• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ovo su najjadnije zemlje na svetu

Izvor mondo.rs

Blumberg je sastavio listu zemalja sa najvećim indeksom bede. Srbija je izostavljena sa te liste, dok se susedna Hrvatska plasirala u top 10.

1. Venecuela

U samom vrhu najbednijih zemalja sveta našla se Venecuela koja ima ogromna energetska bogatstva, ali je suočena sa stalnim nemirima, usporenim izvozom nafte i velikom stopom ubistava.

Indeks bede - 59,80 odsto

Godišnja inflacija - 52,7 odsto

Nezaposlenost – 7,1 odsto

2. Južna Afrika

Iako ima razvijenu industriju, Južna Afrika ima i izuzetno nestabilno snabdevanje električnom energijom. Ogroman budžetski deficit sprečava je da se izbori sa teškim ekonomskim problemima. Veliki problem je i raširenost HIV/AIDS-a među stanovništvom.

Indeks bede - 31,80 odsto

Godišnja inflacija - 6,3 odsto

Nezaposlenost - 25,5 odsto

3. Grčka

Zemlja čuvena po finansijskoj krizi. Javni sektor Grčke čini 40 odsto BDP-a, turizam 18 odsto. Skoro 20 odsto radnika u Grčkoj su imigranti koji se uglavnom bave poljoprivrednim delatnostima, ali i nekvalifikovanim poslovima. 

Indeks bede - 27,10 odsto

Godišnja inflacija - 0,7 odsto

Nezaposlenost - 27,8 odsto

4. Španija

I Španija se bori sa finansijskom krizom. Nezaposlenost je u 2007. godini bila oko osam odsto, a u 2013. je skočila na čak 26 odsto. Budžetski deficit je sada smanjen na 6,5 odsto, ali i to još uvek nije želejeni cilj.

Indeks bede - 24,17 odsto

Godišnja inflacija - 0,3 odsto

Nezaposlenost - 24,5 odsto

5. Egipat 

U Egiptu su najzastupljenije tekstilna i prehrambena industrija, turizam i hemijska industrija. Posle Saudijske Arabije egipatska privreda je druga po veličini u arapskom svetu. Čitavu naciju zahvatila je politička polarizacija (između vojske i islamista, liberalnih i sekularnih grupa), a dugogodišnji predsednik Muhamed Morsi svrgnut je sa vlasti.

Indeks bede - 23,90 odsto

Godišnja inflacija - 10,6 odsto

Nezaposlenost - 13,3 odsto

6. Turska

Turska ekonomija procvetala je u poslednjoj deceniji - učetvorostručila se od 2002. godine. Međutim, postoji opasnost da bi mogla da se uruši. Ekonomija je zasnovana na tekstilnoj, prehrambenoj, rudarskoj industriji... Od ukupnog broja zaposlenih 25 odsto se bavi poljoprivredom.

Indeks bede - 18,12 odsto

Godišnja inflacija - 9,3 odsto

Nezaposlenost - 8,8 odsto

7. Hrvatska

Nezaposlenost u Hrvatskoj je 17,8 odsto. Hrvatska je postala članica EU, ali je i njena vlada sada pod većim pritiskom da smanji javni dug. Takođe, zbog uvođenja sankcija Rusiji osetiće dodatni pritisak i poteškoće.

Indeks bede - 17,7 odsto

Godišnja inflacija - 0,1 odsto

Nezaposlenost - 17,8 odsto

8. Urugvaj

Poznat je kao veoma liberalna država – dozvoljeni su istopolni brakovi, a marihuana je legalizovana. Međutim, statistički podaci ukazuju da Urugvajci afričkog porekla žive ispod granice siromaštva i uglavnom su neobrazovani zbog čega imaju male plate, a to doprinosi i većoj stopi nezaposlenosti.

Indeks bede - 15,96 odsto

Godišnja inflacija - 9,1 odsto

Nezaposlenost - 6,9 odsto

9. Ukrajina

Stopa inflacije u Ukrajini je 2,6 odsto. Ekonomija j skoro ugašena, a nezaposlenost velika. Ukrajinu već mesecima unazad potresaju ratni sukobi što stvara dodatne  troškove, ali i odnosi ljudske živote. 

Indeks bede - 14,2 odsto

Godišnja inflacija - 12,6 odsto

Nezaposlenost - 1,6 odsto

10. Kolumbija

Ekonomija Kolumbije zasnovana je na energetic i izvozi ruda – proizvodi ogromne količine uglja i četvrta je u Latinskoj Americi po proizvodnji nafte. Loša infrastruktura i problemi sa bezbednošću, kriminalom i drogom guše ekonomski rast Kolumbije. Najveći problem je siromaštvo – 32,7 odsto stanovništva živi ispod granice siromaštva.

Indeks bede - 13,54 odsto

Godišnja inflacija - 2,9 odsto

Nezaposlenost - 10,7 odsto

GDE JE SRBIJA?

Listu najjadnijih zemalja prema indeksu bede sastavio je Blumberg, a uvrstio je 21 zemlju, među kojima su i Slovenija, Italija, Irska, Finska... Međutim, nije uvrstio Srbiju, ali ni neke druge zemlje sa visokim indeksom bede, jer su podaci o nezaposlenosti i stopi inflacije zastareli ili nedostaju pa ih mnogi ne smatraju relevantnim.

Da je Blumberg uvrstio i Srbiju na listu zemalja sa najvećim indeksom bede, naša država našla bi se, kako piše “Blic”, na šestom mestu u konkurenciji 21 svetske države.

Indeks bede predstavlja rezultat stope nezaposlenosti i godišnje inflacije, a što je zbir veći, veća je i beda, s tim što istraživanja pokazuju da nezaposlenost mnogo više utiče na sreću i zadovoljstvo ljudi nego inflacija.

Sa stopom nezaposlenosti od 21,2 odsto i godišnjom inflacijom od 2,1 odsto, Srbija bi zauzela šesto mesto na “listi najbednijih”. Na listi bede bi bila lošije pozicionirana od susedne Hrvatske koja ima indeks bede 17,7, sa stopom nezaposlenosti od 17,8 odsto i sa inflacijom od -0,1.

Tagovi

Komentari 18

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Arsa

Tvrdnja da bi se Srbija prema indeksu bede našla na šestom mestu u konkurenciji 21 svetske države je napad na Vučića i njegove napredne "reforme".

sramota

E ovo je sramota.....nasi politicari ni u ovome nisu mogli da nas doguraju u prvih deset....strasno...:-)

predrag

Koliko je ovo licemerna lista prosto nemam reči! Kvazi-naučno postavljanje problem. Nek neko od njih ode u Sudan ili u Bangladeš i nek vidi dokle ide granica siromaštava i bede. Strašno.

Najnovije

Kolumnisti