• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vojne penzije veliki kamen o vratu (pravne) države

Izvor Tanjug

Niko ne zna kako će se regulisati isplata duga vojnim penzionerima koji je narastao na 50 milijardi dinara.

Zahtevi vojnih penzionera koji se odnose, pre svega na to da se zakonski reguliše isplata njihovih penzija biće rešeni sistemski, na nivou države, a Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (RFPIO) će takvo rešenje sprovesti u praksi.

Iako se ranije u javnosti pominjalo da bi moglo da dođe do pretvaranja potraživanja u javni dug i isplate duga u ratama, u fondu PIO navode da ne žele da spekulišu o mogućim rešenjima.

Grupa vojnih penzionera protestovala je pre dva dana ispred Ministarstva odbrane zahtevajući od Vlade Srbije da zakonski reguliše isplatu njihovih penzija, odnosno duga koji je nastao, kako oni smatraju, pogrešnim uskladivanjem penzija.

Veterani su se pred Ustavnim i Upravnim sudom izborili da im se vrate prava i da dobiju obeštećenje, ali još čekaju da nadležni pronađu način za isplatu duga.

Vojni penzioner iz Beograda Dragoslav Ivanović rekao je ranije novinarima da su oni od 1. januara 2008. postali bivši vojni penzioneri jer su prebačeni u status civilnih penzionera i da to nije zakonski regulisano.

On je objasnio da su Zakonom o vojsci Srbije, koji je tada stupio na snagu, vojni penzioneri izmešteni iz Ministarstva odbrane i vojnih propisa i da su na nezakonit način prevedeni u nadležnost Fonda PIO.

Ivanović kaže da vlada treba da donese uredbu kojom bi naredila PIO Fondu da prevede rešenja po vojnim propisima na rešenja po propisima države Srbije, što je, kako kaže, neizvodljivo i zbog toga se oni sada nalaze u pravnoj praznini.

Vojni penzioneri su zbog toga ostali uskraćeni za povećanje penzija od 11,06 odsto koje je trebalo sprovesti po propisima Republike Srbije od 25. januara 2008. godine, a koji su poslužili aktuelnoj Vladi da opravda sadašnje kresanje penzije i plata zbog ranijeg "neekonomsko povećanja".

Prema podacima koje je Ivanović izneo, država vojnim penzionerima, kojih ima 45.000, duguje oko 50 milijardi dinara za proteklih sedam godina (što bi bilo u proseku po 1,1 milion svakom penzioneru).

U periodu od 1. januara 2008. do 31. decembra 2011. Fond za socijalno osiguranje vojnih osiguranika (SOVO) bio je u sastavu Ministarstva odbrane, kako kaže- na nezakonit način i u tom periodu po Zakonu o ministarstvima brigu o vojnim penzionerima je trebalo je da vodi Ministarstvo za rad.

Novčana sredstva za vojne penzije u tom periodu bila su izdvajana posebnom stavkom u budžetu Republike Srbije paraleno sa sredstvima Fonda PIO. Ivanović je rekao i da u sudovima širom Srbije ima oko 50.000 tužbi zbog tog problema.

U Fondu PIO pojašnjavaju da su profesionalna vojna lica od januara 2008. godine obuhvaćena Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Od 1. januara 2012. godine Fond PIO je preuzeo od Fonda SOVO poslove ostvarivanja prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja za profesionalna vojna lica i poslove isplate tih prava i, prakticno, tada su preuzeti i problemi oko neusklađenih iznosa penzija koji datiraju iz 2008. godine, kažu u fondu PIO.

Inače, pravo na vanredno uskladivanje pripadalo je korisnicima RF PIO iz kategorije zaposlenih počev od 1. januara 2008, jer su prosečne penzije za 2007. godinu za ovu kategoriju penzionera bile ispod 60 odsto prosečne zarade.

Smatrajući da i njima pripada pravo na vanredno usklađivanje, vojni penzioneri su pokrenuli sudske sporove.

Kako je ranije Tanjugu rečeno u fondu PIO, sudovi su, u početku, zauzimali stavove koji nisu išli u prilog ostvarivanja prava vojnih penzionera na vanredno usklađivanje penzija od januara 2008. godine, da bi, nakon Odluke Ustavnog suda iz 2013. godine, a zatim i Upravnog suda, došlo do korigovanja sudskih odluka.

Fond se redovno obraćao Ministarstvu finansija i Ministarstvu rada još od 2012. godine, ukazujući na to šta se dogada u praksi, odnosno na neujednačenost stavova parničnog i upravnog suda.

Takođe su ukazali i na "nezavidnu situaciju u kojoj se Fond nalazi po tom pitanju i na potrebu brže reakcije i sistemskog rešavanja problema za sve penzionere, a ne pojedinacno po licnim tužbama", rekli su u fondu sredinom ove godine.

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Војвода

А дневнице резервистима?

Kv

A kolike su vam penzije u proseku ? Ziveli ste iznad proseka svih gradjana imali neverovatne benificije od ogreva,zimnica ,lecenja, letovanja i bog zna cega jos sto je vas svrstavalo u najuglednije gradjane. Ovo tvrdim jer sam ziveo u naselju gde su vojna lica imala svoje stanove. Morate podneti zrtvu kao i sto cemo mi ostali sa minimalnim penzijama , bar bi bilo fer nemojte vi samo kukumakati ima ih mnogo precih koi treba da se pozale na ovakvo stanje nase Srbije.

Bukovlje

Polozili su zakletvu da ce braniti penzije i druge privilegije. Drzavu?! samo po naredjenju.

special image