Knjiga "Osma sednica Centralnog komiteta Saveza komunista Srbije" (CK SKS), zbirka tekstova domaćih novinara o uspostavljanju vladavine Slobodana Miloševića, predstavljena je u Beogradu.

"Neko kaže da je reč o unutrastranačkom puču, a neko da je ona promenila jugoslovensku istoriju - da je to bio kamičak koji je, kotrljajući se niz planinu, doveo do kataklizme", navela je poznata srpska istoričarka Ljubinka Trgovčević, koja je i sama prisustvovala sednici.

Osvrćući se na atmosferu sednice, Trgovčević je navela da se sve odigravalo u klasičnom komuništičkom stilu, gde se odlučivalo da li će Jugoslavija nastaviti putem Josipa Broza Tita ili ne. Ona je kazala da je 23. septembar, kao dan za održavanje sednice, namerno bio izabran jer je na taj dan 50 godina ranije Tito stupio na čelo Komunističke partije Jugoslavije.

Ocenivši da je tog dana, pre 20 godina, počela nova istorija Srbije, Trgovčevićeva je kazala da je Osma sednica predstavljala mnogo više od unutarpartijske borbe, jer je uvela pluralizam u politički život zemlje.

Sednica je predstavljala konačni razlaz Miloševića i tadašnjeg predsednika Predsedništva SFRJ Ivana Stambolića. Prema navodima autora Zorana Pavića, Stambolić je prethodno bio Miloševićev direktni mentor, a kasnije je likvidiran.

Knjigu su objavili "Status tim" i "Službeni glasnik" u okviru edicije "Glasnika" pod nazivom "Vreme Jugoslavije".

Urednik "Službenog glasnika" Ilija Vujačić je kazao da je reč o dokumentarnoj studiji o sednici, održanoj pre 20 godina, na kojoj je Milošević izabran za predesdnika CK SKS i koja je, prema njegovom mišljenju, suzila gradjanske slobode i ukinula javnu reč u Jugoslaviji. "Ta sednica nas je uvela u bezumlje. Sve što se posle desilo ishod je te sednice", rekao je Vujačić.

Urednik magazina "Status" Slaviša Lekić je kazao da je knjiga nastala "sasvim slučajno", kada su novinari tog magazina "zaronili u blato" Osme sednice i shvatili da se o njoj malo zna, odnosno da postoji "neobjašnjiva medijska praznina" o toj temi. "Čini se da nije ni danas jasno da li je ta sednica predstavljala unutarpartijski obračun ili uvod u tragične dogadjaje koji su se posle desili. Da nije bilo Osme sednice ne bi bilo ni svega ovoga", ocenio je Lekić.

Trgovčevićeva je preporučila tekstove Jelene Lovrić, koja je sednicu nazvala "poligonom za uvežbavanje rata", i Pavića, čije je mišljenje da će se Osma sednica završiti tek kada bude rešeno kosovsko pitanje.

(agencije/MONDO, foto Medija centar)