dokle god je dan. Uključim mešalicu, mešam malter i tako svaki dan", dodao je K.M. koji je rekao da prilikom obnove svoje kuće nije radio sam sa roditeljima, već su mu pomagali i drugari iz škole kojima je neizmerno zahvalan.

Sličan raspust proveo je i njegov vršnjak iz Poljoprivredno-hemijske škole.

"Radio sam celo leto. Izbacivali smo poplavljeni nameštaj i krečili dedin stan koji je bio pod vodom", naveo je Vladimir Šćepanović čijoj porodici su poplavljena dva stana, pa je skoro ceo raspust morao da provede u zidarskim radovima, kao i većina njegovih vršnjaka.

On kaže da mu na raspustu nije bilo dosadno, jer je naučio nešto novo, a u sanaciji stanova su mu pomagali drugari iz razreda čije kuće nisu bile oštećene u poplavama.

NAJMLAĐI PRESREĆNI

Najmlađim đacima u Obrenovcu roditelji i profesori potrudili su se da obezbede normalan početak školske godine. Iako su svi smešteni u učionice na prvim spratovima, njima to ne smeta, jer im je najbitnije da su sa svojim drugarima.

Profesori i roditelji, kako su nam rekli, trudiće se da mališanima potisnu ružna sećanja na protekli period u kome su neki od njih doživeli velike traume...

Roditelji đaka OŠ “Posavski partizani” sa kojima su razgovarali rekli su da nisu ubeđeni da će radovi biti završeni do 15. oktobra, a posebno ih brine da li će njihova deca imati grejanje ove zime, s obzirom na to da su radijatori odvaljeni sa zidova, a kotlarnice pretprpele veliku štetu u poplavama.

“Ne znamo kako su oni sve to zamislili i koliko je bezbedno da deca budu na spratu, dok su radovi u prizemlju. Da li je sve to dobro zaštićeno ne znam, ali nadamo se da će do zime sve biti gotovo i da će moje dete boraviti u toploj školi“, rekla je Sandra Lazarević majka malog Jovana koji je danas krenuo u treći razred.

Direktorka ove osnovne škole Vesna Ješić je optimista i kaže da nema nikakvih razloga za brigu. “Samo čekamo da se jave izvođači i da krenemo sa radovima. Mi smo pretpreli ogromnu štetu, sala je neupotrebljiva, klaviri i drugi školski inventar potopljeni, a od zbornice smo nekako uspeli da napravimo dnevni boravak", kazala nam je Ješić dok smo stajali u hodniku pored gomile svesaka koje je škola dobila od UNICEF-a.

Obišli smo i Osnovnu školu “Jefimija”, koja je tokom majskih poplava bila prihvatni centar, a sada je kompletno renovirana. Međutim, ni u njoj se neće održavati nastava u prizemlju, dok se ne sredi sve do najsitnijeg detalja, a direktor škole Dragan Jovanović rekao nam je da će to biti kroz nekoliko narednih dana.

Tu školu danas je obišao i gradonačelnik Beograda Siniša Mali koji je potvrdio da će u zavisnosti od početka radova, obnova škola u Obrenovcu trajati između 45 i 60 dana, te da će do 15. oktobra sve osnovne škole biti renovirane.

ŽIVOT SE VRATIO U OPUSTOŠENI GRAD

Sa početkom školske godine vratio se život u Obrenovac. Iako su neke kuće i dalje neupotrebljive, stanje je znatno bolje nego što je bilo u junu ili julu mesecu.

Ulice su pune ljudi, a prodavnice u centru grada su skoro sve otvorene.

U Ulici Svetog Save i dalje je loše stanje. Nameštaj se suši na ulicama, a u skoro neupotrebljivim kućama širom su otvoreni prozor. Obrenovčani pokušavaju da izluftiraju i osuše navlažene zidove. Ispred kuća još ima trulog nameštaja i šuta, ali i nekih stvari koje očajni građani pokušavaju sušenjem da spasu.

Situacija je sada znatno bolja, a kada će i da li će Obrenovac biti grad kakav je bio pre poplava, još se ne zna.

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Slavica

Treba obici i ostale skole..U osn.skoli koju moja deca pohadjaju ide se u tri smene.Zabranjeno im je za to vreme da napustaju ucionice ,imaju fizicko,izlaze na veliki odmor i u wc..pa vi vidite koliko je to normalno...To je ziva zaraza i bolest.I tako do ko zna kad..

Nikola

Pozdrav za Cecu

Mxb

SVAKA ČAST MONDO! NAPOKON SE NEKO, BAREM NEKO SETIO DA PIŠE O NJIMA!!!

special image