"Srbija nije promenila svoj stav oko nepriznavanja Kosova, niti je EU zvanično to tražila", rekao je Dačić na redovnoj mesečnoj konferenciji za novinare.

"EU to moze to da traži kad oko toga bude postojala saglasnost, ali u je EU nema, jer pet država članica nije priznalo Kosovo", dodao je Dačić.

On je rekao da u zvaničnim papirima EU nije zapisano da Srbija ima obavezu da prizna Kosovo i dodao da o tome nije bilo ni reči.

"To neko može da kaže u razgovorima koji nisu formalnog karaktera, ali u zvaničnim razgovorima takvog zahteva nije bilo", rekao je šef srpske diplomatije.

Kako je rekao Dačić, ono što stoji u papirima Brisela jeste da Srbija ima obavezu da ostvari napredak u dijalogu, a dodao je i da je taj dijalog statusno neutralan.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da zna da će EU tražiti od Srbije da prizna Kosovo i da oko toga mora što pre da se postigne nacionalni konsenzus.

Stopiranje Južnog toka veoma štetno

Dačić je  izjavio je danas da bi bilo veoma štetno ukoliko se ne realizuje projekat Južni tok jer bi Srbija ostala bez alternativnog pravca za dovod gasa.

"Bila bi velika šteta za sve, od Rusije preko zemalja našeg regiona do cele Evropske unije", rekao je Dačić na konferenciji za novinare.

Podsetivši da je EU za utorak zakazala sastanak šefova misija u Briselu zemalja kroz koje prolazi taj gasovod, Dačić je izrazio očekivanje da to pitanje bude rešeno na najbolji mogući način.

"Vi znate da nikad nije bio problem u Beogradu. Mi smatramo da bi za nas bilo veoma štetno da se taj projekat ne realizuje jer time Srbija ostaje bez alternativnog pravca za dovod gasa", kazao je Dačić.

Jedini pravac je iz Rusije preko Ukrajine, što, kako je dodao, često može dovesti do prekida dotoka gasa i da Srbiju, kao što se idesilo, ostavi bez tog energenta.

Dačić je istakao da izgradnja gasne interkonekcije Srbija-Bugarska nije zamena za Južni tok, jer Bugarska takođe nema drugi provod gasa osim iz Rusije.

"U tom projektu problem je što sav novac potreban Bugarskoj daje EU, dok se Srbiji daje 10 odsto", rekao je Dačić i dodao da se zbog toga više pažnje davalo Južnom toku.

Predsedavanje OEBS-u veliki izazov

Šef srpske diplomatije izjavio je danas da je predsedavanje Srbije OEBS-u od 1. januara veliki izazov, ali i šansa da Srbija pokaže da je ozbiljna zemlja.

"Mi kao mala zemlja ne možemo imati lažnu sliku da ćemo rešiti neke velike svetske probleme, ali možemo da igramo ulogu poštenog posrednika u mirnom rešavanju konflikata", rekao je Dačić na redovnoj mesečnoj pres konferenciji.

On je rekao da će biti potrebno mnogo rada i mudrosti za rukovođenje tom organizacijom, ali i šansa za Srbiju da pokaže da je "sada ozbiljna zemlja".

Dačić je rekao da je Beograd na upravo završenom ministarskom sastanku OEBS-a u Bazelu "dobio podršku svih za predsedavanje."

Prva prilika za predsedavanje biće 15. januara na Stalnom savetu OEBS-a u Beču, što će označiti i formalni početak preuzimanje te funkcije od dosadašnjeg predsedavajućeg Švajcarske.

U međuvremenu će šef srpske diplomatije posetiti nekoliko evropskih prestonica, gde će razgovarati o srpskom predsedavanju.

Dačić će, kako je najavio, 18. decembra posetiti Pariz, kako bi razgovarao sa francuskim kolegom Loranom Fabijusom, a 19. decembra će posetiti Moskvu, a zatim Kijev 22. decembra.

On je podsetio da OEBS učestvuje u radu Trilateralne kontakt grupe (Rusija i Ukrajina) za ukrajinsku krizu i dodao da mu je dosadašnji lični predstavnik predsedavajućeg OEBS Hajdi Taljavani potvrdila juče da prihvata njegov predlog da i dalje ostane na toj funkciji.

Dačić je kao najznačajniji skup sledeće godine ocenio 22. ministarski sastanak OEBS-a u Beogradu 3. i 4. decembra.

Od drugih bilateranih poseta do kraja 2014. godine, Dačić je najavio da će 10. decembra posetiti Letoniju s obzirom da će ta zemlja od 1. januara preuzeti šestomesečno predsedavanje Evropskoj uniji.

"U Briselu će 17. decembra biti održan drugi sastanak Saveta za stabilizaciju i pridruživanje EU-Srbija, na kome će EU predstavljati šefica evropske diplomatije Federika Mogerini, a očekuje se i prisustvo komesara za proširenje Johanesa Hana, dok će našu delegaciju predvoditi ministarka bez portfelja za evropske integracije Jadranka Joksimović", naveo je ministar.

Upitan da li on lično očekuje kritike opozicije i možda koalicionih partnera u vezi sa predsedavanjem OEBS-u, Dačić je odgovorio da predsedavanje "nije njegova lična stvar i da se ne opterećuje time da li će biti napada".

"To je pitanje za premijera da li je zadvoljan mojim radom. Radim ovaj posao najbolje što mogu i u skladu sa politikom ove zemlje", rekao je Dačić.

On je rekao da će Srbija nastaviti da brani svoje nacionalne interese kad je reč o Kosovu i da je sa premijerom Vučićem dogovoreno da se napravi šira lista kontakata sa zemljama koje nisu priznale Kosovo i da se "glavna bitka" sada seli za odbranu svojih pozicija među latinoameričkim i karipskim državama koje nisu priznale Kosovo.