• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija dobija prve surogat majke?

Izvor mondo.rs

Prednacrt budućeg Građanskog zakonika predviđa uvođenje surogat materinstva i u Srbiji.

To znači mogućnost sklapanja ugovora između buduće majke ili oca, i žene koja će za nju nositi i roditi bebu, navodi RTS.

Novčana nadoknada za ovakvu uslugu nije predviđena.

Surogat materinstvo je do sada bilo zabranjeno u Srbiji, a protivi mu se i Srpska pravoslavna crkva.

Mogućnost surogat materinstva obradovala je oko 300.000 parova u Srbiji koji ne mogu da postanu roditelji.

Angelina Radulović iz Udruženja "Roditelj" rekla je da, pošto se u Srbiji veliki broj parova leči od neplodnosti, svaka novost koja bi mogla da im poveća šanse da postanu biološki roditelji – svakako je dobra.

"Mi imamo situaciju da osim besplatne podrške, budući roditelji sve sami finansiraju, dobra zakonska regulativa bio bi dobar potez, da predlog bude dobar", naveo je Radulović.

Olga Cvejić Jančić iz Komisije za Građanski zakonik rekla je da rađanje za drugog može biti korišćeno samo kao metod lečenja neplodnosti, ili kada iz zdravstvenih razloga nije preporučljivo začeće prirodnim putem ili putem drugih vidova biomedicinski potpomognutog začeća radi sprečavanja prenosa teških naslednih bolesti na dete.

"Predviđeno je da u slučaju rađanja za drugog moraju biti korišćene oplodne ćelije bar jednog od nameravanih roditelja koji bi bio, dakle, genetski roditelj deteta", navela je Jančićeva.

Ugovor o rađanju za drugog sklapa se između žene koja će roditi dete i osoba koje se nalaze u braku ili vanbračnoj zajednici. Ukoliko postoje opravdani razlozi, ovakav ugovor moguć je i sa onima koji nemaju partnera i žive sami. Predviđeno je da ugovor ne može biti zaključen između bliskih i daljih rođaka. Ipak, sve detalje preciziraće javna rasprava.

I lekarska struka poručuje da je neophodno urediti ceo proces pre usvajanja Građanskog zakonika. Podsećaju da nam nedostaje zakon o donaciji biološkog materijala.

Direktorka GAK "Narodni front" Snežana Rakić rekla je da ima zemalja u kojima je uticaj crkve toliko jak, kao u Austriji ili Italiji, pa to nije dozvoljeno.

"Tamo nije moguće raditi donaciju jajne ćelije. Druga stvar je zdravstveni razlog, bez materice, želja pacijenta, i četvrta stvar – pitanje regulative identiteta tek rođenog deteta, to je jedan pozamašan posao da bi mogao da zaživi u našoj praksi", rekla je Rakićeva.

Predsednica Odbora za zdravlje i porodicu u Skupštini Srbije Slavica Đukić Dejanović kaže da je vitalna potreba da se što pre po pravilima stručnosti i etičnosti ta mogućnost da našim građanima. Ona misli da će i stav Odbora biti da podržava tu inicijativu.

U Ministarstvu zdravlja kažu da je surogat materinstvo u Srbiji za sada zabranjeno, kažnjivo zatvorom od tri do deset godina, kao i da Uprava za biomedicinu Ministarstva zdravlja do sada nije konsultovana niti obaveštena o bilo kakvoj inicijativi za priznavanje surogat materinstva.

Ovakav vid roditeljstva dozvoljen je u Rusiji, Grčkoj, Belgiji, Velikoj Britaniji, Holandiji, Australiji, nekim državama u SAD, Indiji...

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Generacija 1967

Zašto bi neka žena nosila 9 meseci tuđe gene u svojoj utrobi, bez finansijske koristi ? Da nisam mogao da dobijem prirodnim putem decu sa ženom koju volim, bio bi spreman da platim surogat majku. Sa moralne strane to shvatam i prihvatam. Ali treba zakonski dozvoliti finansijsku nadoknadu, uz overen ugovor. Čist račun - duga ljubav.

Leo

Kako ce to kod nas da funkcionise? Kao i sve ostalo! Bice ,,puj pike ne vazi, dete je moje" ili ,,da cutim daj €" Nazalost, mislim da nismo sazreli za nesto ovakvo!

Komentator

Koliko samo dece ima za usvajanje a nama kao trebaju surogat majke...

special image