• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pacovi opsedaju Beograd

Izvor mondo.rs

Zbog nedostatka novca u budžetu, tokom 2014. uopšte nije rađena sistematska deratizacija što je doprinelo da se pacovi u glavnom gradu razmnože.

Pored bubarusa, i pacovi atakuju na prestonicu. U poslednje vreme primetna je ozbiljna najezda ovih glodara, koji su se toliko razmnožili da stanje postaje alarmantno, pišu "Novosti". Jedan od razloga znatno povećanog broja glodara je što ove godine u Beogradu nije urađena nijedna sistematska deratizacija.

Zavod zadužen za tamanjenje

Odlukom Skupštine grada od 18. septembra Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju dodeljeno je isključivo pravo za obavljanje poslova sistematske deratizacije stambenog fonda, nehigijenskih naselja i priobalja na teritoriji grada Beograda. Oni će u narednom periodu obaviti interventni tretman na teritoriji svih gradskih opština - poručuju iz Sekretarijata.

Dragan Banjac, vlasnik deratizacijske firme "DDD promet", jedne od četiri koje za grad Beograd rade ove sistematske akcije, kaže nam da je poslednja bila u decembru 2013.

 "Od tada više nijedna nije rađena i pacovi su se mnogo razmnožili. Najezda je većih razmera i svakodnevno primamo veliki broj poziva građana", priča Banjac.

"Zvao sam i Sekretarijat za zaštitu životne sredine da intervenišu, jer stanje postaje ozbiljno, a ide i hladno vreme kada se miševi i pacovi iz prirode povlače u zgrade, podrume, hale... Mi smo zbog dobrih odnosa sa gradom izlazili na teren i gde je bilo kritično uništavali glodare, ali trošimo svoja sredstva i ne možemo više besplatno da intervenišemo", kaže Banjac.

Prema propisima, u gradu godišnje moraju da se odrade dve sistematske deratizacije, najčešće u aprilu i oktobru

Više glodara u predgrađu

Zbog blizine njiva više pacova ih ima u predgrađu, ali i podrumi u centru postaju njihova sasvim odgovarajuća staništa. Tu se nastane, a onda lako razmnože i prošire ukoliko se ne uništavaju.

"Zbog nedostatka sredstava u budžetu grada, u prvoj polovini 2014. nije bilo ni novca za izvođenje sistematske deratizacije", objašnjavaju iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine.

"Nakon obezbeđivanja para u drugoj polovini godine pokrenuli smo proceduru nabavke usluga za sprovođenje mera deratizacije. Najpre će se započeti sa suzbijanjem glodara na teritoriji opštine Obrenovac", kažu u sekretarijatu za "Novosti".

Akcije suzbijanja glodara godinama su rađene po parkovima, beogradskim zgradama i javnim površinama. Sistematska deratizacija znači odbranu grada od mogućih zaraznih bolesti, koje glodari mogu da prenesu na čoveka.

Komentari 26

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

TRN U ...

Kod mene u kraju macaka i kerova koliko volis, zive u ljubavi, jer ih ceo komsiluk hrani, a pacovi na sve strane, boli ih uvo da ih jure i kakve su mi to macke?

Danijela

Žalosno je koliko gradska vlast ne radi na prioritetima...našim primitivcima smetaju psi i mačke, a pacovi ne. U svim civilizovanim sredinama se ove tretiraju s poštovanjem, samo kod nas su maltretirane, a oni mogu u velikoj meri da pomognu. Gadno mi je i da pomislim, ali...Usput, nikada nije bilo toliko problema sa buvama kao sada, dobitna kombo uz pacove! BUVE su na sve strane!!! Ni komarci prskani kako treba, sveopšti raspad sistema.

Gile

Javite gde ima pacova da posaljem macku da vam obavi posao

special image