• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbin otkucao Euleks?

Izvor MONDO/Tanjug

Nekadašnji srpski pripadnik misije Euleks, a sadašnji visoki zvaničnik Srpske liste je predao poverljive informacije agentima BIA, tvrdi prištinski dnevnik Koha u petom nastavku feljtona o navodnoj korupciji unutar misije.

Britanska tužiteljka Marija Bamie, koja je suspendovana jer je ukazala na sumnje o korupciji u Euleksu je upozorila šefa pravosudnog odeljenja misije EU Silvio Bonfiljida da su poverljive
informacije "procurele", ali istraga nije pokrenuta.

Za ovaj slučaj Bamie je optužila direktno tadašnjeg šefa departmana za pravdu u Euleksu Alberta Perduča, a prema navodima prištinskog dnevnika Koha ditore, informacije o kojima Bami govori, predao je zvaničnik Euleksa srpske nacionalnosti koji je trenutno visoki funkcioner Liste Srpska.

Informacije su, tvrdi britanska tužiteljka, završile u kancelarijama BIA u Beogradu, o čemu je ona obavestila visoke zvaničnike Euleksa.

U dokazima kojima raspolaže Koha ditore ne navodi se o kojim je informacijama reč, ali prištinski dnevnik saznaje da su "informacije predate jednom od agenta BIA koji je bio uhapsen 12. juna 2009. zajedno sa dvoje kolega tokom preuzimanja oko 100 hiljada evra namenjenih plaćanju svedoka protiv bivših vojnika OVK zbog učešća u trgovini organima".

Agente BIA uhapsila je kosovska policija, piše Koha ditore, a slučaj je pripao sudiji Hadžiju Dergutiju, dok im je tadašnji okružni sud odredio mesec dana pritvora.

Nekoliko dana kasnije slučaj je preuzeo Euleks, koji je iskoristio svoja ovlašćenja i pustio pritvorene da se brane sa slobode, navodi list i dodaje da su "oni nakon toga pobegli sa Kosova i nikada se više nisu vratili".

Kako bez obzira na informacije kojima su raspolagali zvaničnici Euleksa nisu pokrenuli istragu, britanska tužiteljka je to iskoristila da šefove Misije i posebno odsek za pravdu optuži za kršenje zakona i pravila o unutrašnjoj kontroli, kao i zbog toga što nisu pokrenuli istragu.

Britanska tužiteljka, koja je dobila sve sporove na Kosovu, nedavno je suspendovana zbog navodnog odavanja službenih informacija dnevniku Koha ditore.

Evropska komisije istražuje slučaj

Portparolka visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Maja Kocijančič izjavila je danas da Evropska komisija (EK) istražuje navode o korupciji u Euleksu, ali je odbacila optužbe da u pripadnici pravosudne misije maltretirali novinare.

"Veoma ozbiljno uzimamo navode o korupciji" , rekla je Kocijančič novinarima i dodala da je šef Kancelarije za civilno planiranje i odgovornost vladanja (unutrašnje kontrole EK) danas otputovao u Prištinu, a da visoka predstavnica trenutno razmatra i dalje korake.

Ona je demantovala da su članovi misije pretili novinaru prištinskog lista "Koha Ditore"  koji je objavio seriju tekstova o korupciji u vrhu Euleksa da će ga krivično goniti ako ne obustavi feljton.

!Mi ne vršimo pritisak na novinare" , rekla je Kocijančič, uz tvrdnju da se razgovor funkcionera Euleksa sa novinarom odvijao "u dobroj veri, bez pretnji."

Portparolka nije htela da komentariše zahtev poslanice Zelenih i potpredsednice Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček da se formira nezavisno telo za istragu o navodima "Kohe Ditore" i suspendovane tužiteljke Euleksa Mari Bami.

"Ako Spoljnopolitički komitet parlamenta stavi to pitanje na dnevni red, mi ćemo se, naravno, odazvati pozivu na razgovor",  rekla je Kocijančič.

Poslanica Zelenih u Evropskom parlamentu Ulrike Lunaček zatražila je danas nezavisnu istragu o korupciji u vrhu evropske pravne misije Euleks i objašnjenje za suspenziju tužiteljke Mari Bami.

Lunaček je rekla da istragu o navodima iz prištinskog lista "Koha ditore" i suspendovane tužiteljke o podimćivanju sudija treba da povede "spoljno i nezavisno telo" kako bi se osujetio svaki pokušaj zataškavanja.

"Tvrdnje tuziteljke Marije Bami bacaju mračnu senku na ugled Euleksa", naglasila je Lunaček, podsećajući da je u pitanju najveća i najznačajnija misija Zajednicke spoljne i bezbednosne politike EU, pa je zato "celokupna spoljna i bezbednosna politika Unije dovedena u pitanje".

Ona je rekla da je pokrenula procedure da se nova visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini i šef Euleksa Gabrijele Meuči pozovu pred Parlament da podnesu izveštaj o aferi.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

rale

od ovog nasa zemlja srbija nece imati ama bas nikakve koristi Ovo je cisto glodanje i prepucavanje izmedju euleksovih funkcionera na materijalnim osnovama ko je koga i za koliko zavrnuo. N:ase ljude su osudili za nista i to je gotova stvar:Taj koji ih je otkucao za krivicno delo siromasak od koga ocekuje nagradu?

ha ha

britanskoj tuzitejjci nije teskop dobiti sporove protiv srba...a manguoi ce sve to lepo vratiti iz bgd... nevidim razloga da neko dize paniku,jer je i nema...

special image