• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poljska dobila novu vladu, premijerka Eva Kopač

Izvor Beta

Pred predsednikom Poljske Bronjislavom Komorovskim zakletvu je danas u Varšavi položila nova vlada premijerke Eve Kopač.

U vladi je pet novih i 13 dosadašnjih ministara koji su podneli ostavke zajedno s prethodnim premijerom Donaldom Tuskom pošto on od 1. decembra preuzima funkciju predsednika Evropskog saveta.

Eva Kopač (57), lekarka, nekadašnja ministarka zdravlja i potom prva žena na čelu Sejma poljskog parlamenta, tek druga žena na čelu vlade u istoriji Poljske, najavila je da joj je glavni cilj da povrati poverenje građana.

"Već danas molim Poljake za poverenje", kazala je premijerka nakon inauguracije vlade koja će svoj program predstaviti poslanicima 1. oktobra i zatražiti od Sejma poverenje da vodi zemlju još godinu dana, do redovnih izbora.

Eva Kopač kao predsednica vlade ne polarizuje toliko poljsko društvo i ima manje odlučnih protivnika nego njen prethodnik Donald Tusk, ali takođe i manje pristalica. Ccitava trećina Poljaka u anketi za dnevnik "Žečpospolita" rekla je da ne zna šta da misli o njoj i njenoj vladi, dok mišljenje o Tuskovoj vladi nije imalo svega šest do sedam odsto Poljaka.

Najviše rasprava, kritike i sporova izazvala je odluka da iz nove vlade isključi kontroverznog, ali harizmatičnog šefa poljske diplomatije, Radoslava Ssikorskog koji je na toj funkciji bio u obe Tuskove vladea, a poznat je po izuzetno dobrim vezama u evropskim
političkim i diplomatskim krugovima.

Protiv njegovog odlaska i to baš u vreme krize s Rusijom i sukoba u Ukrajini, bio je i predsednik Komorovski.

Šikorski je unapređen, postao je predsednik Sejma što je formalno druga najvažnija funkcija u državi, a za novog šefa diplomatije imenovan je stari Tuskov partijski rival, ranije ministar unutrašnjih poslova, do sada šef Odbora za spoljnu politiku u Sejmu, Gžegož Shetina.

"Evropski signal Moskvi je to što je Tusk na čelu Evropskog saveta. Domaći (poljski) signal je to što je na funkciju vicepremijera postavljen ministar odbrane Tomaš Ssemonjak", kazao je o budućoj orijentaciji poljske diplomatije odlazeći evrokomesar za budžet Januš Levandovski.

On je dodao da će Shetina potražiti drugo polje realizacije, van Evrope, budući da u ovom trenutku Poljska ima neuobičajeno jak uticaj u EU, preko Tuska, Evropskog parlamenta i Elžbjete Bjenjkovske koja je u Evropskoj komisiji zadužena za unutrašnje tržište.

Kao jedan od najglasnijih zastupnika ulaska Ukrajine u EU, Poljska istovremeno energično podržava ubrzano proširenje Unije na zemlje Zapadnog Balkana, na čelu sa Srbijom.

Sama premijerka obećala je u petak kada je predstavljala svoje ministre, da će se "Poljska ponašati kao mudra žena - gledaće da bude bezbedan pre svega njen dom i njeno dvorište", a ukoliko poljski vojnici treba da rizikuju živote, činiće to prvenstveno blizu
granica Poljske, ne u udaljenim područjima planete.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

hm

Kopač - pošteno zanimanje za razliku od političara...

special image