U požaru koji je izbio u kući u selu Miroč kod donjeg Milanovca stradale su dve devojčice stare dve i tri godine, dok su majka i dvoje dece spaseni.

Vatrogasci su, pošto su ugasili požar zatekli beživotna tela dve devojčice koje su rođene 2011. i 2012. godine, navode u MUP.

Obdukcija tela biće izvršena sutra posle čega će biti poznat uzrok smrti devojčica, kažu u MUP.

Prethodno je njihova trudna majka kao i još dvoje dece spaseno iz kuće u plamenu, veličine četrdesetak kvadrata, koja je napravljena od drveta i blata.

Prema prvim nezvaničnim informacijama, majka K. B. je decu ostavila u kući dok je otišla po vodu, pišu mediji.

Ovo je treći požar u kom su stradala deca za samo meseca dana, dok je od decembra 2013. do danas u požarima živote izgubilo 11 mališana.

U Malom Ritu kod Pančeva dvoje dece od jedne i pet godina stradali u požaru. Do požara je došlo iz  za sada neutvrđenih razloga. Majka je decu ostavila samu u kući i otišla kod svoje majke da pozajmi sekiru da nacepa drva za grejanje.

Pre oko meseca dana u požaru u beogradskom naselju "Dr Ivan Ribar" je stradalo troje dece.

Nevladina organizacija "Prijatelji dece Srbije" ocenila je kao "strašno i poražavajuće" stradanjedece u požarima koji su se desili u proteklih deset meseci.

Kako su naveli za deset meseci je staradalo osmoro dece i  to je "slika države, njenih građana i društvene zajednice".

Ta organizacija podseća da su u požarima u Velikoj Krsni, Beogradu i Pančevu deca živa izgorela ili su se ugušila, i pita šta još treba da se desi da bi se reagovalo i da bi se zaštitila deca.

"Ovi događaji su strašni, poražavajući i naša su slika. Slika naše države, nas kao njenih građana i društvene zajednice kojadeklariše da su deca njen prioritet", ističe se u saopštenju.

"Prijatelji dece Srbije" navodi da su požari izazvani pokušajem da se deca, koja su već živela u teškom siromaštvu, ugreju, i za tragedije su na odgovornost pozvani roditelji, odnosno majke dece, ali kako se ocenjuje, odgovornost je mnogo šira.

Ta organizacija pita da li su odgovorna resorna ministrastva, lokalne samouprave, centri za socijalni rad, patronažne službe koje nisu odgovorno i po postojećoj regulativi delovali, da je problem nedostatak regulativa ili saradnje između nadležnih.

Da li je odgovornost i na stručnoj javnosti, vladinom i civilnom sektoru, koji učestvuje u kreiranju politika za decu, ili na medije koji podižu tiraže detaljima tragedija, ali, "najčešće ne vide potrebu da posvete veću pažnju najranjivijim grupama dece u našem društvu".

Ta organizacija postavlja pitanje i da li su "zakazali" rođaci, komšije koji su znali da deca žive u neadekvatnim uslovima, i pod izgovorom "to nisu naša posla" nisu reagovali, ili "svako od nas",pojedinaca, koji smatramo da time treba da se bavi država, kao neka apstraktna tvorevina.