• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sufinansiranje će rešiti probleme studenata?

Izvor MONDO/Tanjug

Filozofski i Fakultet političkih nauka (FPN) danima su pod "upravom" studenata, među kojima ima i odličnih akademaca, ali zbog malog broj budžetskih mesta ne uspevaju da se upišu o trošku države.

Ni fakulteti ne mogu da ih stipendiraju, pa se u javnosti sve više razmišlja o ideji vraćanja statusa sufinansiranja studenata.

Razgovori studenata i uprave su gotovo svakodnevni, a na Filozofskom fakultetu budžetski studenti traže da se ne naplaćuju preneti bodovi iz prethodne godine studija, jer je uprava odlučila da se svaki preneti predmet iznad 60 bodova mora naplatiti.

Na fakultetu podsećaju da po Zakonu o visokom obrazovanju, student treba da ostvari 60 ESP bodova da bi se u narednoj školskoj godini finansirao iz budžeta. Izmenama i dopunama zakona studentima je privremeno, u više navrata, omogućavano da se finansiraju iz budžeta na osnovu ostvarenih 48 ESP bodova.

Takođe, fakultet je studentima učinio još jedan “ustupak“, odnosno akademci koji su ostvarili 48 ESP bodova mogli su besplatno da prijavljuju predmete za više od 60 bodova.

Statistika fakulteta u međuvremenu je pokazala da, počev od školske 2010/11. godine, oko 60 odsto studenata nije ostvarilo ni 48 bodova, 30 procenata imalo je od 48 i 60 bodova, a 10 odsto njih ostvarilo je više od 60 bodova.

Dekanski kolegijum ističe da su studenti masovno prijavljivali znatno više bodova od broja koji su ostvarivali u toj školskoj godini, pa su u sledećoj godini koristili prijavljene, a neostvarene bodove da bi izbegli plaćanje srazmernog dela školarine.

Na primer, u školskoj 2013/14. godini 986 budžetskih studenata prijavilo je preko 60 bodova, dok je 276 studenata (budžetskih i samofinansirajućih) ostvarilo više od 60 bodova.

Kolegijum tvrdi da fakultet, po svakom studentu koji prijavi 10 bodova više nego što ostvari, gubi 13.460 dinara godišnje, odnosno u školskoj 2013/14. godini imao je gubitak veći od devet miliona dinara.

Pošto je ovo uočeno, izmenjen je Pravilnik o prijavljivanju predmeta i prema odluci Naučno-nastavnog veća od juna ove godine, budžetski studenti koji u prethodnoj školskoj godini nisu ostvarili preko 60 ESP bodova moraju sami snositi troškove za prijavljivanje predmeta preko kvote 60, naveo je Dekanski kolegijum Filozofskog fakulteta.

Fakultet političkih nauka, gde blokada nastave takođe još traje, uložio je prethodne godine oko 30 miliona dinara vlastitih sredstava za stipendiranje studenata i finansiranje studentskih aktivnosti.

Problem je nastao jer u izmenjenim uslovima finansiranja, fakultet u sledećoj školskoj godini nije u mogućnosti da izdvoji istu sumu.

Ovih dana pojavila se ideja o vraćanju pojma sufinansiranja kroz zakonske izmene, što bi moglo da reši problem blokade nekih fakulteta koje se svake godine ponavljaju, posebno uoči upisa.

Trenutno postoji podela na budžetske i samofinansirajuće studente, ali se zbog malog broja budžetskih mesta dešava da se i oni sa dobrim uspehom ne upišu o trošku države, pa moraju da plaćaju školarinu.

Sufinansiranjem bi deo troškova studiranja mogla da pokrije država, a drugi deo, do punog iznosa školarine, plaća student. Akademci će međutim morati da sačekaju, jer prema rečima prorektora Univerziteta u Beogradu Miodraga Popovića uvođenje ovog modela zahteva opsežne pripreme.

"Ova ideja zahteva vrlo ozbiljne analize, a treba da se promeni i Zakon o visokom obrazovanju, uredba o finansiranju", rekao je Popović Tanjugu.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Sean Bean

Samo nam objasnite kako to fakultet gubi 13 hiljada godisnje kada student prijavi vise od 60 bodova? Plate profesora su fiksne, raspored nastave i predavanja je fiksan, i kakve onda veze ima da li neko slusa 7 ili 10 predmeta? Lopovi, sto ne kazete da gubite po 200-300 hiljada mesecno samo na tome sto dekan prima platu za 5 radnih mesta, jer je on i profesor, i dekan, i predsednik 2 komisije i 3 saveza u okviru fakulteta, koje ni ne ukljucuju neki rad jer se sastaju 2 puta godisnje, ali bitno da je plata tu redovna, a studentu necete da date potvrdu o studiranju ako nije isplatio celu skolarinu u roku...

special image