Poslanički klubovi u Saboru podržali su danas inicijativu bivše premijerke, sada nezavisne poslanice Jadranka Kosor da se usaglasi deklaracija o Šešelju.
Po nezvaničnim informacijama Hrvatske radio-televizije, deklaracija bi trebalo da bude usklađena i izglasana iduće sedmice, da bi se poslala u Brisel gde se, na inicijativu hrvatskih evroposlanika, očekuje donošenje rezolucije o Šešelju.
"Hrvatska je članica UN i Evropske unije koja je utemeljena na načelima mira i stabilnosti, a Šešeljevi istupi u susednoj državi, koja je na evropskom putu, podrivaju te temelje", rekla je Kosor u Saboru.
Ona je izrazila zabrinutost zbog izostanka reakcije vlasti u Srbije na Šešeljeve istupe i veličanje "velikosrpskih ideja', posebno napomenuvši izjave o Vukovaru kao srpskom gradu na šta nisu reagovali predsednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić.
"Verovatno je u pitanju strah, ali ne treba zaboraviti da su oni njegova politička deca", dodala je Kosor.
Bivši šef diplomatije Gordan Jandroković, iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), zatražio je raspravu o spoljnoj politici Hrvatske zbog mlake reakcije na Šešeljevo puštanje iz pritvora.
"Predsednik (Ivo) Josipović izražavao je žaljenje jer je Šešelj pušten iz zatvora, a ministarka Vesna Pusić je sramotno izrazila saučešće Srbiji i njihovom rukovodstvu, umesto žrtvama u Hrvatskoj", rekao je Jandroković.
Puštanje Vojislava Šešelja iz haškog pritvora na privremenuslobodu, a posebno njegovi politički govori, već danima izazivaju oštre reakcije u Hrvatskoj.
Tako je predsednik Hrvatske u pismu predsedniku haškog Tribunala Teodoru Meronu upozorio da moguće jačanje političkih aktivnosti Vojislava Šešelja i opasnost da njegov govor mržnje ponovo dobije pobornike, mogu teško da naruši mir i stabilnost u Jugoistočnoj Evropi.
Josipović je pismo uputio i hrvatskim poslanicima u Evropskomparlamentu i pozvao ih da zatraže raspravu i donošenje deklaracije o očuvanju političke stabilnosti u Jugoistočnoj Evropi.
Potom je hrvatski evroposlanik Andrej Plenković iz HDZ-a inicirao u Evropskom parlamentu donošenje rezolucije "Srbija: Slučaj optuženog ratnog zločinca Ssešelja". Cilj te rezolucije koju su podržali svi hrvatski evroposlanici, kako je obrazloženo, jeste "osuda ponašanja i ratno-huškačke retorike optuženog Vojislava Šešelja".
U toku je usaglašavanja teksta rezolucije, a sledeće sedmice se u Evropskom parlamentu očekuju rasprava i glasanje.
Šešeljevi govori izazvali su reakciju i desničarske Hrvatske stranke prava čiji je predsednik Daniel Srb danas u Osijeku rekao da Hrvatska "treba hitno da pošalje oružane snage na granicu sa Srbijom".
Ovo je Partizan! Crno-beli pokazali snagu i srušili i moćni Olimpijakos!
Partizan je u velikom naletu, opet srušio crveno-bele! Pogledajte kako sada stoji na tabeli Evrolige
Milutinov se oglasio posle uvreda u Areni: Ovako je reagovao na psovku navijača Partizana!
"Obavestili smo Evroligu da nam je trener napadnut u Areni": Olimpijakos se oglasio posle meča sa Partizanom
Mondo ukrštenica za 29. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!