Prema definitivnim rezultatima referenduma u Škotskoj koje objavljuju britanski mediji, protiv otcepljenja glasalo je 2.001.926 Škota, odnosno 55,3 odsto. "Za" je glasalo 1.617.989, odnosno 44,7 odsto, a izlaznost je bila 84,59 odsto.

Za pobedu je potrebno 1.852.828 glasova.

Od ukupno 32 regije, nacionalisti su pobedili samo u dve.

Odmah po obajvaljivanju ovih vesti funta je naglo skočila u Aziji, a unionisti su nakon objave preliminarnih rezultata počeli sa slavljem.

Prvi ministar Škotske Aleks Salmond izjavio je da prihvata poraz.

"Važno je reći da je naš referendum bio dogovoren i usaglašen proces i da je većina u Škotskoj u ovom trenutku odlučila da Škotska ne postane nezavisna država", rekao je Salmond.

— BBC Breaking News (@BBCBreaking) September 19, 2014

On je dodao da "prihvata presudu naroda" i pozvao čitavu Škotsku da "prihvati demokratsku presudu naroda Škotske".

Salmond je pozvao unionističke partije da ispune obećanja o davanju većih ovlaštenja škotskom parlamentu.

Pitanje nezavisnosti je rešeno bar za jednu generaciju, a možda, kako to kaže Aleks Salmond, možda i zauvek. Bilo je ispravno to što smo poštovali želju naroda Škotske da se izjasne. Sada nema mesta za nedoumice i rasprave. Nema mesta za ponavljanje, rekao je premijer Velike Britanije Dejvid Kameron komentarišući rezultate referenduma.

"Vreme je da Ujedinjeno Kraljevstvo krene napred", dodao je on i napomenuo da nema mesta preispitivanju rezultata.

Kameron je naveo da su svi čuli volju naroda Škotske i poručio onima koji su zaokružili "da" da ih čuje.

"Sada je vreme da naše Ujedinjeno kraljevstvo stane zajedno i krene napred. To je osećanje koje ne dele samo ljudi u ovoj zemlji, već širom sveta", rekao je Kameron.

— Guardian news (@guardiannews) September 19, 2014

On je podvukao da je referendum dao jasan rezultat koji je sačuvao zemlju i četiri nacije zajedno, kao i da je vreme za paket kojim su Škotskoj obećanja šira ovlašćenja.

"Kao i milioni ljudi, ja sam oduševljen rezultatom. Mi smo ponudili plan za dalje i to ćemo uraditi i u parlamentu. Postaraćemo se da ono što smo najavili bude ispunjeno u potpunosti", rekao je on.

Kameron je rekao da je vreme za bolju zajedničku budućnost i dodao da je važno to što je Britanija zemlja u kojoj se ovakva pitanja rešavaju mirno, glasačkom kutijom.

— Lorcan Roche Kelly (@LorcanRK) September 19, 2014

Potpredsednik britanske vlade Nik Kleg rekao je da odbacivanje nezavisnosti Škotske na referendumu predstavlja signal za veću ustavnu reformu širom Velike Britanije.

KRALJICA POZVALA NA JEDINSTVO

Kraljica Elizabeta Druga pozvala je danas Britance na jedinstvo posle referenduma.

"Poznavajući škotski narod, nemam nikakvu sumnju da su Škotlanđani, kao i drugi širom Ujedinjenog kraljevstva, sposobni da izraze snažna mišljenja, a zatim se ponovo okupe u duhu međusobnog poštovanja i podrške", poručila je kraljica u pisanoj poruci.

Ona je ocenila da u Škotskoj, kao i drugde, ima i biće mnogo suprostavljenih osećanja u porodicama, krugovima prijatelja i među komšijama. "To je i priroda snažne demokratske tradicije koju imamo u ovoj zemlji", dodala je ona.

"Ali nemam nikakvu sumnju da će te emocije pratiti volja da se u obzir uzmu i osećanja drugih. Sada je vreme da se ide napred, moramo da upamtimo da delimo trajnu ljubav prema Škotskoj, koja nam je i pomogla da ostanemo ujedinjeni", rekla je kraljica.

"Moja porodica i ja učinićemo sve što je u našoj moći da vam pomognemo i podržimo vas u ovom važnom zadatku", zaključila je Elizabeta Druga u poruci iz svoje rezidencije u dvorcu Balmoral, na severoistoku ŠKotske, odakle je pratila odvijanje referenduma.