• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svi advokati u štrajku

Izvor MONDO/Tanjug

Advokati iz cele Srbije danas su obustavili rad i tako paralisali rad govoro kompletnog pravosuđa.

To znači da advokati ne dolaze na suđenja, istrage, saslušanja u policiji ili tužilaštvu u slučajevima gde je po zakonu neophodno prisustvo branioca, niti obavljaju druge pravne poslove, sem onih koji su vezani za rokove kao što je pisanje žalbi, ili vanrednih pravnih lekova.

Predsednik Advokatske komore Beograda Dragoljub Đorđević rekao je da će advokatura biti u štrajku dok se ne ispune njihovi zahtevi za otklanjanjem nepravilnosti vezanih za uvođenje javnog beležništva koje ugrožavaju advokatsku profesiju, kao i za rešavanjem pitanja paušalnog poreskog oporevzivanja.

Prema njegovim rečima, obustava rada svih advokata u Srbiji, koja je počela danas, je u interesu građana.

"Doneli smo ovu odluku svesni svih posledica koje će obustava rada advokata prouzrokovati u postupcima zaštite prava građana, uvereni da će šteta koju građani trpe zbog ovog protesta biti manja od od štete koju bi u budućnosti pretrpeli u slučaju primene ovakvih zakonskih rešenja"(koja advokati smatraju neustavnim), rekao je Djorđević na konferenciji za novinare.

Advokatura smatra da je ponižena i izdana i upozorava sve državne organe na diskriminaciju te profesije odredbama zakona koji su u isključivu nadležnost stavili zaključivanje ugovora o prometu nepokretnosti, što je prema rečima Djođevića, delatnost advokata više od 1.000 godina.

Zakon o javnom beležništvu advokatima oduzima pravo da sačinjavaju ugovore o prometu neopokretnosti, uspostavljanjem monopola javnih beležnika, pojasnio je on.

Zaključenje ugovora o prometu nepokretnosti predstavlja vid pružanja pravne pomoći, a koju prema Ustavu pruža advokatura, dok su notari ovlašćeni za pružanje usluga što, kako tvrde advokati, nije pravna pomoć.

Advokati traže da se zakon prilagodi tako, da pismeno (ugovor ili neki drugi akt) koje je sačinio advokat i na njega stavio svoj pečat, beležnik može samo da overi, objasnio je predsednik AKS.

Đoređević je dalje upozorio na prenatrpanost poslom za 94 javna beležnika, koji kako je naveo, neće moći da svoje obaveze završavaju u razumnom roku, jer već sada određene poslove odlažu za januar i februar.

Takođe ne žele da vrše overu predugovora nelegalizovanih nepokretnosti, kojih u Srbiji kako je rekao, ima oko 63 odsto, što sve stvara pravnu nesigurnost.

Đorđević je izrazio zabrinutost i kada su u pitanju strane investicije, napominjući da je za sastavljanje jednog ozbiljnog investicionog ugovora sa više stotina članova potreban više mesečni rad više ljudi, što kako je naveo zbog obima posla koji imaju javni beležnici neće biti moguće ispuniti u razumnom roku.

Predsednik AKS je naveo da Zakon o javnim beležnicima jeste donet 2011. godine, ali da se advokatura sada njemu usprotivila jer je imala obećanje ministra pravde da će odredbe koje daju isključiva prava javnim beležnicima biti promenjene.

On je istakao da se pregovori advokata sa ministarstvom pravd enastavljaju i dnada se da će rešenje biti pronađeno.

"Mi smo uvek bili patriote, uvek uz svoj narod i državu. Nama nije bitno ko je na vlasti niti ko je ministar", poručio je Đorđević i napomenuo da advokatura radi u interesu građana po načelima i etici profesije.

Predsednik Advokatske komore Beograd Slobodan Šoškić napomenuo je da su advokati prošle sedmice podneli inicijativu Ustvanom sudu Srbije radi utvrđivanja neustavnosti i nezakonitosti odredbi više zakona koji se tiču uvođenja javnog beležništva.

"Dobro je što se počelo sa uvođenje javno beležničke profesije, ali to nije krenulo dobrim putem. Krenulo se političkom a ne pravnom linijom", napomenuo je Šoškić i izrazio nadu da će Ustavni sud uvideti neustavnosti i naložiti njihovo otklanjanje.

On je takođe naveo da nije ustavna odredba iz Zakona o javnim beležnicima po kojoj sudovi mogu javnim beležnicima da povere vođenje određenih vanparničnih postupaka kao što je ostavinski, jer kako je ukazao, prema Ustavu sudsku vlast vrše sudovi, a ne javni beležnici.

Advokati koji paušalno plaćaju porez su nezadovoljni višestrukim povećanjem poreskih obaveza i traže od Ministarstva finansija da stavi van snage poreska rešenja kojima su im nameti ove godine, kako tvrde, povećani za 40 odsto, a u nekim slučajevima i od 100 do 300 odsto. Advokati traže da porez plaćaju po rešenjima za 2013. godinu.

Beogradski advokati su 10. septembra ponovo obustavili rad zbog nezadovoljstva povećanjem paušalnih poreskih nameta, a danas su im se pridruzizlie i sve kolege iz čitave Srbije.

Advokatura u glavnom gradu štrajkovala je 15 dana početkom leta zbog nezadovoljstva povećanjem poreskih obaveza 18. juna do 2. jula.

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

goran

ja kao obican gradjanin ne mirisem bas nesto advokate i maksimalno ih izbegavam. ali za ovo sa notarima su apsolutno u pravu, to je totalna pljacka gradjana, i tu moramo da ih podrzimo. a sto se tice poreza, pa gospodi ako se ne svidja iznos pausala neka vode makar prosto knjigovodstvo...

isti aršini za sve

Ove godine je svim preduzetnicima višestruko povećan porez, tako da ukoliko vrate advokatima na staro - bio bi red da vrate i svima ostalima. Da ne pričamo o tome što nemamo apsolutno nijednu olakšicu prilikom pokretanja privatnog biznisa, naprotiv... Advokatima je lako da štrajkuju, jer poznaju zakon... Šta ostali da rade?

kralj Dza

A što advokati pri upisu u advokatsku komoru diskriminišu sudske pripravnike-to nikom ništa! Zaštićeni su kao beli medvedi i još se bune. Ne kažem da je ovo sa notarima u redu, ali ni advokati nisu cvećke.

special image