• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zašto u Srbiji deca nisu zaštićena na terenima?

Izvor Fonet

U raznim zakonima zaštićene su manjinske grupe, potrošači, domaće i divlje životinje, biljke, ali ne postoji standard niti propisani nadzor nad terenima na kojima se deca igraju, upozoravaju NVO.

Centar za sprečavanje nesreća upozorio je danas, povodom stradaja dece na igralištima da u Srbiji nema zakona, pa ni obaveza vezanih za upravljanje, inspekcijski nadzor i bezbednost na prostorima za dečju igru.

Centar upozorava i da set standarda Evropske unije za bezbednost na terenima za igru i sport, nije dostupan svima jer košta 40.000 dinara.

Nakon teške povrede jedanaestogodišnjeg dečaka, koja se dogodila kada je na njega pala metalna konstrukcija gola na igralištu u Barajevu, posle nepune tri nedelje desila se identična nesreća, ovoga puta u Knjaževcu, ali na žalost sada sa tragičnim posledicama, upozorio je Centar.

U saopštenju se ističe da su raznim zakonima zaštićeni manjinske grupe, potrošači, domaće i divlje životinje, biljke, što raduje, ističe se u saopštenju.

"Ono što nas brine i šta nas ne ostavlja ravnodušnim jeste činjenica da deca kao najranjiviji deo našeg društva nisu na ovoj listi i da se samo na osnovu retkih zakona, kao što je Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima u, može zahtevati, kontrolisati ali i kažnjavati odstupanje od zakona, odnosno ugrožavanje bezbednosti dece", ukazao je Centar.

Sa druge strane, Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu, propisao je da svi zaposleni, pa i oni u školama i vrtićima moraju imati procenu rizika za svoja radna mesta, što podrazumeva identifikaciju opasnosti i štetnosti kojima su izloženi i primenu mera za njihovo otklanjanje. Naravno ovo važi samo za zaposlene, od direktora do čistačice. A deca, pita Centar.

Dece kao da nema u tim školama i vrtićima, kao da za njih nema istih tih, pa još i gorih, i opasnosti i štetnosti, navodi se u saopštenju.

Centar za sprečavanje nesreća pita da li li je sve što ovo društvo može da ponudi deci u školama „Osiguranje od posledica nezgode“.

"Može li neko osim retkih nevladinih organizacija, kao što je udruženje Roditelj, da spomene reči prevencija, edukacija, primena standarda", ističe centar.

Centar je ukazao i na činjenicu da srpski standardi, prevedeni i neprevedeni standardi Evropske unije, koje je objavio Institut za standardizaciju Srbije, koji se odnose na bezbednost na prostorima za igru i sportskim terenima, nisu „dostupni“ svima.

Set svih ovih standarda košta preko 40.000 dinara, upozorio je Centar za sprečavanje nesreća.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Robert

Na zalost to sto se desava kada padaju stative odgovornost imaju i roditelji i skola koji ne uce decu da je opasno se zakaciti i visiti naa golovima, kosevima koji nisu stabilni. Ovo sto se predlaze lici na nesto stoje u zemlji u zapadnoj Evropi gde zivim - i posledica je da se deca ne igraju na skolskim igralistima i ona su zatvorena za bilo koje aktivnosti sem kada je skola otvorena. A obicnih igralista sa sportskim terenima gotovo da nema i sve se svodi da roditelji mora da cuvaju decu non-stop i placaju za treninge. A da ne kazem da i malo odrasliji ako zele npr. da igraju kosarku negde, to se moze svega na par mesta i milionskom gradu jer su tereni zatvoreni sem ako se ne placa iznajmljivanje.

Sport Bili

A ja mislio da se nvo oglašavaju samo kad su u pitanju demokratska prava nacionalnih manjina i lgbt. Što se tiče države potpuno je normalno da deca budu nezaštićena, pri tom ne mislim na onu po Londonima.

special image