• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Žene i dalje nezaštićene, nasilje rasprostranjeno!

Izvor MONDO/Agencije

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić ocenila da je nasilje nad ženama još široko rasprostranjeno i da suzbijanje ove pojave i zaštita žena nisu efikasni i delotvorni. Selaković najavio izmene zakonodavstva.

Petrušić je povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama navela da činjenica da je u ovoj godini 21 žena u Srbiji izgubila život u porodičnom nasilju mora biti alarm za sve nadležene organe i čitavo društvo.

"Nasilje nad ženama, koje je nadrastičniji oblik kršenja ljudskih prava žena, pokazatelj je koliko se malo učinilo na uklanjanju suštinskih uzroka ovog nasilja. Borba protiv nasilja nad ženama ne može biti uspešna ako se ova pojava ne sagledava u kontekstu rodnih stereotipa, predrasuda i diskriminatornih stavova duboko ukorenjenih i široko rasprostranjenih među profesionalcima koji rade na sprečavanju i procesuiranju nasilja nad ženama", navedeno je u saopštenju poverenice.

Ona podseća da je država potpisivanjem Istanbulske konvencije preuzela obavezu da u prevenciji, zaštiti, procesuiranju i sankcionisanju akata nasilja prema ženama primeni standard "potpune posvećenosti".

To podrazumeva dužnost države da radi na iskorenjivanju socijalne nejednakosti polova i menja sociokulturne modele ponašanja, navedeno je u saopštenju.

Tim povodom oglasio se ministar pravde Nikola Selaković koji je najavio da će, u skladu sa evropskim standardima propisanim Istambulskom konvencijom u narednom periodu biti unapređeno krivično zakonodavstvo koje sankcioniše nasilje nad ženama.

"Kada su u pitanju krivična dela nasilja u porodici i nasilja nad ženama, pravosuđe takve postupke mora da tretira sa posebnom pažnjom i hitnošću, kako mere i kazne ne bi ostale bez svog smisla i efekta", naveo je Selaković u pisanoj izjavi, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Istanbulska konvencija - prvi pravno obavezujući instrument

Konvencija Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici - Istanbulska konvencija, koju je Srbija kao članica Saveta Evrope potpisala i ratifikovala, stupila je na snagu 1. avgusta ove godine. Istambulska konvencija unapređuje mehanizme zaštite žena od nasilja i predstavlja prvi i jedini regionalni - evropski pravno obavezujući instrument u oblasti nasilja nad ženama, ukazao je ministar pravde.

Prema njegovim rečima, pored zakonskog okvira koji postoji u Srbiji, neophodno je naše krivično zakonodavstvo usaglasiti sa Istanbulskom konvencijom, što je već predviđeno Akcionim planom za pregovore u okviru Poglavlja 23.

Ministar je napomenuo da će u narednom periodu biti sprovedeno kontinuirano usaglašavanje sa odredbama Konvencije, kako bi Srbija u potpunosti dostigla evropske standarde u borbi protiv nasilja nad ženama.

On je ocenio da je nasilje nad ženama društvena pojava koja, pored toga što pogađa neposredno žrtvu nasilja, izuzetno štetno deluje i na svakog člana porodice, kao svedoka tog nasilja.
To je jedan od najtežih oblika kršenja ljudskih prava i sloboda, gde je ugroženo pravo na život, slobodu, ali i psihički i fizički integritet žrtve, naglasio je ministar.

Potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović kaže da će vlada raditi na izmeni zakona, pomoći Sigurnim kućama i na edukaciji, kao ekonomskom osamostaljivanju žena.

Nasilje nad ženama Vlada Srbije je, kako kaže Mihajlović, ozbiljno shvatila i iz tog razloga je formirala posebno Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost. 

"Kada govorimo o nasilju nad ženama moramo ozbiljno da razgovaramo o rodnoj ravnopravnosti, kako da žene osnažimo, osamostalimo, da u onim trenucima kada imaju problem da im pomognemo da taj problem reše", naglasila je Mihajlović na skupu posvećenom Međunarodnom danu borbe protiv nasilja nad ženama u Tanjugovom pres centru.

Ona je dodala da nasilje nad ženama nije problem samo žrtve, već je to društveni problem i da se udruženim snagama svih mora rešavati.

Koordinaciono telo će, pojasnila je, biti sastavljeno od nekoliko komiteta, a jedan o njih biće Komitet za borbu protiv nasilja nad ženama.

"Ovo je tema koja zaslužuje da se o njoj govori i radi svaki dan, a ne samo da se pominje na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama", rekla je potpredsednica vlade.

Dodala je da Koordinaciono telo želi da sarađuje sa Ženskom parlamentarnom mrežom, sa civilnim sektorom, zatim sa evropskim agencijama, ali i sa agencijom UN.

ŽRTVE NASILJA IZMEĐU 26 i 64 GODINE

Zamenica zaštitnika građana Gordana Stevanović kaže da su žene većina među 78 žrtava
nasilja u porodici i partnerskim odnosima od početka 2013, do sredine ove godine.

Predstavljajući izveštaj o primeni opšteg i posebnih protokola za  zaštitu žena od nasilja ona je rekla da su od tog broja žrtava 42 bile žene, a 25 žrtava su bili muškarci.

To podaci iz samo 16 opština u kojima je obavljeno istraživanje o tome.

Policiji su stigle 5.352 prijave nasilja, od čega su žene bile žrtve u 4.399 slučajeva. Žrtve nasilja većinom su između 26 i 64 godine.

Stevanović je rekla da je 1.759 je zatražilo pomoć u zdravstevnim ustanova, a epilog 71 odsto slučajeva nasilja bilo je samo usmeno upozorenje policije učioniocu nasilja.

Jedna četvrtina slučajeva prijava krivičnog dela bude odbačena jer tužilac proceni da nema elemenata koji opradavaju pokretanje krivičnog postupka.

"U 90 odsto slučajeva žena insistira da ne svedoči, te tužilaštvo u tim slučajevima ističe da ne može ništa da učini, odnosno da je odustajanje žrtava glavni razlog što učinioci ostaju nekažnjeni",rekla je Stevanović.

Istraživanje je pokazalo da se žene koje trpe nasilje, najpre obraćaju policiji i lekarima, a ređe centrima za socijalni rad.

ULIČNA AKCIJA

Mreža "Žene protiv nasilja" uličnom akcijom obeležile su danas Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

Ovom akcijom one su žele da skrenu pažnju donosiocima odluka na značaj specijalizovanih SOS usluga, koje u Srbiji pružaju ženske nevladine organizacije ženama koje su preživele muško nasilje.

Aktvistkinja Autonomnog ženskog centra Aleksandra Nestorov, rekla je da je današnji dan za Mrežu višetruko značajan jer je proglašen u UN.

"Ovom kampanjom želimo da skrenemo pažnju na značaj postojanja specifičnih specijalizovanih usluga za žene koje su preživele nasilje koje već 20 godina vode ženske nevladine organizacije u Srbiji, a da pri tom nijedna od ovih organizacija nema nikakvu podršku države za direktan rad sa ženama", dodala je Nestorov.

Naglasila je da ono što bismo morali da znamo jeste činjenica da se neće sve žene obratiti institucijama, da postoje one koje imaju loše iskustvo u institucijama, da postoje institucije koje ne razumeju problem nasilja prema ženama, da postoje žene bez dokumenata i žene sa invaliditetom koje u institucije ne mogu da uđu.

Direktorka organizacije "Iz kruga" Lepojka Čarević Mitanovska kazala je da se ova organizacija već 17 godina bavi zaštitom prava žena sa invaliditetom kad su u situaciji nasilja i da je ovo jedinstvena prilika da se skrene pažnja građanima Srbije da su žene sa invaliditetom žrtve nasilja kao i bilo koje druge žene samo što su četiri puta više izloženije nasilju nego žene bez invaliditeta.

"Ovo je prilika da skrenemo pažnju lokalnoj samoupravi da u svojim budzetima mora da isplanira finansiranje ovih specijalizovanih servisa podrške koji su namenjeni ženama, a to je pre svega psihološka podrška, SOS telefoni i besplatna pravna pomoć", dodala je Mitanovska.

Komentari 20

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Suncica km

Da li su i te jadnice sto su ubijene smestile muzevima da im uzmu stan ili bilo sta?

Zeno budi zena

Volecu te kao Boga,ali ne budi drugi tata,nemas dj.ku a i ne prirodno je,pa su nam deca izgubljena a porodica unistena.

XyZ

@Zeno budi zena Zeno budi zena?? A ti si merodavan da kazes na koji nacin zena treba da bude zena? Ybog zene su deca izgubljena a porodice unistene? E moj ti...

special image