• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zablude i istine o savremenoj tehnologiji

Izvor mondo.rs

Čini se da razvoj tehnologije svaki put napravi pometnju u našim glavama, pogotovu što često slušamo o opasnostima nekog tehnološkog izuma.Srećom, mnoga od tih upozorenja su samo zablude.

“Hafington post“ je odlučio da razbije neke od najrasprostarnjenijih mitova o najnovijim uređajima, kao i onim široko rasprostranjenim. Evo liste zabluda, ali i istina.

1. Mit: Ne možete napraviti dobre fotografije ako aparat nema mnogo megapiksela

Istina: Kada je reč o digitalnoj fotografiji jedno od najrasprostranjenijih uverenja je da su megapikseli ključni za kvalitet, ali ipak postoji više faktora. Međutim, vrlo su važni senzori aparata, sočiva, sastav kamere,  kao i osvetljenje.

2.Mit: Korišećenje mobilnih telefona na benzunskim pumpama predstavlja veliki rizik od požara.

Istina: Na jednoj pumpi požar je navodno izazvao uključeni mobilni telefon, ali se kasnije ispostavilo da telefon tu nije imao nikakvu ulogu, piše "Njujork dejli njuz". Takođe nekoliko  studija je pokazalo da stari, dugo korišćeni telefoni mogu da stvore varnice i izazovu požar zbog isparenja na pumpama. Međutim, američka Federalna komisija za komunikacije tvrdi da je to u normalnim uslovima skoro nemoguće. Ipak, vozačima se savetuje da telefone ostave u automobilima.

3. Mit: Internet i World wide web su ista stvar

Istina: Oni nisu ista stvar. Internet je infrastruktura koja omogućava da se informacije dele između mreža širom sveta, uključujući i one kojima se pristupa preko personalnih računara, smart telefona, razne vrste softvera i još mnogo toga.Web je samo još jedan od onih mreža, odnosno onaj sa sajtovima i stranicama koje počinju sa www.

4.Mit: Ako ne napunite do kraja baterije vaših laptopova i telefona oni sledeći put neće moći da se napune u potpunosti

Istina: Ovo je nakada, možda, bilo tačno, ali tehnologija je toliko napredovala da su problemi sa baterijama daleko manji. Sada se koriste litijum jonske baterije i njihovo punjenje apsolutno ne zavisi od procesa pražnjenja i obrnuto.

5.Mit: Magneti će nam obrisati podatke

Istina: To bi morao da bude zaista veliki magnet, a i tada bi to uticalo samo na neka skladištenja podataka. Hard diskovi, poput onih na vašem računaru, su u opasnosti, dok ovi noviji, znatno manji, su bezbedni.

6.Mit: Stajanje pored mikrotalasne rerne je opasno za ljude

Istina: Iako mikrotalasne emituju određenu količunu štetnih zaraka, to nikako nije dovoljno da bi naškodilo ljudima.

7.Mit: Opasno je stavljati metalne predmete u mikrotalasnu

Istina: To nikako nije opasno kako ste možda verovali. Važno je znati da je oblik predmeta bitniji u ovom slučaju od kvaliteta. Predmeti oštrih ivica mogu izazvati varničenje, dok oni sa oblim ivicama, kao što su kašike, ne prave varnice.

8. Mit: Režim "privatno" i "inkognitno" na mreži znači da si u potpunosti anoniman

Istina: Istina je da ovaj režim može da sakrije vaše posete sajtovima, odnosno da se neće pojaviti u "web istoriji" ili kada se ulogujete na računar. To ne znači da ste "nevidljivi" na sajtovima koje posećujete.

9.Mit: Mobilni telefoni izazivaju rak mozga

Istina: Nijedno istraživanje nije pronašlo uzročno-posledičnu vezu između ove teške bolesti i mobilnih telefona. Ipak, studija rađena u Velikoj Britaniji, čak 11 godina, pokazuje da je neophodno još istraživanja.

10.Mit: Video igre će dobru decu pretvoriti i lošu

Istina: Iako su video igrice ponekad loše uticale na ponašanje dece, naučno nije dokazana ova tvrdnja. Studija rađena u Glazgovu 2013. godine pokazala je da konstantno igranje igrica nije uticalo bitno na ponašanje. Čak je posebna studija pokazala da su deca koja su igrala igrice manje od sat vremena dnevno , bila srećnija i lakše se prilagođavala od onoh koji nisu uopšte igrali. Međutim, neke druge studije pokazuje da posebno teške igre mogu da utiču na ponašanje dece.

11.Mit: Ako na Facebooku postavite napomenu (disclaimer) možete sprečiti mrežu da koristi vaše fotografije

Istina: Kada prihvatiš uslove Facebooka to znači da si ti tehnički vlasnik fotografija, ali da Facebook ima pravo da koristi fotografije na različite načine(opet to zavisi od toga kako ste podesili vaše parametre vezano za privatnost.)

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ragnar

"dok ovi noviji, znatno manji, su bezbedni" Mislite na SSD ?Naravno da nece biti kada je tehnologija izrade potpuno drugacija.

Gordana

Istina je samo da zivimo u lazima

mobilni izazivaju rak mozga

MIT 9 nije mit, nego istina, SZO UN je 2011. proglasila mobilni kancerogenim, s tim što su se zbog pritiska određenih krugova u zaključku "ogradili" da "može da izazove rak mozga".(kao izjave/upozorenja za cigare). Istina prodire sporo iz više razloga, najviše zbog jakog lobija Zašto se čekalo godinama? Navodno nisu imali dovoljno dokumentovanih slučajeva do tada, a sad imaju. Uz upozorenje su dali uputstva kako da se smanji rizik (upotreba žičnih slušalica, skraćenje razgovora, itd...) Koliko se ovo ignoriše u javnosti govori podatak da Google nastavlja razvoj Google naočala koje će kancerogeni signal držati čitav dan na glavi.

Najnovije

Kolumnisti