Iz jame rudnika Raspotočje izvučeno je ukupno 29 rudara od njih 34 koliko ih je bilo zatrpano u rudniku.
Nesreću u rudniku nije preživelo pet rudara, rekao je predsednik Sindikata rudara FBiH Sinan Husić, prenose mediji BiH.
"Nažalost znao sam za ovo ranije, nisam imao snage da vam kažem. Izašlo ih je 29, ovih pet nažalost nisu, nisu preživeli", izjavio je novinarima Husić.
Trenutno se čekaju zvanične informacije i potvrde uprave rudnika. Rudari koji su izvučeni iz jame prevoze se vozilima hitne pomoći do zdravstvenih ustanova u Zenici.
Ekipe koje već 20 časova rade na spasavanju došle su do zatrpanih rudara jame Raspotočje Rudnika mrkog uglja "Zenica" i nešto pre podneva rudari su počeli da izlaze napolje. Do sada je izašlo 29 rudara kojima se po izlasku iz jame pruža prva pomoć i biće odvezeni u bolnicu u Zenici.
Iako je jedan od rudara, član spasilačke Draeger čete iz rudnika Đurđevik, koji je učestvovao u otkopavanju dela jame u Raspotočju, izjavio je da su 34 rudara koji su od juče popodne bili zarobljeni u toj jami živi i dobro., usledile su tužne vesti.
Jedan po jedan. Rudari. Izlaze. #N1pic.twitter.com/HuYhTlAdaM
On je u izjavi za BHT kazao kako među 34 rudara koji su proteklih dvadesetak sati proveli zarobljeni u jami, ima povređenih, ali da nisu životno ugroženi.
"Iako su stotine ljudi okupljene na mestu nesreće, vlada apsolutna tišina. Niko ništa ne govori, uglavnom se čuje jecaj članova porodica", javlja reporter Al Džazire Balkan.
Pred jamu Raspotočje došao je i Nezir Riđić (17), čiji je otac Derviš ostao zatočen u dubini rudnika.
"Imam samo njega i majku koja je bolesna, pa joj nisam ni rekao da je otac zatrpan. Imali smo komunikaciju telefonom. Glavno da su živi, hvala Bogu, i to je najveća uteha za porodice. Nadamo se da će biti dobro", priča Riđić.
Odmah za prvim, počeli su da izlaze i drugi rudari.
"Neki su na nogama, a drugi za svaki slučaj na nosilima. Odmah ih voze u bolnicu", javlja Sofić, dodajući kako pred jamom Raspotočje pričaju da je ovo treća nesreća od početka godine.
Veliki broj članova porodica nalazi se u krugu rudnika, ali novinari ne mogu prići. Ne puštaju ih dalje od ulazne kapije kroz koju često prolaze kola hitne pomoći.
U jami Raspotočje bila su zarobljena 34 rudara, koji su ostali na 800 metara dubine, nakon gorskog udara koji se dogodio juče u poslepodnevnim satima.
Pripadnici četa za spasavanje i tehničkog tima koji rade u jamskim prostorijama odmah su počeli da raskopavaju okno prema mestu gde se nalazi grupa rudara.
"Ekipe koje rade u jami napreduju bolje nego što smo očekivali", izjavio je nešto ranije Esad Ćivić, direktror zeničkog Rudnika, u razgovoru sa članovima porodica, kolega i predstavnicima medijskih kuća.
Zatočeni imali su dovoljno vazduha, jer su sistemi ventilacije su i pored "gorskog udara" osposobljeni i rade.
Deo treće smene je sišao u jamu sa spasilačkim timovima i pomagao na sanaciji podzemnih prostorija kako bi što pre došli do svojih radnih kolega.
Od tehničkog tima Fena je saznala da je u jami zabeležena minimalna prisutnost opasnog gasa metana.
Zeničkim rudarima u pomoć su stigle specijalizovane ekipe četa za spasavanje iz rudnika Breza, Kakanj i Đurđevik, koje će pomagati u izvlačenju rudara iz jame.
Najveći deo posla u spasavanju obavlja se ručno, jer je najveći dio postrojenja u ovom delu jame oštećen i onesposobljen za upotrebu.
Sve vreme dok traje borba za spasavanje rudara pored velikog jamskog izvoznog okna, preko kojeg se ulazi u jamske hodnike, dežuraju medicinski timovi hitne pomoći.
Na odjeljenjima zeničke Kantonalne bolnice, takođe, sve je spremno za eventualni prihvat rudara nakon izlaska iz jame.
Ove godine u jami Raspotočje zabeležena su tri veća "gorska udara", sva tri uzrokovana zemljotresom koji je pogodio šire područje Zenice.
Prvi je bio 31. marta, kada je povređeno 11 rudara, a drugi 12. avgusta kada je povređeno pet rudara.
Jučerašnji "gorski udar" je treći ove godine prouzrokovan zemljotresima koji su se dogodili samo koji minut ranije prije "gorskih udara".
"Gorski udari" najviše su se osjetili na velikim dubinama na dubinskim kotama preko 700 metara. Tokom ova tri jača "gorska udara" napravljena je velika materijalna šteta na jamskoj mehanizaciji, grabuljarima, transporterima i transportnim trakama, sistemima podgrada i instalacijama.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru